علم و دانش

این داروها و مکمل ها را هرگز با هم مصرف نکنید

 

به گزارش مجله کانادایی  Best Health Mag، برخی مکمل‌های غذایی آثار دارو را تقویت می ‌کنند، در حالی که برخی دیگر آن را کاهش می ‌دهند. اگر یکی از این داروهای تجویز شده را برای مدت طولانی یا کوتاه مصرف می ‌کنید، مراقب مصرف همزمان برخی مکمل‌ ها با آنها باشید.

تعدادی از مکمل‌ ها می‌ توانند اثربخشی آنتی‌ بیوتیک‌ های خوراکی (داکسی‌ سایکلین، مینوسایکلین، تتراسایکلین و سایر آنتی‌ بیوتیک‌ ها) را کاهش بدهند. برای کاهش خطر این مشکل، دو ساعت پیش یا پس از مصرف آنتی ‌بیوتیک‌ ها از مصرف این مکمل‌ ها پرهیز کنید. مکمل ‌هایی که ممکن است با آنتی ‌بیوتیک‌ های خوراکی تداخل داشته باشند، شامل کلسیم، آهن، منیزیم، پسیلیوم و روی است.

بعضی مکمل‌ ها ممکن است به طور خطرناکی با داروهای ضدانعقاد خون مانند وارفارین یا حتی با آسپرین تداخل داشته باشند، به طوری که اثر دارو را تشدید کرده و احتمالا منجر به خونریزی بیش از حد شوند. این مکمل‌ ها شامل روغن ماهی، ویتامین ای و ویتامین کا است.

برخی مکمل‌ ها را نیز نباید همزمان با داروهای ضدافسردگی استفاده کنید. مصرف همزمان داروهای رایج ضدافسردگی مانند فلوکستین، پاروکستین و سرترالین با مکمل ملاتونین ممکن است موجب خواب آلودگی بیش از حد شود.

هنگام مصرف آلفا لیپوئیک اسید و جینسینگ با انسولین و داروهای خوراکی دیابت احتیاط کنید. چون ممکن است خطر کاهش قند خون، یا تغییر در اثربخشی داروها وجود داشته باشد.

 

 

تداخل یا عوارض جانبی قابل ‌توجه و بالقوه جدی مصرف سیر (فقط به صورت مکمل)، روغن ماهی، جینسینگ، شیرین بیان، فسفر، پتاسیم، ویتامین دی و آلو‌ورا با داروهای تجویز شده برای قلب و فشار خون (کاهش فشار خون) نیز ثابت شده است. روغن ماهی اثر داروهای فشار خون را تقویت می‌ کند، که ممکن است به سطوح بسیار پایین فشار خون منجر شود.

شما باید از مصرف داروهای ضد درد با مکمل‌ هایی مانند ملاتونین نیز به طور همزمان خودداری کنید، زیرا ممکن است خواب ‌آلودگی بیش از حد و سایر عوارض خطرناک را در پی داشته باشد.

داروهای کاهش‌ دهنده کلسترول که به عنوان استاتین طبقه ‌بندی می ‌شوند (به عنوان مثال لوواستاتین و سیمواستاتین)، به دلیل خطر تداخل جدی نباید با مکمل‌های خاصی مصرف شوند. این مکمل‌ ها شامل آهن، نیاسین و ویتامین آ است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست