علم و دانش

بازسازی چهره سه مرد مصری باستان با استفاده از بقایای مومیایی شده آنها 

چهره سه مرد مصری باستان که 2797 سال قبل زندگی می کردند، با استفاده از داده های ژنتیکی استخراج شده از بقایای مومیایی شده آنها بازسازی شده است. 

این سه نفر در ابوسیر الملیک، شهری باستانی در جنوب قاهره پیدا شده و تخمین زده می شود که بین سال های 780 قبل از میلاد تا 5 بعد از میلاد مومیایی و مدفون شده باشند. DNA آنها برای اولین بار در سال 2017 توسط دانشمندان موسسه ماکس پلانک در توبینگن آلمان تعیین توالی شد.

بازسازی ژنوم، محققان Parabon NanoLabs ، یک شرکت فناوری DNA مستقر در ایالت ویرجینیای آمریکا را قادر ساخته است تا با کمک فرایندی که با عنوان forensic DNA phenotyping شناخته می شود ، مدل های سه بعدی از چهره مومیایی ها را ایجاد کنند.

در این روش از تجزیه و تحلیل ژنتیکی برای پیش بینی نسب ژنتیکی، رنگ چشم، رنگ مو، رنگ پوست، کک و مک و شکل صورت در افراد از هر قومیت استفاده می شود. در واقع براساس اصل و نسب و نشانگرهای دیگر، شکل ظاهری صورت مشخص می شود.

کارشناسان این شرکت دریافتند که این سه مرد مصری که به یک جامعه نیل باستان تعلق داشتند و تخمین زده می شود که بین 2023 تا 2797 سال پیش زندگی می کردند، دارای پوست قهوه ای روشن با چشم ها و موهای تیره بودند.

جالب است بدانید که ترکیب ژنتیکی آنها به افراد امروزی در مدیترانه یا خاورمیانه نزدیک تر از مصری های امروزی است.

(مترجم: تعیین فنوتیپ دی ان ای روند پیش بینی فنوتیپ یک ارگانیسم تنها با استفاده از اطلاعات ژنتیکی جمع آوری شده از ژنوتیپ یا توالی DNA  است، این اصطلاح که با عنوان تصویرسازی مولکولی نیز شناخته می شود، در درجه اول به منظور پیش بینی ظاهر فیزیکی یک شخص یا تبار زیست جغرافیایی (بیوجئوگرافیک) برای اهداف پزشکی قانونی استفاده می شود)


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست