اخباراخبار کانادا

بازار سیاه اسلحه در کانادا چگونه تغذیه می شود؟

تورنتو- پلیس کانادا به اعتراف خود قادر به مقابله با بازار سیاه اسلحه و برخورد قاطع با مجرمین و خلافکارانی نیست که راه دستیابی به اسلحه گرم را پیدا کرده اند. مارک ساندرز، رئیس پلیس تورنتو در گفتگو با خبرگزاری CBC گفت: جرائم مسلحانه به دلیل دسترسی آسان تر به اسلحه افزایش یافته است. بنابراین باید به دنبال یافتن سرچشمه یا منشاء ورود اسلحه به کشور باشیم.

پلیس تورنتو با اجرای برنامه خرید اسلحه از مردم یا Gun Buyback Program در ازای پرداخت 200 تا 350 دلار، برای جمع آوری آنها از جامعه تلاش می کند. تا جمعه گذشته و دو هفته پس از اجرایی شدن پروژه، 1 هزار و 235 قبضه سلاح از مردم تحویل گرفته شد. اما علیرغم آن، ورود اسلحه به کشور متوقف نشده است. قبل از این، اکثر سلاح های غیرمجاز از آمریکا قاچاق می شدند، اما منشاء این سلاح ها مدتی است تغییر کرده است. به گفته پلیس تعداد قابل توجهی از این سلاح ها به صورت قانونی در کانادا خریداری شده و در بازار سیاه فروخته می شوند و یا به صورت غیرقانونی در داخل کشور ساخته می شوند. در کنار آن، قاچاق اسلحه از آمریکا به کانادا نیز ادامه داشت. طی سال مالی 18-2017، بیش از 750 قبضه سلاح در مرز بین دو کشور کشف و توقیف شد. این سلاح ها در باک بنزین، داخل بدنه اتومبیل یا چمدان و وسایل شخصی مسافران جاسازی شده بودند. اسلحه ای که به صورت قانونی در آمریکا به قیمت 200 تا 300 دلار خریداری شده در خیابان های کانادا به 3 هزار دلار معامله می شود.

همانطور که گفته شد، بخشی از سلاح های موجود در جامعه نیز در داخل کشور ساخته می شوند. دسامبر سال گذشته، پلیس انتاریو شبکه ساخت اسلحه را شناسایی و متلاشی کرده و قطعات و اجزای قابل مونتاژ را کشف کردند. این قطعات، به صورت قانونی خریداری شده بودند. پلیس همچنین چندین دستگاه چاپگر 3 بعدی را که برای ساخت اجزای اسلحه از آنها استفاده می شود، کشف و توقیف کردند.

دسترسی به سلاح گرم آنقدر آسان شده است که با جستجوی کلمه Gun یا Weapon در گوگل، لینک های مختلف بر روی صفحه ظاهر می شود.  

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *