مقالاتمقالات اجتماعی

با بچه ای که قلدری می کند، چه کنیم؟

همه ما فکر می کنیم فرزند ما فرشته است اما اگر در رفتار او دقت کنیم ممکن است متوجه شویم گاهی، حتی از سر حسن نیت، به رفتارهایی با پیامدهای منفی دست بزند که یکی از این رفتارها قلدری کردن است. اگر به تازگی متوجه شده اید فرزندتان اهل قلدری است، می توانید با نشان دادن برخورد مناسب شرایط را کنترل کرده و فرزندتان را به حالت عادی و رفتار مثبت بازگردانید. اما این برخوردها چه هستند؟ در اینجا تعدادی از آنها را به روایت وبسایت msn می خوانیم:

تعریف قلدری را بشناسید:

اگر فرد یا گروهی به تکرار و عمدا باعث آزار و اذیت شخص یا گروه دیگری که قدرت واکنش ندارد شود، به این رفتار قلدری کردن گفته می شود. در نتیجه، یک بار دعوا یا ناسزا گفتن را نباید به قلدری تعبیر کرد.

حواس تان به فضای مجازی باشد:

قلدری کردن در فضای مجازی طوری رو به گسترش است که معلمان آن را تهدیدی برای امنیت دانش آموزان می دانند. همچنین، از هر 3 کودک، یک کودک می گوید مورد قلدری آنلاین قرار گرفته است.

بدانید هر کودکی ممکن است مرتکب قلدری شود:

بیشتر والدین نمی خواهند باور کنند فرزندشان دیگری را آزار می دهد یا با او بدرفتاری می کند. اما هر کودکی ممکن است مرتکب این رفتار شود حتی اگر به نظر شما، فرزندتان یک فرشته است.

دلایل قلدری کودکان را بشناسید:

یکی از دلایل اصلی این رفتار، به ویژه در بین کودکانی که از قدرت و محبوبیت بیشتری برخوردارند، حفظ همان قدرت و محبوبیت است. گویی آنها با این رفتار توجه اجتماعی بیشتری دریافت کرده و احساس خودشیفتگی شان را ارضا می کنند.

اما در مورد بعضی کودکان برعکس است. یعنی کودکی که قبلا مورد قلدری واقع شده، پیش از اینکه دیگران او را مورد آزار قرار دهند، خود شروع به بدرفتاری با آنها می کند،در واقع او خود را نه قلدر و زورگو، بلکه قربانی قلدری می داند و برای جلوگیری از تکرار تجربه تلخ خود، در قلدری پیش قدم می شود.

اگر فرزندتان قلدری می کند، به این معنی نیست که بچه بدی دارید:

بسیاری از والدین وقتی متوجه قلدری کردن فرزند خود می شوند احساس می کنند در تربیت فرزند خود شکست خورده اند. در صورتی که اصلا این طور نیست. قلدری کردن یک رفتار است که هرچند اشتباه، کل شخصیت فرزند شما را تشکیل نمی دهد. فراموش نکنید کودکان همچنان در حال یادگیری و آزمون و خطا هستند. بسیاری از اوقات نیز تلاش برای جلب توجه، بی اطلاعی از تبعات بدرفتاری، یا تلاش برای وارد شدن به بعضی گروه ها عامل بروز این رفتار در کودکان است.

نشانه های رفتار قلدرمآبانه را در کودکان دنبال کنید:

بعضی نشانه ها هستند که به والدین در تشخیص گرایش فرزندشان به قلدری کمک می کنند. از این نشانه ها می توان به داشتن دوستان پرخاشجو و زورگو، توجیه رفتارهای نادرست، کم خوابی، پرخاش به خواهر و برادرها، و کم صبری اشاره کرد.

با کودکتان گفتگو کنید:

بدون عصبانیت یا سرزنش، با کودکتان درباره قلدری کردن حرف بزنید و نشان بدهید این رفتار از سوی شما تحمل نخواهد شد. اگر موفق شدید اعتماد کودک تان را برای گفتگو جلب کنید، سعی کنید ریشه رفتارش را بشناسید و دریابید آیا خودش این رفتار را انتخاب کرده یا از طرف دوستانش وادار به قلدری کردن نسبت به بچه های ضعیف تر می شود. همچنین، تنبیهی برای این رفتار در نظر بگیرید. مثلا به کودک تان بگویید در صورت تکرار قلدری، برای مدتی تبلت یا لپ تاپش را نخواهد داشت.

از او بخواهید عذرخواهی کند:

از فرزندتان بخواهید از کودکی که مورد قلدری قرار داده عذرخواهی کند. این رفتار به بازگشت احساس دوستی بین آنها و عدم تکرار قلدری کمک می کند.

صحنه را بازسازی کنید:

برای نشان دادن حس بد مورد قلدری واقع شدن، با فرزندتان یک نمایش بازی کنید و در آن، شما نقش فرد قلدر را ایفا کنید. لازم نیست حرف یا حرکت تهاجمی بین شما رد و بدل شود. کافی است فرزندتان حس بدی را که در دیگران ایجاد می کند، بچشد. در این ضمن، فرزندتان را از عواقب منفی این رفتار، مانند ایجاد استرس در دیگران و حتی سوق دادن آنها به سمت خودکشی آگاه کنید.

برای فرزندتان، الگوی خوش رفتاری باشید:

پدر و مادری که دائما با دیگران با پرخاش حرف می زنند و از کلمات زشت استفاده می کنند در واقع این رفتار را برای فرزندانشان عادی سازی می کنند. در خلال تربیت فرزندتان، حواس تان به رفتارهای خودتان هم باشد.

از مشاور کمک بگیرید:

اگر همه این راه ها را امتحان کردید اما تغییری در رفتار فرزندتان ایجاد نشد، می توانید از یک مشاور متخصص راهنمایی بگیرید تا به شما در مدریت اوضاع و نحوه برخورد با فرزندتان کمک کند.

 

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست