صفحه اصلی / اخبار / بازداشت مرد اسرائیلی در قبرس به اتهام اداره شبکه قاچاق اعضای بدن انسان

بازداشت مرد اسرائیلی در قبرس به اتهام اداره شبکه قاچاق اعضای بدن انسان

behzad-azizi

قبرس – در نوامبر 2008، یک مرد 23 ساله ترک به نام ایلماز آلتون، در فرودگاه Pristina (پایتخت کوزوو) بیهوش شد. او در آن هنگام منتظر پرواز بازگشت به ترکیه بود. با معاینه این جوان، مشخص شد که به تازگی عمل جراحی شده و کلیه چپ او از بدنش خارج شده بود.

آلتون نزد پلیس ادعا کرد که کلیه اش را در کلینیکی به نام Medicus، بدون دریافت وجه به یک فرد بیمار اهدا کرده بود. اما مشخص شد که فردی در استانبول، مبلغ بسیار بالایی را بابت کلیه به آلتون پرداخت کرده بود. او در بازجویی های بعدی، به دروغ بودن ادعاهایش اعتراف کرد و گفت که کلیه اش را به یک مرد 74 ساله اسرائیلی، در ازای مبلغ 145 هزار دلار اهدا کرده بود.

بیهوش شدن این مرد جوان در فرودگاه، باعث آغاز تحقیقات پلیس و کشف شبکه بین المللی قاچاق اعضای بدن شد. اکثر فروشندگان را اتباع ترک و کشورهای شوروی سابق تشکیل می دادند. خریداران که اکثر اسرائیلی بودند، بابت کلیه اهدایی بین 80 تا 100 هزار یورو پرداخت می کردند. پلیس حداقل 23 قربانی قاچاق عضو را شناسایی کرد. این افراد در کلینیک Medicus تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند.

علیرغم شناسایی شدن عاملان قاچاق عضو، مغز متفکر و رهبر شبکه تا هفته گذشته شناسایی و بازداشت نشد. جمعه گذشته، پلیس، مرد اسرائیلی به نام موشه هارل را در قبرس بازداشت کردند. هارل از سال 2010 تحت تعقیب پلیس بین الملل قرار داشت. مقامات کوزوو، درخواست رسمی استرداد هارل به کشورشان را به همتایان خود در قبرس ارائه کرده اند.

کلینیک Medicus توسط دکتر لطفی درویشی و پسرش آربان اداره شده، اما عمل های جراحی اکثرا توسط یوسف ارسین سونمز، جراح ترک انجام می شد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *