املاک و مسکنمقالات
موضوعات داغ

بازار کم رونق تورنتو: مشاوران املاک در پی قاپ زدن مشتریان یکدیگر

در حال حاضر کار در بازار کلانشهر ما برای مشاوران املاک دشوار است. کمااینکه در مارس سال جاری در منطقه فعالیت هیئت ملک و املاک تورنتو تنها 7 هزار و 187 باب ملک مسکونی به فروش رسید، که از هنگام مرحله بحرانی وام مسکن سال 2009 به این سو پایین ترین میزان در چنین ماهی بود. به گفته جیسون مرسر تحلیلگر ارشد بازار این هیئت گرچه میزان متوسط بهای مسکن افزایش داشته، اما کاهش شمار ملک و املاک عرضه شده جهت فروش برای مشاوران مورد اشاره خبری بد به شمار می رود. به همین سبب رقابت در کار افزایش یافته است. زیرا در منطقه کلانشهر تورنتو بیش از 53 هزار مشاور و فروشنده وجود دارند.

پل جانستون رئیس گروه مشاوران یونیک اربن هومز نیز در این مورد خاطرنشان می کند: وقتی میزان کار برای چند هزار مشاور محدود باشد، شگفت آور نیست که برخی از آنها از قوانین پیروی نکنند.

براساس اظهارات وی البته زیاد پیش نیامده که مشاوران دیگر به سراغ مشتریان خودش رفته باشند. اما تجربه آندره کاتیان از شرکت ملک و املاک هاروی کالس با وی تفاوت دارد. کمااینکه می گوید: واقعیت این است که بسیاری از مشاوران در حال حاضر دور افتاده اند، و برای یافتن مشتری در خانه ها را می زنند. البته در بازار کنونی چنین چیزی شگفت آور نیست. اما وقتی می بینند که تابلوی من برای فروش ملکی در باغچه مقابل آن قرار گرفته، کاملا واضح می باشد که مالک مربوطه با من قرارداد بسته است. در چنین صورتی کارشان درست نیست. در واقع در حال حاضر مشاوران دارند در بازار برعلیه هم اقدام می نمایند. من بار اول چنین اقدامی را زیرسبیلی رد می کنم. اما اگر تکرار شود، مستقیما به شورای ملک و املاک انتاریو مراجعه خواهم نمود.

در واقع خود این شورا هم توصیه می کند، مشاوران اول به آن مراجعه نمایند. کمااینکه جوزف ریچر مسوول ثبت شورا خاطرنشان می کند: براساس قوانین انتاریو که مشاوران املاک هم باید از آنها پیروی کنند، هیچ مشاوری نمی تواند به سراغ یک مشتری برود که از پیش با مشاوری دیگر برای همکاری توافق کرده باشد. فراتراینکه این شورا توصیه می کند اگر کسی از وجود چنین رفتاری آگاهی دارد، به این نهاد شکایت کند تا در مورد آن تحقیق به عمل بیاید.

پل جانستون هم می افزاید گرچه در حال حاضر برای برخی از مشاوران ایجاد توازن بین دخل و خرج مشکل شده، اما این مشکل نمی تواند موجب رفتار نادرست شود.

بااینهمه در بازار کم رونق تورنتو قاپ زدن مشتریان مشاوران دیگر با استفاده از برخی فوت و فن ها رایج شده است. مثلا به گفته پل جانستون در ماه های اخیر که بازار پیش فروش واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی داغ تر بوده و 60 درصد معاملات را به خود اختصاص داده، خریداران به دست اندرکاران پروژه مراجعه می کنند و سراغ مشاوری را می گیرند، که اصولا با گروه مربوطه کار نمی کند. اما به زودی معلوم می شود، که این فرد در اینترنت خود را به صورت غیرقانونی نماینده انحصاری شرکت سازنده معرفی کرده است.

براساس اظهارات آندره کاتیان هم مشاوران رقیب با فهرستی در دست به سراغ مشتریان وی می روند، و از آنها می خواهند از ادامه همکاری با او خودداری نموده و با خودشان کار کنند. در عین حال به فروشنده می گویند که خریداری آماده برای ملکش دارند، کمیسیون کمتری می گیرند، هم مشاور خریدار و هم مشاور فروشنده هستند، و…

اخیرا شورای ملک و املاک انتاریو خواستار الحاق اصلاحیه ای به قانون معاملات ملک و املاک و مشاوران مربوطه شده، تا این مورد که یک مشاور در معامله ای واحد نماینده هر دو طرف/ خریدار و فروشنده باشد، ممنوع گردد. زیرا به گفته جوزف ریچر چنین اقدامی به تضاد منافع منجر می شود.

چکیده اینکه به موازات کم رونق شدن بازار ملک و املاک تورنتو شاهد آنیم، که برخی از مشاوران املاک برای رونق کار خود در پی قاپ زدن مشتری یکدیگر و حتی گاهی نقض قوانین هستند.

پرسش و پاسخ هفته:

برای خرید خانه و یا کاندو به غیر از پیش پرداخت چه هزینه های دیگری را باید پرداخت کنیم؟

 

در صورتی که ملکی را انتخاب نموده و خریدار و فروشنده با مبلغ و شرایط دیگر مثل زمان تحویل خانه موافقت نمودند، به طور معمول 5% کل مبلغ خرید می بایست به صورت Deposit در وجه شرکت مشاور املاک فروشنده پرداخت شود. الباقی مبلغ Down Payment یا همان سهم پرداختی خریدار در تاریخ Closing به وکیلی که قبلا خریدار معرفی کرده است پرداخت خواهد شد.

هزینه های دیگر شامل هزینه بازرسی ملک که در حدود 300$ خواهد بود و هزینه وکیل به اضافه هزینه های پرداختی دولت حدود 1200$ تا 1800$ می باشد. مالیات بر نقل و انتقال بستگی به موقعیت جغرافیانی و مبلغ ملک دارد که قطعا متغیر می باشد. ولی به عنوان مثال اگر ملکی را در محدوده York Region به مبلغ $800,000 خریداری نماید، مالیات آن $12,475 بوده که در صورتی که خریدار بار اول باشید 4000$ آن کسر خواهد شد.

هزینه بیمه آتش سوزی بخش دیگری از هزینه هاست که حدودا بین 100$ تا 200$ در ماه خواهد بود.

افتتاح حساب جدید برای برق، آب و گاز هم یکی از مواردی است که می بایست در زمان نقل و انتقال ملک انجام گردد.

هزینه های عوارضی شهرداری (Property Tax) بستگی به ارزش گذاری شهرداری هر منطقه داشته و برای کاندو شارژ ماهیانه (Maintenance) هم توسط مدیریت هر ساختمان تعیین می گردد.

در صورت داشتن هرگونه سوال با من علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:
416-939-4646

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان