مقالاتمقالات اجتماعی

بازار ماری جوانا در کانادا: الگو یا درس عبرت سایر کشورها؟

در میان کشورهای گروه 20، کانادا اولین کشوری بود که در اکتبر 2018 مصرف ماری جوانا را قانونی اعلام کرد که نتیجه آن رونق بازار خرید و فروش این محصول ظرف سه سال گذشته بود. اما با وجود قوانین یکپارچه ای که درباره تولید، توزیع و فروش ماری جوانا وضع شد، هر استان از جهت سن قانونی مصرف، گزینه های خرید و میزان مجاز مالکیت، قوانین خود را اعمال می کند. وبسایت کانورسیشن با ارائه مطالعه ای که اخیرا در انتاریو انجام شده به میزان موفقیت یا عدم موفقیت بازار ماری جوانا و رضایت مصرف کنندگان از بازاری که از شکل غیر قانونی به قالب قانونی درآمد، پرداخته است.

با روی کار آمدن دولت محافظه کار در انتاریو در سال 2018، خرید قانونی ماری جوانا ابتدا در قالب خرید آنلاین از بخش دولتی تعریف شد، اما پس از مدتی برای پاسخگویی به حجم غیر منتظره تقاضا، بخش نیمه خصوصی نیز به آن افزوده شد. بر این اساس، در سراسر انتاریو، علاوه بر سایت های دولتی فروش آنلاین، 25 فروشگاه فیزیکی می توانستند به قید قرعه مجوز فروش حضوری ماری جوانا را دریافت کنند. با این وجود، و به رغم قانونی شدن فروش حضوری ماری جوانا از طرف دولت فدرال و دولت استانی انتاریو، همچنان برخی شهرداری ها بی توجه به قانون، فروش حضوری این محصول در فروشگاه های حوزه خود را غیر مجاز اعلام کردند.

مطالعه یاد شده در وبسایت کانورسیشن می نویسد بررسی همه توییت های مصرف کنندگان ماری جوانا در رابطه با دسترسی به این محصول در بازار انتاریو، نشان از نارضایتی مشتریان در سال اول قانونی شدن ماری جوانا دارد.

طی سال اول، قوانین سفت و سخت دولتی برای گرفتن مجوز فروش، مشکلات زیادی را از جهت ثبت سفارش و دریافت محصول برای مصرف کنندگان به وجود آورد. پروتکل های سختگیرانه، بازار این محصول را به چند وبسایت محدود کرده بود که با مراجعه بیش از ظرفیت رو به رو شده بودند. حتی در صورتی که متقاضیان خرید موفق به ثبت سفارش خود می شدند، با تاخیرهای طولانی برای دریافت بسته خود مواجه بودند. محدودیت فروشگاه های فیزیکی نیز امکان خرید حضوری را از بسیاری از مصرف کنندگان گرفته و آنها حتی نمی توانستند کیفیت محصول خود را پیش از خرید ارزیابی کنند. از طرف دیگر، تقاضای بیش از انتظار برای خرید ماری جوانا، باعث کاهش سریع موجودی شد و این در حالی بود که پروسه دریافت مجوز برای تولید ماری جوانا، با توجه به مراحل متعدد و طولانی جهت اطمینان از رعایت استانداردهای ایمنی و سلامت، سدی بزرگ در برابر تولیدکنندگان بالقوه پدید آورده بود.

کمبود محصول، محدودیت فروشگاه های فیزیکی و عدم ارائه مجوز فروش حضوری در 18 درصد مناطق استان، خریداران را ناچار به دلخوش کردن به خرید آنلاین و انتظار در نوبت دریافت، یا بازگشت به بازار غیر قانونی ماری جوانا کرد.

البته این شرایط حاصل سیاست های دولت محافظه کار بود، چرا که در صورت ادامه حضور لیبرال ها در قدرت، بر اساس برنامه توزیع ماری جوانا در دولت سابق، قرار بود 150 مرکز فروش حضوری تحت نظر دولت در انتاریو دایر شود. اما دولت محافظه کار نیز در برابر سیاست اشتباه خود به زانو درآمد و برای مقابله با بازگشت مردم به بازار سیاه، پروتکل های مربوط به اخذ مجوز فروش حضوری را کاهش داد. از آن زمان تا کنون، بازار ماری جوانا با جهشی باورنکردنی از 25 فروشگاه در سراسر استان به بیش از 1000 مرکز فروش قانونی توسعه یافته است. اما آیا با توجه به افزایش قارچ گونه مراکز فروش، آیا همه این مراکز سوددهی لازم را برای ادامه فعالیت خواهند داشت؟ قطعا خیر.

به هر حال قانونی شدن مصرف و خرید و فروش ماری جوانا در کانادا، به عنوان کشوری پیشرو در این زمینه، و قانونگذاری آن در سطح فدرال و استانی بیشتر بر اساس آزمون و خطا پیش رفته است. هرچند کانادا اولین کشوری بود که دست به این اقدام زد، اما آخرین کشور نیست و تا همین حالا 33 ایالت در آمریکا و چندین کشور اروپایی از جمله ایتالیا، پرتغال و جمهوری چک به دنبال قانونی کردن مصرف ماری جوانا هستنند. این یعنی تجربه کانادا در این زمینه به عنوان الگو یا درس عبرتی برای سایر کشورها قلمداد خواهد شد و بر شکوفایی این بازار نوپا در جهان اثرگذار خواهد بود

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست