مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

اینستاگرام سکویی ایده آل برای پیشبرد فمنیسم و موارد مشابه

اودسا پالوما پارکر – گلوب ومیل
حساب های کاربری اینستاگرام مانند کت های عالی بر تن زنان آزرده/ ECOIW که از سوی سارا بنینکاسا نویسنده و کمدین کانادایی ساکن نیویورک راه اندازی شده اند، برغم ظاهرشان دارند دیدگاهی نوین را ترویج می دهند، که منحصر به عصر اینترنت است. کمااینکه این حساب همزمان با نشان دادن تولیدکنندگان صاحب نام این کت ها، بر آزردگی و توانمندی زنانی مانند نانسی پلوسی تمرکز دارد، که آنها را می پوشند. وقتی دنبال کنندگان اینترنتی از این روند آگاهی پیدا می کنند، هیجان زده، خوشحال و پرانرژی می شوند. در عین حال استقبال از هشتگ های اینگونه حساب ها رو به افرایش دارد. کمااینکه هم اینک ECOIW دارای 26 هزار و 200 نفر مخاطب ثابت است.
سارا بنینکاسا پس از گشایش ECOIW در روز بعد از آن که نانسی پلوسی با لبخندی تلخ و بر تن داشتن کت تولید مکس مارا از کاخ سفید خارج شد، و قرار دادن تصویری از او در این حالت، در مورد بیانسه نیز عکس و مطلب منتشر کرد. افرادی مانند مدیر نهاد نیکوکاری موسوم به آزادی روی زمین که از جمله بر جان به دربردگان از خشونت ها تمرکز دارد، از دیگر شخصیت هایی به شمار می روند که ECOIW به آنها پرداخته است.
پوشش های انتقامجویانه بانو دی (دایانا) دیگر حساب کاربری اینستاگرام می باشد، که هدف از آن بازنویسی و یا دست کم روایتی از زاویه ای متفاوت و فمنیستی است. الوئیس موران ایجادکننده این صفحه می گوید: من مستند دایانا: از زبان خودش را تماشا کردم، و این را خیلی دوست دارم که مخفیانه نوارهایی پر، و ماجرا را از دیدگاه خودش بیان نموده است. به نظر می رسد این مستند که بیست سال پس از مرگ وی منتشر شده، اقدامی انتقامجویانه در قبال مردی باشد که آنگونه که باید و شاید به او احترام نگذاشت. پس از تماشای این مستند بیشتر در مورد شاهدخت دی پژوهش کردم، و دریافتم که سبک پوشش وی بعد از جدایی از چارلز پیچیده تر و دلیرانه تر شد. همچنین پس از اینکه در تمام دوران ازدواجش با پرخوری عصبی و پیامدهای منفی آن دست به گریبان بود، اندامی کاملا متناسب و نیرومند پیدا کرد.
این حساب به سبک پوشش معروف دایانا چسبیده و در عین حال تاکید دارد که بله ممکن است، در اطراف هر فردی شخصی باشد که او را آشفته و ناراحت کند. سپس این فرد با روحیه ای نوین و توانایی بخش برای مراقبت از خود و سبکش، از خاکستر به پاخیزد. موران در این پیوند می افزاید: این مساله هم که دایانا احتمالا قابل روایت شدنی ترین فرد خاندان سلطنتی بود، به چنین خیزشی کمک می کند. کمااینکه به نظر می رسید، انسان ترین و آسیب پذیرترین آنها بود.
آنیا جرجیاویک حساب کاربری موسوم به الکسیس چه پوشید؟ را برای قدردانی از جوآن کالینز بازیگر نقش الکسیس کارینگتون کالبی قهرمان تخیلی مجموعه تلویزیونی خاندان، و با عنایت به کار نولان میلر طراح لباس این مجموعه به وجود آورد، که لباس های شیک برای این بازیگر طراحی می نمود.
اگر بپذیریم که این حساب های کاربری به جز سرگرمی سازی دستاورد دیگری هم داشته اند، این دستاورد متحد کردن بخشی از جامعه است که تا اندازه زیادی کنار گذاشته شده بود. اما اینک دارد راهی برای رساندن صدایش پیدا می کند. اقدامی که به نوبه خود برای بخش بزرگتری از جامعه سودمند است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *