مقالاتمقالات اقتصادی

بازی دولت مرکزی با کلمه رکود اقتصادی؟!

دیوید آلیو – پایگاه اینترنتی ام اس ان
اقتصاددانان معتبر و برجسته ای مانند دیوید روزنبرگ هشدار می دهند، کانادا به شکلی ترسناک در آستانه رکود اقتصادی قرار گرفته است. اما اظهارات بیل مورنو وزیر اقتصاد و دارایی دولت مرکزی درون مایه دیگری دارد. کمااینکه پس از تقدیم بودجه خود به مجلس ملی در پاسخ به کسانی که نگران چنین رکودی بودند، از جمله گفت: نادرست بودن اظهارات اینگونه اقتصاددانان آشکار خواهد شد.
البته این وزیر به منفی بودن رشد تولید ناخالص ملی در ماه های اخیر اشاره نکرد، که بی تردید نشانگر بازی وی با کلمه رکود اقتصادی است. اما باید افزود که وزارتخانه متبوع او، بانک مرکزی کانادا و کارشناسان پیش بینی کننده اقتصاد اتفاق نظر دارند، که چنین رشدی در نیمه دوم سال جاری افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. افزایشی که برای توجیه اظهارات آقای وزیر کافی خواهد بود.
آیا دست اندرکاران اس ان سی- لاوالین گزافه گویی می کنند؟
نیل بروس رئیس هیئت مدیره شرکت اس ان سی- لاوالین (که اخیرا مساله در پیوند با دخالت دولت مرکزی در روند رسیدگی به خلافش آشکار شده، و موجب مباحث زیادی گشته است. ایران جوان) خاطرنشان کرد، که اشتغال 9 هزار کارمندش در مخاطره قرار دارد.
این اظهارات ناشی از ناتوانی این شرکت در کسب توافق برون از دادگاه در مورد اتهامات تقلب های مالی و رشوه در چند سال پیش می باشد، که در عین حال سبب ایجاد احتمال ترس تملک خارجی ها و یا جا به جایی محل آن شده است. زیرا اگر این اتهامات در دادگاه ثابت شوند، شرکت، دیگر واجد شرایط استفاده از میلیاردها دلار قرارداد با دولت مورد اشاره نخواهد بود. کمااینکه به نظر می رسد، نتوانسته این شرایط را کسب کند.
امااس ان سی- لاوالین از مونترال نخواهد رفت. زیرا اگر پای تهدید به عهده گرفتن تملک آن از سوی خارجی ها به میان بیاید، دولت استان کبک با کمک شرکت موسوم به سرمایه گذاری و جایگزینی کبک آن را خواهد خرید. شرکتی که یکی از بزرگترین بنیادهای مالی جهان به شمار می رود.
از دیگر سو می توان اظهارات نیل بروس در مورد کارکنان شرکت متبوعش را نوعی رفتار حساب شده برای کسب توافق برون از دادگاه ارزیابی کرد. اما مشکل این است که هر چه بیشتر در این مورد گزافه گویی نماید، امکان کسب دستاورد مورد نظرش کاهش می یابد.
نجات دادن رسانه های خصوصی کانادا
اگر در جزئیات بودجه سال مالی جاری تقدیمی دولت مرکزی به مجلس ملی دقت کنیم، شاهد تغییرات چشمگیر می شویم. مثلا به جای اینکه برای شرکت های بسیار پردرآمد مانند فیسبوک و گوگل مالیات بیشتری درنظر گرفته شود، بار پرداخت 595 میلیون دلار کمک مالی این دولت به صورت یارانه/ سوبسید بر دوش مالیات دهندگان کانادایی قرار داده شده است. همچنین رسانه های خصوصی که برخی رخدادها را پوشش می دهند و یا تجزیه و تحلیل های در پیوند با بعضی از موضوعات را منتشر می کنند، برای دریافت یارانه معافیت 25 درصدی مالیات واجد شرایط نشده اند. مساله ای که به نوبه خود تصمیم گیری در این باره را مشکل می کند، که کدام رسانه ها باید واجد شرایط تلقی گردند.
سرانجام اینکه پیشنهاد معافیت مالیاتی برای خرید نسخه دیجیتالی رسانه های خبری، برای کانادایی های کم درآمد فایده ای ندارد. زیرا این گروه به سبب همین میزان پایین درآمد خود، اصولا مالیات نمی پردازند. بنابراین چنین پیشنهادی واپسگرایانه است.
چکیده اینکه وقتی بیل مورنو می گوید کانادا در رکوداقتصادی به سر نمی برد و به سوی چنین رکودی هم نمی رود، شیپور را از سر گشادش نمی زند. اما این مساله هم که دولت متبوع او از منافع توانا بودن روزنامه نگاری استقبال می کند، ثابت نمی شود. یعنی در بهترین حالت می توان گفت، کار کردن برای تحقق این مساله ادامه دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0