اخباراخبار کانادا

با نزدیک شدن موعد اجاره ماه می، مالکان و مستاجران در انتظار اعلام جزئیات برنامه حمایتی دولت

به گزارش گلوب اند میل، در حالی که آخر این هفته موعد پرداخت اجاره های ماه می فرا می رسد، بسیاری از مالکان و مستاجران ملک های تجاری نمی دانند که آیا مشمول برنامه کمک مالی دولت به پرداخت اجاره بها می شوند یا خیر.

مالکان و مستاجران هنوز از جزئیات شروط این برنامه مطمئن نیستند. مثلا مبلغ 50 هزار دلار اجاره ماهانه، آیا به اجاره خالص اشاره دارد و یا اجاره به اضافه مبلغ مالیات و هزینه نگهداری. 

بر طبق برنامه کمک مالی به پرداخت اجاره ها که روز جمعه اعلام شد، مالکان می توانند با ثبت نام و اعلام موافقت، 50 درصد اجاره خود را از دولت دریافت کنند، و مستاجر نیز 25 درصد اجاره بها را بپردازد. مالکان تنها در صورتی می توانند برای این برنامه اقدام کنند که درآمد مستاجرشان 70 درصد کاهش یافته، و مبلغ اجاره ملک آنها کمتر از 50 هزار دلار در ماه باشد.

کری وارنر، صاحب یک زمین بازی در اورنجویل در انتاریو، که از نیمه مارچ و با تعطیل شدن مشاغل غیر ضروری به منظور کنترل شیوع ویروس، درآمدش به صفر رسیده است می گوید: نمی دانم مالک زمین برای این برنامه اقدام خواهد کرد یا نه.

با اینکه مستاجرانی مانند خانم وارنر از برنامه حمایتی دولت بسیار خوشحال هستند اما از نظر آنها این برنامه فاقد جزئیات لازم است؛ مثلا خانم وارنر نمی داند که این برنامه حمایتی هزینه های اضافی را نیز شامل می شود یا خیر. اجاره خالص ملکی که او اجاره کرده 4786 دلار است اما، با اضافه شدن هزینه های جانبی، او ماهانه 10113 دلار به مالک می پردازد. همچنین، برای کسب و کارهایی که چند شعبه دارند، مشخص نیست که آیا اجاره هر یک محل باید کمتر از 50 هزار دلار باشد یا مجموع مبلغی که مستاجر در ماه به عنوان اجاره پرداخت می کند. سوال دیگر این است که، با توجه به اینکه در وبسایت وزارت دارایی از عبارت مالکین دارای وام استفاده شده، آیا مالکینی که ملک آنها وام ندارد نیز می توانند در این برنامه ثبت نام کنند یا خیر.

 

 

مساله دیگری که موجب سردرگمی افراد شده این است که آیا مالک می تواند فقط برای یک واحد از ساختمان خود اقدام کند یا باید برای کل ساختمان فرم را پر کند. 

استن کراویتز، معاون کمپانی مشاور املاک تجاری، که با مالکین انواع ساختمان ها در ارتباط است،  می گوید: بسیاری از مراجعان ما نسبت به ثبت نام در این طرح اکراه دارند چرا که باعث می شود 25 درصد از اجاره خود را حتی برای مستاجرانی که توانایی پرداخت دارند، از دست بدهند. در این برنامه مشخص نیست که آیا مالکان باید بر حسب مستاجر اقدام کنند یا بر حسب ساختمان.

دفتر اتاوا در پاسخ به بررسی های گلوب اند میل پاسخ داد جزئیات بیشتر این طرح در روزهای آتی ارائه خواهد شد. آنچه مشخص است این است که این طرح از نیمه ماه می به اجرا در خواهد آمد.

برای خانم وارنر، اختلاف بین کمک هزینه ای که به اجاره خالص تعلق بگیرد در برابر کمک هزینه برای اجاره نهایی، ماهانه بیش از 3500 دلار است. او که از وام بدون بهره 40 هزار دلاری نیز استفاده کرده است می گوید عدم آگاهی از جزئیات واقعا استرس زاست. او اجاره ماه آوریل را نیز پرداخت نکرده و نمی داند با فرا رسیدن موعد اجاره ماه می، چه مبلغی از او خواسته خواهد شد. 

بیشتر مالکان اعلام کرده اند برای کمک به مستاجران، کاهش 25 درصدی اجاره شان را خواهند پذیرفت و در این طرح ثبت نام خواهند کرد. 

جوئل پاسلونز مالکی است که ماه مارچ اقساط وام ملک خود را به طور کامل پرداخت کرده و در نتیجه نمی داند در حال حاضر واجد شرایط اقدام برای این برنامه خواهد بود یا خیر. او می گوید: به نظر من این برنامه بیشتر با هدف کمک به بانک های وام دهنده انجام می شود تا مالکان کوچکی مثل من. 

در ماه آوریل، مالکان فروشگاه های بزرگ مانند ایوانهو کمبریج، ریوکن، و اسمارت سنترز اجاره برخی از مستاجران خود را که از شیوع ویروس به شدت ضربه خورده بودند تعلیق کردند. اسمارت سنترز اکنون اعلام کرده است برای کمک به برخی از مستاجران خود، با کاهش 25 درصد از اجاره بها موافقت کرده و در طرح کمک هزینه دولت شرکت خواهد کرد

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!