اخباراخبار کانادا
موضوعات داغ

بانک تی دی: اصلاح مقررات وام مسکن سبب رونق بازار مسکن کانادا می شود

تورنتو- به گفته ریشی سوندی، سنیا بوشمنوا و دریک برلتون، کارشناسان بانک TD، دولت کانادا بایستی برای رونق بخشیدن به بازار مسکن، انعطاف پذیری بیشتری از خود در قوانین وام مسکن نشان بدهد.

تعداد خانه های فروخته شده در فاصله سه ماهه چهارم سال 2017 تا دوره مشابه در سال گذشته 40 هزار واحد کمتر از تعدادی بود که در صورت لغو شدن مقررات سختگیرانه وام، فروخته می شد. این میزان حاکی از کاهش 7 درصدی خرید و فروش می باشد.

طی دوره مورد اشاره، گرایش روزافزون به وام دهندگان خصوصی به جای بانک ها مشاهده شده است. به گفته کارشناسان اقتصادی سهم وام دهندگان خصوصی از بازار وام از 5.9 درصد در سه ماهه دوم سال 2017 به 8.7 درصد در دوره مشابه در سال 2018 افزایش یافته است. دلیل گرایش روزافزون متقاضیان، اعمال مقررات سختگیرانه برای دریافت وام، از جمله تست استرس می باشد که دست بسیاری از خریداران بار اول را از بازار کوتاه کرده است.

کارشناسان بانک TD معتقدند که لغو این مقررات سختگیرانه سبب افزایش 6 درصدی قیمت مسکن تا پایان سال 2020 خواهد شد. به حاشیه رانده شدن خریداران بار اول، سبب وارد شدن فشار مضاعف به بازار مسکن اجاره ای شده است. بازاری که هم اکنون نیز با کمبود شدید دست به گریبان است.

مقررات سختگیرانه همچنین سبب کند شدن ساخت و ساز شده است.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان