اخباراخبار کانادا

بازداشت کانادایی داعشی در سوریه؛ ناتوانی پلیس کانادا از وارد کردن اتهام  

اتاوا- یک عضو ارشد داعش که در سال 2014 از کانادا به نیروهای اسلام گرا ملحق شد، توسط نیروهای کرد بازداشت شده است. محمدعلی 28 ساله در حین فرار از سوریه به ترکیه بازداشت شد.

خبرنگار Global News در بازداشتگاه موقت <نیروهای دموکراتیک سوریه> (تحت حمایت آمریکا) با علی گفتگو کرده است. <نیروهای دموکراتیک سوریه>، ائتلافی از نیروهای سیاسی و نظامی اکثریت کرد و همچنین عرب و ترکمان است که کنترل شمال شرق کشور را در اختیار دارند.

محمدعلی، دانشجوی سابق دانشگاه رایرسون، با لقب <ابوتراب الکانادی> شناخته می شد. او 4 ماه قبل در منطقه مرزی راس العین (مرز سوریه و ترکیه) به همراه همسر کانادایی اش ریدا جابر (اهل ونکوور) و دو فرزندشان که در سوریه به دنیا آمده اند، بازداشت شد. خانواده علی در اردوگاهی در نزدیکی بازداشتگاه موقت نگهداری می شوند. علی در صفوف نیروهای داعش به عنوان <تک تیرانداز> خدمت کرده و با انتشار پیامی در رسانه های عمومی، دیگران را به انجام حملات تروریستی به نفع داعش تشویق می کرد. وی بارها در پیام های تبلیغاتی اش به فوتبال بازی کردن با سر بریده محکومین و مرتدین اشاره کرده بود. او در یکی از پیام هایش نوشت: <همه روزی می میرند. مرگ اجتناب ناپذیر است. چه بهتر که در راه مبارزه برای اعتقادشان بمیرند.> او در یکی دیگر از پیام هایش مدعی شد که به چند نفر از دوستانش (همگی از تورنتو) برای ورود به سوریه و پیوستن به داعش کمک کرده بود. او همچنین خواهان به هلاک رساندن همجنسگرایان و کافران غیرنظامی و نظامی شده بود.

مقامات کرد خواهان تحویل علی و 10 داعشی کانادایی (از جمله سه پیکارجو، دو زن و 5 کودک) به اتاوا می باشند. اما متاسفانه RCMP از وارد کردن اتهام رسمی به این تروریست ها ناتوان است. بنابراین تضمینی وجود ندارد که علی پس از بازگشت به کانادا مورد پیگرد قانونی قرار بگیرد. نیروهای کرد و مقامات کانادایی مدتی قبل جلسه ای را در سلیمانیه برگزار کردند و مراحل تنظیم فرم های استرداد داعشی های کانادایی آغاز شد، اما دولت کانادا بدون ارائه دلیل موجه، فرایند را متوقف کرده است.

نیروهای کرد هم اکنون حدود 900 پیکارجوی داعشی خارجی را به همراه 500 نفر از همسران و 1000 فرزندان ایشان در اختیار دارند و خواهان استرداد آنها به کشورهایشان می باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0