مقالاتمقالات اجتماعی

بازگشایی مدارس: از دولت اصرار از والدین و معلمان انکار 

 

 

هرچند هیچ سیاستمداری در کانادا موضوع را به این صراحت بیان نمی کند، اما حقیقت این است که امسال بازگشایی مدارس فرصتی برای آزمایش میدانی انواع نظریه ها درباره نحوه سرایت ویروس کرونا روی تعداد زیادی شرکت کننده است که دستیابی به اطلاعات تازه ای را ممکن می کند. 

یعنی یک آزمایش میدانی روی دانش آموزان.

البته هدف ترساندن پدر و مادرها نیست، چرا که آزمایش سنجیده با آزمون و خطا کاملا متفاوت است.

اما در واقع پس از ماه ها اصرار درست و مفید مقامات کانادا به فاصله گرفتن از یکدیگر به ویژه در فضاهای سر پوشیده و استفاده از ماسک در صورت عدم امکان فاصله گذاری، همان مقامات حالا می گویند اشکالی ندارد تعدادی دانش آموز کنار هم در کلاس بنشینند- بعضی با ماسک و بعضی بدون ماسک- و خطری خانواده ها و معلمان را تهدید نمی کند.

 

 

به علاوه بازگشت دانش آموزان به مدارس با نظریاتی توجیه می شود که هنوز تکمیل نشده اند. درست است که امروز بیش از هر زمان دیگری درباره ویروس و نحوه سرایت آن اطلاعات داریم، اما همان طور که بیمارستان کودکان تورنتو در راهنمای اخیر خود درباره بازگشایی مدارس گفته است، هنوز خلاء اطلاعاتی بزرگی در این زمینه وجود دارد. این راهنما اذعان می کند: بازگشایی مدارس فرصتی برای انجام تحقیقات و پر کردن این خلاء فراهم می کند و به همین دلیل به اتخاذ تصمیم های صحیح در طول سال تحصیلی خواهد انجامید.

با این حساب، بی جهت نیست که بسیاری از والدین با نگرانی از مدارس می خواهند تعداد دانش آموزان را در کلاس ها کاهش دهند، معلمان بیشتری استخدام کنند، استفاده از ماسک را اجباری کنند، و حتی آغاز مدارس را تا حصول اطمینان از انجام همه اقدامات احتیاطی به تعویق بیاندازند.

هفته گذشته در بریتیش کلمبیا پدران دو نفر از دانش آموزان دادخواستی تنظیم کرده و دولت را متهم کردند در برنامه بازگشایی مدارس، با دانش آموزان و معلمان مانند موش آزمایشگاهی برخورد شده است. آنها از دولت خواستند قوانین سختگیرانه تری برای فاصله گذاری، کوچک کردن سایز کلاس ها از نظر تعداد دانش آموزان، و استفاده اجباری از ماسک وضع کند. هر دوی این پدرها دارای بیماری های زمینه بوده و در گروه آسیب پذیر نسبت به کووید-19 قرار دارند.

در کبک نیز گروهی از والدین خواستار ایجاد امکان آموزش از راه دور برای همه دانش آموزان شدند. در حال حاضر آموزش از راه دور فقط برای دانش آموزانی مجاز است که پزشک حضور در کلاس را برای آنها ممنوع کرده باشد.

همچنین، هفته گذشته در انتاریو صنف معلمان اعلام کرد برنامه بازگشایی مدارس استان با قانون امنیت و سلامت شغلی در تناقض است و لازم است وزیر کار استان، با محدود کردن تعداد دانش آموزان هر کلاس به 20 نفر، از امکان فاصله گذاری و حفظ سلامت معلمان به آنها اطمینان دهد.

دولت هفته پیش اعلام کرد برای افزایش تعداد کلاس های کم جمعیت تر، بهبود تهویه کلاس ها و تامین تجهیزات محافظتی 2 میلیارد دلار در اختیار دولت های استانی قرار خواهد داد.

اما هدف از نگارش این مطلب تایید درستی تصمیم دولت مبنی بر بازگشایی مدارس است.

کاهش قابل توجه آمار ابتلا و مرگ و میر بر اثر ابتلا به کووید-19 در کانادا نشان می دهد رعایت فاصله گذاری و استفاده از ماسک در مهار شیوع بسیار موثر عمل کرده است. سرایت اجتماعی به خوبی کنترل شده و شواهد نشان می دهد تاثیر بیماری در کودکان بسیار ناچیز است.

همچنین، طبق گزارش بیمارستان Sick Kids، دور نگه داشتن بچه ها از مدرسه برای مدت طولانی عواقب جسمی و روحی روانی زیادی برای آنها به همراه دارد.

در مجموع می توان گفت دلایل محکم و قابل دفاعی وجود دارد که نشان می دهد بازگشایی مدارس تصمیم درستی است. بدون تردید، پس از بازگشایی شاهد افزایش شیوع بیماری خواهیم بود، اما با برخورد صحیح و اصولی، انجام فوری تست و ردیابی، می توان آن را کنترل کرد.

در عین حال، دولت ها نیز باید بپذیرند که پاسخ همه سوالات پیش آنها نیست. هرچند بازگشایی مدارس یک ضرورت است، اما برای حصول اطمینان از اجرای درست و ایمن این تصمیم، لازم است حرف های والدین و معلمان را بشنوند و در صورت تغییر شرایط یا دستیابی به شواهد جدید، آمادگی لازم برای اعلام تعطیلی مدارس را داشته باشند.

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست