علم و دانش

این  مار آبی سمی انسان را به جای جفت اشتباه می گیرد

 

حمله مار آبی Olive به غواصان اتفاق نادری نیست. اما دانشمندان هم اکنون احتمال می دهند که دلیل این حملات اشتباه گرفته شدن انسان به جای جفت است. 

این گونه مار آبی با نام علمی  Aipysurus laevis  به شدت خطرناک، در صخره های مرجانی غرب اقیانوس آرام (استرالیا تا گینه نو) زندگی می کند و طول آن بعضا به 6 فیت می رسد. این مار با آبزیان کوچک تغذیه می کند. با اینکه به ندرت انسان را نیش می زند اما نیش آن می تواند مرگبار باشد. 

گزارش مطالعاتی جدید که هفته گذشته در Scientific Reports منتشر شد، رفتارهای عجیب و غریب این مارهای دریایی را تشریح می کند. معروف است که مارها گاهی بی دلیل به انسان حمله می کنند. مستقیما به سمت غواصان شنا می کنند و با پیچیدن دور اندام های غواص، نیش می زنند. با این حال محققان پس از مطالعه این مارها به این نتیجه رسیدند که این موجودات در واقع قصد حمله به انسان را ندارند و در واقع این بخشی از تلاش آنها برای یافتن جفت است. 

تحقیقات نشان داد که این حملات عمدتا در طول فصل زاد و ولد، بین ماه های می و آگوست انجام می شود. محققان دریافتند که مارهای دریایی نر بیشتر از ماده ها به غواصان نزدیک می شوند. 

محققان می گویند: در نگاه اول، این ایده که یک مار ممکن است غواص انسانی را با مار دیگری اشتباه بگیرد ، با توجه به اختلاف سایز و شکل آنها، مضحک به نظر می رسد. با این وجود، این منطقی ترین توضیح را برای مشاهدات ما ارائه می دهد.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست