علم و دانش

با ترک الکل چه اتفاقی در مغز و بدن ما رخ می دهد؟

در پی انتشار گزارش جهانی در سال جاری مبنی بر اینکه هیچ مقدار ایمنی برای مصرف الکل وجود ندارد، بسیاری از مردم به فکر کاهش میزان مصرف افتاده و از کمپین 31 روزه به نام Sober for October  استقبال کرده اند.

فیونا سیم، متخصص و مشاور پزشکی معتقد است که ترک الکل به مدت یک ماه می تواند تاثیرات قابل توجهی بر سلامتی و بدن شما داشته باشد. به عنوان مثال، فشار خون شما ممکن است کاهش یافته و الگو و کیفیت خواب تان بهبود یابد. ترک الکل برای کبد نیز مفید خواهد بود.

تاثیرات مثبت آنی ترک الکل ممکن است برای فردی که <مشروبخوار قهار> تلقی می شود، محسوس نباشد و در ضمن فرد را به عوارض نرسیدن الکل از جمله سر درد، حالت تهوع و لرز دچار کند. اگر این مساله در مورد شما نیز صدق می کند، می توانید به مرور از میزان مصرف کم کنید.

خانم سیم می افزاید:<شخصا یک سال تمام ماه ژانویه الکل ننوشیدم. اما علیرغم ادعاهای کارشناسان، خواب ام مختل شد. معلوم شد که اگر بدن شما برای ریلکس شدن به مصرف الکل عادت کرده است، بدون آن دچار مشکل می شود. >

سیم معتقد است که ترک الکل، هر چند موقت، می تواند سلامت روانی را بهبود بخشد. می گوید: <الکل افسرده کننده است. با اینکه ممکن است با مصرف آن احساس خوبی داشته باشید، اما در بلند مدت شما را دچار افسردگی خواهد کرد. الکل همچنین حافظه را مختل می کند. به همین دلیل است که پس از یک افراط در مشروبخواری، چیزی از اتفاقات بعدی در خاطرتان باقی نمی ماند. با مصرف طولانی مدت الکل، اختلال حافظه شدیدتر می شود. شما با ترک الکل می توانید ریسک آسیب دیدن سلول های مغزی را کاهش بدهید. با این حال متاسفانه همه آسیب های قبلی قابل ترمیم نیستند.>

 

 

ترک الکل می تواند به سلامت پوست کمک کرده، ریسک دچار شدن با چاقی مفرط  و برخی سرطان ها و میگرن را کاهش بدهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *