مقالاتمقالات اجتماعی

اینستاگرام همچنان پر از یادداشت‌های خودکشی است

شش ماه پیش، آدام موسِری مدیر اجرایی رسانه‌ اجتماعی اینستاگرام وعده داد که پست‌هایی که درباره‌ خودآزاری و یا خودکشی کاربران هستند و یا کاربران را به انجام این کارها تشویق می‌کنند، را از وبسایت و اپلیکیشن این کمپانی پاک کند. او گفت اگر موفق به پاکسازی اینستاگرام نشود، از شغل و جایگاه خود استعفا خواهد داد. اما حالا، پس از گذشت این مدت دراز، این پست‌ها و یادداشت‌های آزاردهنده، همچنان سراپای این وبسایت را پوشانده است. قول و وعده‌ آقای موسری، از پیامد‌های مرگ دلخراش مولی راسل بود؛ دختری 14 ساله از کاربران اینستاگرام که پس از مطالعه‌ پست‌های تشویق به خودکشی، جان خود را گرفت.

نشریه‌ بریتانیایی Mirror پس از مرگ این دختر نوجوان، یک گزارش تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرد. پدر مولی، در گفتگویی با این نشریه گفت: عکس‌هایی که گزارش تحقیقاتی Mirror پیدا کرده، و در آنها کاربران به خودآزاری ترغیب می‌شوند، نشان می‌دهد که مسوولان سایت باید دامنه‌ نظارت و بررسی‌شان را برای یافتن و حذف این پست‌ها عمیق‌تر و گسترده‌تر کنند. موسری، در همان زمان وعده‌ پاکسازی کامل اینستاگرام از این موارد را داد و حتی گفت که در صورتی که در طول شش ماه موفق به انجام این کار نشود، از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد.

حالا ادامه‌ گزارش تحقیقاتی Mirror کشف کرده که همچنان صد‌ها مورد از این تصاویر و پست‌های تشویق به خودآزاری، در اینستاگرام و به صورتی کاملا قابل دسترس برای همه، وجود دارند. برخی از این تصاویر، افراد را در حالی نشان می‌دهد که دارند با چاقو، بدن خود را مجروح می‌کنند. بر اساس این گزارش، جستجوی هشتگ Suicide یا خودکشی در اینستاگرام، همچنان 8 میلیون نتیجه ارائه می‌دهد، آماری که دقیقا با این میزان در شش ماه گذشته برابر است. تنها تفاوتی که اکنون دیده می‌شود، این است که کاربرانی که این واژه را جستجو می‌کنند، یک پیام هشدار نیز دریافت می‌کنند که درباره‌ محتوای نتایج جستجو اخطار داده است، اما دسترسی آنان به این موارد، محدود یا مسدود نشده است.

هنگامی که خبرنگاران Mirror تلاش کردند پست‌هایی را که خودآزاری را ترویج می‌کردند به مدیران سایت گزارش کنند، این پست‌‌ها حذف نشدند و پیامی که در پاسخ به گزارش (ریپورت) دریافت شد، این بود که این پست‌ها، از قوانین اجتماعی اینستاگرام تخلف نکرده‌اند. اکانت اینستاگرامی که مولی 14 ساله، پیش از خودکشی‌اش در سال 2017، آن را دنبال می‌کرد، تصویری از یک دختربچه را در خود داشت که از چشمانش خون تراوش می‌کرد و عروسک خرسی خود را بغل کرده بود. در زیر این عکس نوشته بود: این دنیا، بسیار بی‌رحم است و من دیگر نمی‌خواهم آن را ببینم. خبرنگاران Mirror در جستجوی جدید خود در اینستاگرام، به پست‌های مشابهی برخوردند. در یکی از این پست‌ها، تصویری تاریک از فردی دیده می‌شود، که در لبه یک اسکله چوبی ایستاده و روی تصویر نوشته شده: خیلی آسان است که بپری و همه چیز را تمام کنی. پستی دیگر، شخصی را نشان می‌دهد که با طناب از چوبه‌ دار آویزان شده و یک فرد دیگر دارد به او می‌نگرد. در زیر این عکس نوشته شده: من همیشه لبخند می‌زنم تا هیچ کس نفهمد که چقدر تنها و غمگین هستم..

پدر مولی، در گفتگویی که در ماه ژانویه‌ امسال با نشریه‌ Mirror داشته، پس از بررسی مواردی که تحقیقات این نشریه کشف کرده می‌گوید شکی ندارد که اینستاگرام، به کشته‌شدن دخترش کمک کرده است. او می‌گوید: آدام موسری قول داد که همه‌ تصاویر گرافیکی و مطالب مربوط به خودکشی را از این سایت پاک کند، اما کاملا مشخص است که اوضاع هیچ فرقی نکرده است. همه‌ این پست‌ها حتی پس از آن که آنها را گزارش می‌کنی، بر جای می‌مانند. واقعا نمی‌دانم چرا اینستاگرام مشکل را حل نمی‌کند.

 

 

بنیاد ملی جلوگیری از آزار کودکان بریتانیا (NSPCC) نیز از ارگان‌هایی است که اعتراض خود به این شرایط را به اینستاگرام و سایر کمپانی‌های مالک رسانه‌های اجتماعی ارائه داده و خواستار ایجاد یک نهاد مستقل، برای رسیدگی به این مساله شده است. در ماه اپریل، اینستاگرام، فیسبوک و گوگل تعهد کردند که صدها هزار دلار بودجه را برای شناسایی و حذف اینگونه مطالب خطرناک برای کودکان صرف کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *