Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / بار افزایش تعرفه ها بر گرده خریداران واحدهای مسکونی

بار افزایش تعرفه ها بر گرده خریداران واحدهای مسکونی

ناتالی وونگ- بلومبرگ

مقابله به مثل کانادا در برقراری تعرفه بر کالاهای آمریکایی

از روز اول ژوئیه دولت مرکزی در اقدامی تلافی جویانه در قبال عملکرد یک ماه پیش دانلد ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه بر کالاهای کانادایی، برای واردات فولاد آمریکا تعرفه 25 درصدی برقرار کرد. دولت نخست وزیر ترودو همچنین گفته به منظور پیشگیری از سیل واردات فولاد از سایر کشورها، آماده است برای آنها نیز تعرفه هایی برقرار نماید.

بار افزایش تعرفه ها بر گرده خریداران واحدهای مسکونی

سازندگان کالاهای فولادی و واردکنندگان فلزات می گویند در بازاری که بدون این اقدامات متقابل نیز با کمبود کالاهای مربوطه و قیمت های خیلی بالا روبروست، این تعرفه ها بر بهای همه چیز از میلگردهای آجدار مورد استفاده در ساخت مجتمع های مسکونی مرتفع گرفته تا فولادهای به کار گرفته شده در ساختمان های اداری، تاثیر فراوانی خواهند داشت. در نتیجه از جمله میزان بیکاری هم افزایش پیدا می کند، و اجرای پروژه ها با تاخیر روبرو می شود. کمااینکه والتر کوپلار مدیر اجرایی و رئیس شرکت فولاد والتر مستقر در همیلتون انتاریو، خاطرنشان می کند: اگر دولت مراقب نباشد ناچار می شود در ازای حفاظت از یک زمینه، در سایر حوزه ها بهای گزافی بپردازد. مثلا اگر بر طیف وسیعی از کالاهای فولادی و فلزی تعرفه برقرار کند، به صنعت ما آسیب زیادی می زند. آسیبی که امکان دارد، سبب بیکاری هزاران تن و توقف پروژه ها در سراسر کشور شود.

کمبود عرضه

البته اقدام آقای ترامپ تنها در قبال کانادا نیست. بلکه برای کالاهای وارداتی از چین، مکزیک و کشورهای اتحادیه اروپا نیز، تعرفه های سنگینی در نظر گرفته است. هر یک از این کشورها هم اقدامات تلافی جویانه ای اعلام کرده اند. اما براساس نامه دست اندرکاران ائتلاف سازندگان فولاد کانادا به دولت مرکزی، تا آنجا که به کشور ما مربوط می شود، از ابتدای سال جاری به سبب بازار ساخت و ساز مسکن پررونق و کمبود عرضه، بهای فولاد مورد استفاده در پروژه های ساختمانی 38 درصد افزایش پیدا کرده است. با توجه به وضعیت موجود، این روند رو به بدتر شدن هم می رود. بنابراین هر اقدام بیشتر در این زمینه به فاجعه منجر می گردد. چراکه مثلا تنها نیمی از میلگردهای مورد اشاره در کشور خودمان تولید می شود.

 

منابع فولاد

شرکت فروستال کانادا (شاخه شرکت تجاری فروستال مستقر در هامبورگ آلمان در کشور ما) و واردکننده این میلگردها، از هم اینک از امضای قراردادهای جدید خودداری می کند. چراکه نمی داند، قیمت ها چه اندازه خواهند بود. کمااینکه تیم مک منامین معاون شاخه مستقر در ویتبی انتاریوی این شرکت می گوید: سود وارد کردن فولاد به اندازه ای کم است، که بازار نمی تواند تعرفه 25 درصدی را هضم نماید. ما حتی در حال حاضر در کانادا فولاد عرضه نمی کنیم. زیرا واردکننده عمده هستیم. بنابراین اگر ناگهان تعرفه ای 10 تا 25 درصدی شامل حال مان گردد، می تواند سبب ورشکستگی شرکت های تجاری مانند خود ما شود.

درصد اندک

آنوپ خالسا رئیس شرکت میلگردهای آجدار میدولی با مسئولیت محدود مستقر در سوری بریتیش کلمبیا که منبع ساخت و کار گذاشتن این میلگردها است و بیشتر وارداتش از کشورهای ترکیه، ویتنام و اندونزی می باشد، خاطرنشان می کند: اگر آنها برای واردhت ما تعرفه برقرار کنند، ما هیچ گونه عرضه ای نخواهیم داشت. چراکه از سپتامبر با کمبود کالا روبرو می شویم.

البته باید دانست که براساس اطلاعات منتشره از سوی شرکت مشاوره آلتاس با مسئولیت محدود، معمولا هزینه میلگردهای مورد اشاره تنها 4 درصد بهای ساخت و ساز را تشکیل می دهند. بنابراین تعرفه 25 درصدی بر واردات آنها تنها حدود یک درصد بر هزینه ساخت و ساز می افزاید. اما مساله این است، که چنین افزایشی به سایر حوزه ها نیز سرایت خواهد کرد. بااینهمه شرکت های ساخت و ساز تا اینجای کار چندان نگران نیستند.

جبران مافات

اما از دیگر سو جفری متیو معاون ارشد شرکت ساخت و ساز گروه گریت گلف می گوید: ما در کارهایی که تاکنون انجام داده ایم، افزایش بهایی در نظرنگرفته ایم. اما در پروژه های در دست اقدام و یا آتی خود، به سبب بالا رفتن بهای مواد لازم چنین افزایشی را مدنظر قرار خواهیم داد.

والتر کوپلار نیز پیش بینی می کند که با توجه به برقراری تعرفه های بیشتر برای فولاد، هزینه ساخت و ساز تا 30 درصد افزایش یابد.  

Behnam Marfou

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *