املاک و مسکنمقالات

بازارهای مسکن ونکوور و تورنتو: بازگشت به حالت عادی، تفاوت های موجود 

جنت مک فارلند- گلوب ومیل 

به موازات افزایش چشمگیر فروش املاک مسکونی در تورنتو و ونکوور در ماه گذشته، این دو گران ترین شهرهای کانادا پس از یک دوره رکود طولانی به شکلی قوی به سوی بازگشت بازارهای خود به حالت عادی حرکت کردند. کمااینکه در سپتامبر امسال فروش هر نوع ملک اعم از انواع خانه و واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی در کلانشهر تورنتو، در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته افزایش 22 درصدی پیدا کرد. قیمت ها هم به طور متوسط 5.8 درصد بالا رفت. بیشترین افزایش فروش به خانه های مستقل (از هر دو طرف فاصله دار با سایر املاک) پیوند داشت. 

به گفته دست اندرکاران هیئت مشاوران املاک ونکوور در این کلانشهر هم میزان فروش در مقایسه با سپتامبر پارسال افزایش 22 درصدی پیدا کرد. اما به سبب اینکه این میزان در کل سال 2018 پایین بود، از متوسط ماه های سپتامبر 10 سال اخیر 1.7 درصد کمتر شد. 

رابرت کاوسیچ اقتصاددان ارشد بانک مونترال در این پیوند می گوید: تصویر واقعی این می باشد، که فعالیت های معاملات مربوطه به حالت عادی بازگشته است. همچنین با فرارسیدن پاییز اوضاع بازار داغ تر می شود. مگر اینکه اقتصاد در سطح گسترده تر دگرگون گردد. 

البته این دو بازار با هم دو تفاوت نیز داشته اند. کمااینکه همانگونه که آمد در کلانشهر ونکوور به سبب اینکه در کل سال 2018 میزان فروش پایین بود، از متوسط ماه های سپتامبر 10 سال اخیر 1.7 درصد کمتر شد. بنابراین برغم تورنتو، افزایش فروش مسکن در ونکوور پس از آن رخ داد، که بهای املاک مسکونی در این کلانشهر از بهار 2017 به پایین ترین میزان خود رسیده بود. بگونه ای که در سپتامبر امسال با کاهش 0.3 درصدی در مقایسه با آگست به 990 هزار و 600 دلار رسید، که خود 7.3 درصد نسبت به اوایل سال کم شده بود. به عبارت دیگر بهای ملک و املاک در کلانشهر ونکوور 16 ماه پیاپی کاهش داشت. بگونه ای که ماه گذشته قیمت متوسط خانه های مستقل با کاهش 8.6 درصدی در مقایسه با زمان مشابه سال پیش، به 1 میلیون و 406 هزار و 200 دلار رسید. این میزان برای واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی و قطارخانه ها (از هر دو طرف متصل به خانه های کناری) به ترتیب 6.5 درصد و 651 هزار و 500 دلار/ و 7.2 درصد و 767 هزار و 500 دلار بود. بااینهمه به گفته اشلی اسمیت رئیس هیئت مورد اشاره در سپتامبر 2018 شمار املاک مسکونی عرضه شده به بازار در ونکوور 13 هزار و 439 باب بود، که نسبت به زمان مشابه سال 2018 افزایش 2.7 درصدی داشت. این افزایش دومین تفاوت بازار مسکن در گران ترین شهرهای کانادا به شمار می رود. چراکه براساس اظهارات مایکل کالینز رئیس هیئت مشاوران املاک تورنتو در حالی در ماه گذشته میزان فروش املاک مسکونی این کلانشهر افزایش پیدا کرد، که شمار املاک عرضه شده به بازار نسبت به سپتامبر سال گذشته کاهش 1.9 درصدی داشت. البته به گفته وی این مسئله به سپتامبر محدود نمی شود. کمااینکه چندین ماه می باشد، که میزان فروش در تورنتو از شمار املاک مسکونی عرضه شده به بازار پیشی گرفته است.

 

 

از دیگر سو افزایش 5.8 درصدی بهای متوسط املاک مسکونی در کلانشهر تورنتو در ماه سپتامبر بیشترین میزان بالا رفتن قیمت ماهانه از ژوئن 2017 به این سو بوده است. همچنین بهای متوسط املاک مسکونی که در ماه گذشته در این کلانشهر سر به 843 هزار و 115 دلار زد، بالاترین افزایش ماهانه از مه 2017 به این سو به شمار می رود.

براساس اعداد و ارقام منتشره از سوی هیئت مشاوران املاک تورنتو عامل عمده تغییرات مورد اشاره افزایش 29 درصدی فروش خانه های مستقل در این کلانشهر است. اینگونه خانه ها در ماه گذشته به بهای متوسط یک میلیون و 360 هزار دلار به فروش رسیدند. این میزان برای حومه های تورنتو که شماره تلفنشان با 905 آغاز می شود، سر به 946 هزار و 256 دلار زد. در همان ماه میزان فروش  واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی نیز افزایش 16 درصدی داشت، و بهای آنها هم 4.2 درصد بالا رفت و سر به 595 هزار و 13 دلار زد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *