صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / بازار مسکن تورنتو: پشیمانی خریداران مردد، تردید فروشندگان امیدوار به افزایش قیمت مجدد

بازار مسکن تورنتو: پشیمانی خریداران مردد، تردید فروشندگان امیدوار به افزایش قیمت مجدد

سال های سال خریداران مسکن در تورنتو ماتم گرفته بودند، که فروشندگان با قدرت تمام بازار ملک و املاک را در دست خود دارند. اما اینک که تنش آرام شده و خریداران اغلب دست بالا پیدا کرده اند، به سختی می توان درک نمود، چرا در این بازار تحرک اندکی از خود نشان می دهند؟ کمااینکه جفری گریس از شرکت معاملات ملک و املاک ریمکس هالمارک از جمله می گوید، زمانی یک خانه به بهای 4 میلیون و 200 هزار دلار در بازار عرضه شده بود. در آن هنگام خریدارانی بودند، که تمایل داشتند آن را به قیمت 3 میلیون و 600 هزار دلار ابتیاع کنند. بااینهمه وقتی همین خانه با همین نرخ مورد نظر آنها عرضه شد، مدتی طول کشید که به فروش برسد. او در ادامه می افزاید: اینک حتی اگر کسی از خانه ای خوشش بیاید، مطمئن نیست که می خواهد برای خرید آن چه مبلغی بپردازد.

به گفته آقای گریس در چند هفته اخیر خودش چند واحد مسکونی را به بهای زیر قیمت مورد نظر صاحبخانه فروخته است. سپس از دیگر خریداران بالقوه و مشاور املاک آنها شنیده که اگر می دانستند این خانه ها به بهای کمتر به فروش می رسند، خودشان آنها را می خریدند. وی می افزاید: به نظر می رسد، خریداران (بالقوه) در مورد ابتیاع عصبی هستند. زیرا وقتی خانه ای را که مدت ها زیرنظر داشته اند از دست می دهند، از اینکه اقدام به خریدش نکرده اند، اندکی پشیمان می شوند.

بنا به اظهارات وی واژه پشیمانی خریداران مردد، عبارتی است که مدت ها بود در منطقه کلانشهر تورنتو به گوش نمی خورد. به همین سبب خاطرنشان می کند، که پیش بینی آنچه در ماه های پیش رو رخ خواهد داد، مشکل است. زیرا خریداران و فروشندگان باید بیاموزند، چگونه در این بازار عجیب و غریب مانور بدهند. با این حال این را هم بعید نمی داند، که خریداران دست به تحرک نزنند. فروشندگان هم با این هدف خانه های خود را از بازار بیرون بکشند، که در پاییز دوباره آنها را برای فروش با بهای بالاتر عرضه کنند. کمااینکه از هم اینک برخی از مشاوران املاک برای تابستان لیست واحدهای مسکونی خود را از بازار بیرون کشیده اند. او انتظار دارد، شمار بیشتری از آنان از همکاران خود پیروی کنند.

به این ترتیب اینک این فروشندگان هستند که باید تصمیم بگیرند، آیا می خواهند ملک خود را در بازار راکد تابستان بفروشند؟ یا اینکه مخاطره پشیمان شدن خود در ماه های آینده سال را به جان بخرند؟ کمااینکه هشدار می دهد امکان بالقوه عرضه شمار زیاد ملک و املاک در بازار در پاییز، حتی می تواند قدرت چانه زنی خریداران را از حال حاضر نیز بیشتر کند. اگر چنین چیزی رخ بدهد، ممکن است فروشندگان هم چند ماه پا پس بکشند، تا بعدا بتوانند ملک و املاک شان را با قیمت مورد نظر خویش به فروش برسانند. بااینهمه امکان دارد همین ها هم به موازات نزدیک شدن پاییز تصمیم بگیرند، خانه هایشان را بفروشند. در چنین صورتی بهای ملک و املاک در مقایسه با یک سال پیش افت خواهد کرد.

آخرین اطلاعات منتشره از سوی اتحادیه مشاوران املاک کانادا نشان می دهد، میزان فروش در ماه جون پایین بود. بگونه ای که در مقایسه با ماه مشابه در سال 2016، در کل کشور به طور متوسط 11 درصد کاهش داشت. سبب اصلی این امر نیز، به منطقه کلانشهر تورنتو مربوط می شد. کمااینکه بهای مسکن در این کلانشهر در ماه جون نسبت به ماه می 5.8 درصد کاهش داشت. زیرا دولت استان انتاریو چند سیاست نوین در پیش گرفت، که از جمله شامل 15 درصد مالیات اضافی برای خریداران خارجی بود.

بنابراین توصیه آقای گریس به فروشندگان این می باشد که بهتر است اینک خانه خود را اندکی ارزان تر بفروشند، تا ناچار نشوند بعدا آن را خیلی ارزان تر بفروشند. کمااینکه به یک تجربه شخصی اخیر خود اشاره می کند، که خانه ای را به بهای یک میلیون و 29 هزار دلار عرضه کرد. حتی همکاران دیگرش را هم در جریان گذاشت. اما متوجه شد یکی از آنان که از قضا این خانه در خیابان دفتر کارش قرار دارد، در این مورد اقدامی به عمل نیاورده است. بنابراین جویای علت این مساله شد. همکار مربوطه  در واکنش به آقای گریس اظهار داشت، که مشتری اش علاقه ای به پرداخت بیش از یک میلیون دلار ندارد. این مساله سبب شگفتی آقای گریس گردید، که چگونه خریدار بالقوه حتی وارد این خانه هم نشده، آن را ندیده، و تلفن نزده که آیا جایی برای چانه زنی و تخفیف وجود دارد، یا ندارد؟ اما به هر حال برای اینکه خریدار را از نظر روانی آماده کند، بهای خانه را به 989 هزار دلار کاهش داد. در نهایت خریدار بالقوه با پرداخت 975 هزار دلار صاحب خانه مورد اشاره شد.

بنابراین به نظر می رسد که مالکان خانه هایی که واقعا قصد فروش ملک خود را دارند، واقعیت کاهش قیمت ها را می پذیرند. اما امکان دارد آنهایی که تنها می خواهند وضعیت بازار ملک و املاک را محک بزنند، به این امید از فروش خانه خود خودداری کنند، که قیمت ها به وضعیت پیشین بازگردد. این دسته ملک شان را از بازار بیرون می کشند. اما به باور آقای گریس چنین بازگشت قیمتی رخ نخواهد داد.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *