صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / بازار مسکن کانادا در آستانه تغییرات اساسی به دنبال افزایش مجدد نرخ بهره

بازار مسکن کانادا در آستانه تغییرات اساسی به دنبال افزایش مجدد نرخ بهره

اندک زمانی پس از افزایش مجدد نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا در چهارشنبه هفته گذشته، تاثیر این افزایش بر بازار مشاهده شد. مردم روز بعد از اعلام نرخ های جدید به بانک ها هجوم آوردند تا قراردادهای وام خود را نهایی کنند و وام های از پیش تایید شده یا pre-approved را دریافت نمایند.

در حالی که تاثیر کوتاه مدت افزایش نرخ بهره، سبب رونق هرچند موقت خرید و فروش می شود، اما نگرانی بزرگتر این است که این دو نوبت افزایش نرخ بهره طی دو ماه (نوبت بعدی در اکتبر) چه تاثیری بر بخش مسکن کانادا خواهد گذارد؟ بخشی که بزرگترین بازار آن یعنی کلانشهر تورنتو، در حال حاضر نیز به دلیل قوانین جدید استانی که سرمایه گذاران و خریداران خارجی را هدف قرار داده اند، تحت فشار مضاعف قرار گرفته است.

در صدر مقررات اعتباری سختگیرانه تر، قانون جدیدی از سوی اداره سرپرستی موسسات مالی یا  (Office of Superintendent of Financial Institutions) تدوین شده است که خریداران مسکن با پیش پرداخت بالای 20 درصد را با <تست استرس> جدیدتر و سخت تر روبرو می کند.  
راب مک لیستر، بنیانگذار ratepy.com، می گوید: این می تواند بزرگترین تغییر قانون در تمام زمان ها باشد. در حالی که بازار مسکن همچنان در حال مطابقت دادن خود با تغییرات عمده در شرایط اعطای وام های مسکن بیمه شده می باشد که در سال 2016 به اجرا گذاشته شد. بر این اساس، واجد شرایط بودن متقاضیان خرید خانه با پیش پرداخت کمتر از 20 درصد، بایستی بر اساس نرخ پنج ساله بانک مرکزی کانادا تشخیص داده شود. این نرخ هم اکنون 4.84 درصد است.

تمامی این تغییرات در حالی به اجرا گذاشته می شوند که نشانه ای از توقف روند سقوط  بازار مسکن تورنتو که از معرفی برنامه شانزده گانه دولت استان برای سرد کردن بازار به این سو آغاز شده است، مشاهده نمی شود. این برنامه ها شامل کنترل اجاره بها در انتاریو و تعیین مالیات 15 درصد برای خریداران خارجی در منطقه نعل طلایی (واقع در جنوب انتاریو، شامل تورنتو و همیلتون) می باشد.

هیات املاک و مستغلات تورنتو، هفته جاری کاهش حدود 35 درصدی میزان فروش در آگوست سال جاری در مقایسه با آگوست سال گذشته و در عین حال افزایش  20 درصدی قیمت ها از بالاترین سطح آن قبل از به اجرا گذاشته شدن مالیات جدید را، گزارش کرد. اگر مالیات 15 درصد، خریداران خارجی را از خرید ملک در انتاریو منصرف نکرده باشد، افزایش ارزش دلار کانادا در برابر دلار آمریکا، آنها را وادار به عقب نشینی خواهد کرد. افزایش ارزش دلار کانادا از آن جهت که اکثر خارجی ها پول هایشان را به دلار آمریکا نگه می دارند، نقش اساسی و کلیدی در این میان ایفا می کند.

براد هندرسون، مدیر اجرایی Sotheby’s International Realty کانادا گفت: چیزی که مرا نگران می کند، این است که سیاست ها و برنامه هایی که توسط دولت ها در سطوح مختلف به اجرا گذاشته می شوند، لزوما با یکدیگر هماهنگ نیستند. هر کدام از آنها به تنهایی نیز می توانند بر روی بازار تاثیر بگذارند، اما همه آنها با هم ممکن است پیامدهای بسیار مهم و ناخواسته ای داشته باشند.
حدود یک چهارم از وام های مسکن، با نرخ prime مرتبط هستند. بنابراین بلافاصله از هرگونه افزایش نرخ بهره پایه تاثیر می پذیرند.  سیاری از موسسات مالی، پنجشنبه گذشته، نرخ prime خود را از 2.7 درصد به 3.2 درصد افزایش دادند. در حال حاضر بهترین نرخ وام متغیر از سوی کارگزار 2.14 درصد و بهترین نرخ وام متغیر از سوی بانک ها نیز 2.55 درصد می باشد.

مصرف كنندگان همچنین به زودی با افزایش نرخ وام های بلندمدت که بر اساس بازده اوراق قرضه دولت کانادا برآورد می شوند، روبرو خواهند شد. بهترین نرخ وام ثابت پنج ساله بیمه شده از سوی کارگزار هم اکنون 2.48 درصد و بهترین نرخ معمول وام پنج ساله ثابت بانکی نیز 3.04 درصد می باشد.

بیل وایت، معاون ارشد موسسه اعتباری Meridian که معتقد است بازار مسکن تاب افزایش نرخ بهره و مقررات سختگیرانه تر را دارد، می گوید:  اینطور که به نظر می رسد، مصرف کنندگان برای مواجه نشدن با تبعات افزایش آینده نرخ بهره، به بازار مسکن سرازیر شده اند. ما طی چند روز گذشته فوق العاده مشغول بودیم.

اما بنجامین تال، از کارشناسان ارشد اقتصادی، مخالف آخرین تغییرات اعلام شده از سوی دولت بر روی وام های بیمه نشده است، زیرا معتقد است که بخش املاک و مستغلات نمی تواند آن را جذب کند. او می گوید: مسوولین مرتب بازخوردهایی را از دست اندرکاران این صنعت دریافت می کنند. با توجه به افزایش نرخ ها و کند شدن روند خرید و فروش در تورنتو، به تعویق افتادن زمان اجرای تغییرات جدید را محتمل می دانم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *