علم و دانش

ایلان ماسک پیشنهاد تولید لباس فضایی ناسا با هزینه به مراتب پایین تر را داد

 

ایلان ماسک و شرکت SpaceX داوطلب شده اند تا لباس های فضانوردان ناسا برای ماموریت آرتمیس برای سفر به کره ماه را  تولید کنند. 

در حال حاضر ناسا، در حال تدارک بیش از 1 میلیارد دلار برای توسعه این لباس ها می باشد، اما ساخت آنها زودتر از اپریل 2025 امکان پذیر نخواهد بود. 

ایلان ماسک می گوید که در صورت نیاز، شرکت SpaceX می تواند این لباس ها را در زمان به مراتب کوتاه تر و با هزینه کمتر تولید کند. 

ماسک یکی از دلایل تاخیر در تولید این لباس ها را، دخیل بودن 27 شرکت مختلف در تولید قطعات مختلف آن می داند. 

برنامه فعلی ناسا این است که تا نوامبر 2024 اولین xEMU های آماده پرواز را تولید کند، اما در تحقق این هدف با چالش های مهم، از جمله تاخیر 20 ماهه در طراحی، تایید و آزمایش لباس های فضانوردان، روبرو شده است. بخشی از این تاخیرات ناشی از کسری بودجه، تاثیرات پاندمی و چالش های فنی است.

 

 

ناسا، از سال 2007  (قبل از معرفی برنامه Artemis) حدود 420 میلیون دلار برای توسعه لباس های فضایی هزینه کرده است و طبق برنامه، تا سال 2025 تقریبا 625.2 میلیون دلار دیگر سرمایه گذاری خواهد کرد. 

آژانس فضایی آمریکا به دنبال توسعه دو نوع لباس فضایی، برای داخل فضاپیما و همچنین برای کاوش های خارج از فضاپیما می باشد. 

اگرچه تمرکز SpaceX روی ساخت موشک است، اما ماسک 50 ساله، برای تولید لباس فضانوردان نیز تلاش کرده است. بد نیست بدانید که مدیرعامل شرکت شخصا روی لباس های مورد استفاده در ماموریت های Dragon کار کرده است.  لباس سرنشینان Dragon در هاوتورن – کالیفرنیا، یعنی مکانی که SpaceX موشک های خود را در آن نگهداری می کند، ساخته شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست