Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / علم و دانش / بازار سیاه ماسه؛ موجودی شن و ماسه جهان در حال اتمام می باشد!

بازار سیاه ماسه؛ موجودی شن و ماسه جهان در حال اتمام می باشد!

Behnam Marfou

اگر فکر می کنید شن و ماسه یک منبع طبیعی بی نهایت است، اشتباه می کنید. در واقع ماسه یکی از پرمصرف ترین منابع کره زمین بوده و موجودی آن در حال اتمام می باشد. دلیل آن، استفاده از ماسه در بسیاری از محصولات مانند خمیر دندان، کرم های ضد آفتاب، سینک های آشپزخانه، چیپ های کامپیوتری و شیشه می باشد. اما بزرگترین مصرف کننده شن و ماسه، بخش ساخت و ساز است که از آن در آجر، آسفالت و بتن استفاده می کند. تجارت ماسه، یک بیزنس پرسود می باشد. بهره برداری بیش از حد از شن و ماسه نه تنها به ناپدید شدن سواحل و جزایر، آلودگی رودخانه ها و تخریب کف اقیانوس ها منجر شده، بلکه سبب به وجود آمدن بازار سیاه ماسه شده است.

به گفته کارشناسان محیط زیست، شن و ماسه که طی بیش از هزاران سال توسط فرایندهای فرسایشی تشکیل شده، بیشترین ماده استخراج شده در جهان است. هر ساله، بین 47 تا 59 میلیارد تن شن و ماسه استخراج شده و در بتن و آسفالت برای ساختمان ها، پارکینگ ها، باند فرودگاه ها و بسیاری از سازه های دیگر استفاده می شود. چین و هند از بزرگترین مصرف کنندگان شن و ماسه در جهان می باشند. برای مثال مصرف سیمان در چین از سال 2011 تا 2013، بیشتر از کل میزان مصرف آن در آمریکا طی قرن بیستم بود.

شن و ماسه ای که در ساخت محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، در کف رودخانه ها، دریاچه ها و اقیانوس ها و همچنین در سواحل جهان وجود دارد. متاسفانه شن و ماسه موجود در صحرا برای ساخت و ساز مناسب نیست. به همین دلیل بسیاری از کشورهای صحرایی از جمله دوبی و موریتانی با کمبود شدید آن برای ساختمان سازی روبرو هستند. برای مثال دوبی برای ساخت برج خلیفه، که با ارتفاع 828 متر، مرتفع ترین ساختمان جهان می باشد، ماسه مورد نیاز خود را از استرالیا وارد کرد. سنگاپور، یکی دیگر از واردکنندگان عمده شن و ماسه می باشد. این کشور، از سال 1960 به این سو، با واردات شن و ماسه مساحت فیزیکی خود را حدود 24 درصد افزایش داده است. تامین کننده عمده ماسه مورد نیاز سنگاپور، کشور ویتنام می باشد. کمبود جهانی شن و ماسه سبب ایجاد شدن بازار سیاه یا <مافیای ماسه> شده است. مافیای ماسه بخصوص در هند فعال می باشد. آنها برای کسب سود از قتل و خونریزی نیز ابایی ندارند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *