املاک و مسکنمقالات
موضوعات داغ

بانک مرکزی: بانک‌ها، وام‌ مسکن با باز‌پرداخت طولانی‌تر ارائه دهند

بری مک‌کنا – گزارشگر اقتصادی – گلوب اند میل

استیون پولوز، رئیس کل بانک مرکزی کانادا می‌گوید بانک‌ها و سایر بنیادهای اقتصادی، می‌توانند با ارائه‌ وام‌های مسکن بلندمدت، به بازار مسکن رونق ببخشند. او گفته مخالف نظر منتقدانی است که می‌گویند اتاوا باید قوانین ارائه‌ وام را سختگیرانه‌تر کند. آقای پولوز، در سخنرانی در حضور صاحبان مشاغل در شهر وینی‌پگ، اشاره کرد که بانک‌ها اکنون متقاضیان را به سوی وام‌های مسکن پنج ساله با بهره‌ ثابت هدایت می‌کنند، در حالی که افزایش این زمان، می‌تواند به این افراد کمک کند به خانه‌ مورد نظر خود برسند.

پولز، در این سخنرانی که همچنین در حضور مقامات مجمع اتحادیه‌های اعتبار بانکی کانادا و اتاق بازرگانی وینی‌پگ ایراد شد، گفت شواهد قاطعی وجود دارد که نشان می‌دهد وام‌های مسکن درازمدت، کاربرد و کارکرد موثرتری دارند. آقای پولوز با اظهارنظرهای اخیر خود، وارد یک مناظره‌ داغ ملی بر سر قوانین سختگیرانه‌تر اعطای وام شده که  قانونگذاران فدرال در سال 2016 و 2018 تصویب کردند. محور اصلی این قوانین جدید، مساله‌ تست اضطراب بود که وام‌دهندگان را وادار می‌کرد که اطمینان حاصل کنند وام‌گیرندگان می توانند از عهده‌ افزایش دو درصدی نرخ بهره، در طول دوره‌ بازپرداخت، برآیند.

آقای پولوز خاطرنشان کرد که در سال گذشته، تنها در 2 درصد از وام‌های جدید مسکن، دوره‌ بازپرداخت طولانی‌تر از 5 سال، ارائه شده است. تقریبا نیمی از وام‌های اعطا شده در سال قبل، پنج ساله و با بهره‌ ثابت بوده، و بقیه‌ آنها با بازپرداخت کوتاه‌تری داشته‌ و یا نرخ بهره‌ شناور داشته‌اند. آقای پولوز به خبرنگاران گفت: بدبختانه بازار وام مسکن کانادا، بسیار انعطاف‌ ناپذیر شده و اکنون زمان اقدام عملی برای حل این مشکل فرا رسیده است.

تعیین دوره‌های بازپرداخت 10 ساله، 20 ساله و حتی طولانی‌تر، در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر، امری عادی به شمار می‌رود. مشکل وام‌گیرندگان در کانادا این است که برای اخذ وام با بازپرداخت طولانی‌تر، مجبورند بهای سنگینی بپردازند. در کانادا، نرخ بهره‌ یک وام مسکن 10 ساله با بهره‌ ثابت، ممکن است از 4 دهم درصد تا حتی یک درصد بالاتر از وام‌های پنج ساله برسد. به این ترتیب، یک وام 25 ساله، می‌تواند نرخ بهره‌ای تا 5 درصد بالاتر از وام پنح‌ساله داشته باشد.

بسیاری از مقامات بانکی و معاملات املاک، مدتی است که در حال مذاکره با اتاوا هستند تا بتوانند میزان سختگیری‌ها در قوانین اعطای وام را، کاهش دهند. این گروه می‌گویند که این سختگیری‌ها، باعث افت شدید در تقاضا برای وام مسکن و همینطور بازار فروش مسکن شده است. راب مکلیستر، دلال معاملات مسکن در تورنتو می گوید از آنجا که وام‌های درازمدت، معمولا نرخ های بهره‌ بالاتری دارند، مذاکره بر سر آنها به موفقیت وام‌گیرنده در تست اضطراب منتهی نمی‌شود.

قوانین حاضر تست اضطراب وام‌گیرنده را ملزم می‌کند که ثابت کند در صورت بالارفتن نرخ بهره به میزان 2 درصد از میزان قرارداد وام، همچنان قادر به ادامه‌ بازپرداخت وام شان خواهند بود. اما این واقعیت که نرخ بهره‌ اولیه‌ وام‌های درازمدت، بالاتر است، احتمال موفقیت وام‌گیرنده را بسیار کاهش می‌دهد. آقای مکلیستر پیشنهاد می‌‌کند که دولت، تست اضطراب را برای وام‌های بلندمدت بالاتر از پنج سال، حذف کند. او می گوید: اگر دولت بتواند به مردم انگیزه بدهد که وام‌های 30 ساله بگیرند که نرخ بهره‌ آنها، در میزان اولیه ثابت بماند، می‌توانیم شاهد افزایش تقاضا در بازار وام‌ مسکن باشیم. البته نباید انتظار داشت که ناگهان وام های 30 ساله، 20 درصد بازار وام مسکن را اشغال کنند، اما می‌توان گفت که دست کم 5 درصد مردم به این علت، به وام‌ گرفتن و خرید مسکن روی خواهند آورد.

این مطلبی بود که رئیس کل بانک مرکزی نیز، در سخنانش به آن اشاره کرد. آقای پولوز همچنین تایید کرد که قوانین سختگیرانه‌ وام‌مسکن در کانادا، یکی از دلایل اصلی بی‌علاقگی بانک‌ها به اعضای وام‌های درازمدت هستند. آقای پولوز، همچنین به برنامه‌ دولت فدرال در مورد وام‌های مسکن اشتراکی (Shared Equity) اشاره کرد که به خریدارانی که برای نخستین بار خانه‌دار می‌شوند می‌پردازد. این برنامه، به خانواده‌های کم‌درآمد کانادایی امکان می‌دهد تا وام‌های مسکن بدون بهره‌ای بگیرند که تا سقف 10 درصد از قیمت خانه‌‌ خریداری شده را، پوشش می‌دهند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0