مقالاتمقالات پزشکی

باید واکسیناسیون فرزندان را برای والدین آسان تر کنیم

از: سناتور ریموند گاینی و سناتور محمد اقبال راوالیا

دکتر نانی مک دونالد، استاد پزشکی کودکان در دانشگاه Dalhousie در جریان یکی از نشست‌های عمومی مجلس سنا، این سخنان را بر زبان آورد: به عنوان یک متخصص بیماری‌های عفونی، برای من هیچ‌ چیزی غمگین تر از این نیست که در کنار پدر یا مادری بنشینم، که فرزندشان در بخش ICU در حال مرگ است؛ در حالی که می‌دانم می‌شد با واکسینه‌کردن از بیمار شدن او جلوگیری کرد.

هیچ کودکی نباید به خاطر ابتلا به بیماری که قابل جلوگیری است، جان خود را از دست بدهد، اما این اتفاق همچنان می‌افتد. برای نمونه، علیرغم موجود بودن واکسن بیماری سرخک، ابتلا به این بیماری در کانادا و سراسر جهان، در حال گسترش است. بنا بر گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) تنها در سال 2017، بیش از 110 هزار مورد از مرگ‌های ناشی از بیماری، به خاطر ابتلا به سرخک روی داده است و بیشتر این موارد را، کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

کانادا نیز، در این بخش، همچنان جای بهینه‌سازی دارد. در حال حاضر، حتی با وجود اینکه اکثر والدین کانادایی فرزندان خود را واکسینه می‌کنند، همچنان پایین‌ترین نرخ واکسیناسیون نسبت به جمعیت یک کشور در جهان، به کانادا تعلق دارد. در کانادا، همچنان که سناتور ماری-فرانسوا مگی نیز، گفته است، ما با نسلی فراموشکار روبرو هستیم که خود از فواید واکسن‌هایی که زده‌اند بهره‌مند شده‌اند و هرگز از نزدیک شاهد خرابی و نابودی که همه‌گیری بیماری‌هایی نظیر سرخک و فلج می توانند به بار بیاورند، نبوده‌اند.

دکتر مک‌دونالد، تردید و تاخیر در واکسیناسیون را، به طور خلاصه، نتیجه ای از خودخواهی، دشواری کار و عدم اطمینان به سیستم درمانی، در میان والدین کانادایی توصیف کرد. این والدین خودخواهند، چرا که اهمیتی که برای سایر مسایل زندگی شخصی‌شان قائل هستند، برای واکسن فرزندان شان نیستند. اما مشکل دیگر نبود سهولت کافی در این زمینه است، چراکه ما واکسیناسیون را در سطح کشور، کمی دشوار کرده‌ایم. و سرانجام مساله‌ عدم اطمینان مردم به سازمان‌های درمانی کشورها، دولت‌ها و کارکنان موسسات درمانی است، که باعث خودداری مردم از واکسیناسیون می‌گردد.

اما در کنار همه‌ این عوامل، عامل دیگر، رواج اطلاعات نادرست و ساختگی در دنیای آنلاین است. دکتر تیموتی کالفیلد، استاد دانشکده‌ بهداشت عمومی دانشگاه آلبرتا، با اشاره به این معضل می‌گوید: صرفا قرار گرفتن در معرض این موج اطلاعات غلط و غیرعلمی در دنیای آنلاین، اگر به درازا بکشد، می‌تواند این تصور را در ذهن افراد ایجاد کند، که این اطلاعات معتبر هستند. او در سخنرانی‌ اخیرش در مجلس سنای کانادا، گفت که افزایش سواد و آگاهی علمی، در مبارزه علیه اخبار و اطلاعات دروغین رسانه‌های اجتماعی و اینترنت، یک ابزار بسیار مهم به شمار می‌رود. ما باید به آموزگاران مدارس کمک کنیم که به دانش‌آموزان شان، از همان سال‌های ابتدایی، مهارت‌های تفکر منتقدانه را بیاموزند. ما همچنین باید درباره‌ نادرستی برخی اخبار و مطالبی که در لباس علم، به کاربران رسانه‌هایی همچون یوتیوب، توییتر و فیسبوک عرضه می‌شوند، اطلاع‌رسانی کنیم.

دکتر ترزا تام، رئیس کل سازمان بهداشت عمومی کانادا، در مورد ترویج اخبار دروغ و غیرعلمی در اینترنت، می گوید سازمان‌های دست‌اندرکار بهداشت عمومی کشور، باید تلاش بیشتری در جهت ارتباط با گروه های مختلف اجتماعی به کار برند، تا بتوانند از این طریق، از رواج این موارد جلوگیری کنند. او می گوید: ما همچنین باید تلاش کنیم، درک بهتری از تکنیک‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌شود تا اعتماد مردم از ساختار بهداشت و درمان را سلب کند، پیدا کنیم. ما باید نفوذ خود را در این سایت‌ها بیشتر کنیم، تا بتوانیم اطلاعات غلط را، در همان بدو ایجادشان، تصحیح کنیم.

آنچه که پس از این همه، می‌توان در مورد مشکل واکسیناسیون گفت این است: کانادا، نیاز به طراحی یک چارچوب برای مدیریت واکسیناسیون در سطح ملی دارد. این سیستم، نیاز به ثبت دقیق موارد مراجعه، برنامه‌ریزی گروهی و رساندن واکسن به مراکز بهداشت محلی دارد. ما همچنین باید واکسینه کردن کودکان را برای والدین، آسان تر کنیم تا بتوانیم شاهد برطرف شدن این مشکل ملی باشیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0