صفحه اصلی / اخبار / بالارفتن نرخ بهره وام مسکن و افزایش بدهی کانادایی‌ها

بالارفتن نرخ بهره وام مسکن و افزایش بدهی کانادایی‌ها

امسال توانایی کانادایی‌ها برای تحمل افزایش کوه بدهی‌هایشان، به چالش کشیده خواهد شد. هفته گذشته، بزرگترین بانک‌های کشور، روند افزایش نرخ بهره وام‌ها و به خصوص وام مسکن (مورگیج) را آغاز کردند. به علاوه، سال جاری قرار است سالی مملو از تجدید وام‌های مسکن باشد و این در حالی است که هزینه‌های خدمات مربوط به بدهی، قبلا افزایش خود را با بالاترین سرعت ممکن آغاز کرده است.

اکنون بزرگترین پرسش برای سیاست‌گذاران اقتصادی این است که بازار کانادا، تا چه حد می‌تواند این تنگنای ناشی از افزایش بدهی را تحمل کند. پاسخ به این پرسش، همچنین مشخص خواهد کرد که کاهش رشد اقتصادی شدید و یا ملایم خواهد بود. <استیون پولوز>  مدیرعامل بانک مرکزی کانادا، قرار است طی یک سخنرانی در روز سه‌شنبه به این موضوع بپردازد.

فرانسیس دونالد، اقتصاددان ارشد شرکت مدیریت املاک Manulife در این مورد می‌گوید: <تا به حال هرگز اقتصاد کشور، تکانه‌ای اینچنینی را تجربه نکرده بود. اکنون اقتصاد کشور نسبت به گذشته، نسبت به تغییرات نرخ بهره به مراتب حساس‌تر شده و این به اندازه‌ای است که ما دیگر نمی‌توانیم به قطعیت بگوییم، جهش‌ نرخ بهره در موارد مختلف، دقیقا چه تاثیری به مصرف‌کننده کانادایی می‌گذارد>. او در ادامه می‌گوید: < تمام آنچه می‌دانیم این است که این شرایط، برای اقتصاد آزاردهنده خواهد بود، اما روشن نیست که این آزار تا چه درجه‌ای خواهد رسید>.

مساله‌ افزایش بدهی مصرف‌کنندگان، یکی از دلایلی بود که بانک مرکزی، پس از سه برابر شدن نرخ بهره از جولای 2017 تا ژانویه 2018، نسبت به افزایش دوباره نرخ، بی‌میلی نشان می داده است. در ماه فوریه امسال، بدهی‌های مربوط به وام مسکن و سایر بدهی‌های خانواده‌ها‌ی کانادایی برای نخستین بار به دو تریلیون و 100 میلیارد دلار کانادا (یک تریلیون و 600 میلیارد دلار امریکا) رسید. بانک مرکزی با در نظر گرفتن این بدهی، تخمین می‌زند که اکنون حساسیت اقتصاد نسبت به نرخ بهره 50 درصد بیشتر از گذشته است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *