فرهنگ و هنرفرهنگ و هنر جهان

ایلان ماسک از ریاست مدیران تسلا برکنار شد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، اعلام کرد که با ایلان ماسک مدیرعامل شرکت اتومبیل سازی تسلا بر سر دعوای حقوقی‌شان به صلح رسیده است. بر اساس این توافق‌نامه، ایلان ماسک باید برای دست کم سه سال، سمت ریاست هیات مدیره‌‌‌ شرکت را ترک کرده و 20 میلیون دلار جریمه نیز پرداخت نماید. ماسک که به عنوان بخشی از توافقنامه، اتهامات را نه پذیرفته و نه رد می‌کند، قرار است در سمت مدیرعامل شرکت تسلا باقی بماند.

پس از آن که ماسک چندی پیش مطلبی در مورد احتمال خصوصی‌سازی سهام شرکت تسلا در حساب توییتری خود نوشت، قانونگذاران SEC شکایتی را علیه او مطرح کردند. این کمیسیون ماسک را متهم کرد که بیانیه‌های دروغ و گمراه‌کننده منتشر می‌کند و خواستار حذف او از رهبری این کمپانی سازنده اتومبیل های الکتریکی شد. ماسک در این پست نوشته بود: <دارم روی تبدیل تسلا به سهامی خاص فکر می‌کنم که به قرار هر سهم 420 دلار خواهد بود. سرمایه‌های لازم برای این تغییر هم‌اکنون موجودند>.

کمیسیون بورس آمریکا، ماسک را متهم کرده و گفته او می‌دانسته که سرمایه برای خصوصی‌سازی، نامطمئن بوده و از فیلتر بسیاری باید بگذرد. این توییت، موجب شد که ارزش سهام تسلا، شش درصد جهش ناگهانی داشته باشد، که به گفته‌ SEC مشکلات عمده‌ای را در بازار سهام ایجاد کرده است.

ماسک به طور مستقیم در تقریبا تمام جزئیات استراتژی‌های فن‌آوری و توسعه محصولات تسلا دخالت داشته است. او به عنوان نیروی رانشی این کمپانی شناخته می‌شود و کسی است که باعث شد این شرکت ضررده، موفق به جذب سرمایه شده و به یکی از بزرگان صنعت اتومبیل تبدیل شود.

هزینه‌ تامین بیمه‌ بدهی‌های تسلا روز پنجشنبه، به بالاترین سطح خود رسید و سقوط قیمت سهام، برخی فروشندگان را به خود جذب کرد که به امید بالا رفتن قیمت بودند. این فروشندگان، روز پنجشنبه، و با جهش قیمت‌ها، تنها در روی کاغذ تا یک میلیارد و 200 میلیون دلار سود کردند.

ماسک گفته که هیچ کار غیرقانونی نکرده و هیات مدیره‌ شرکت تسلا نیز از او حمایت کرده‌اند.

روز جمعه، روزنامه‌ وال استریت ژورنال، با نقل قول از منبعی که به موضوع نزدیک بوده، گزارش کرد که ماسک ظاهرا توافقی زبانی از یک بنیاد سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی برای تامین هزینه‌ خصوصی‌سازی تسلا دریافت کرده بوده است. ماسک، خود ماه گذشته در وبلاگش نوشت که: <در ماه جولای، جلسه با مدیر این کمپانی سعودی را، با این اطمینان ترک کردم، که پرسشی باقی نمانده و تفاهم دریافت سرمایه، به انجام رسیده است>.  با این حال، SEC در شکایت‌نامه‌ خود مطرح کرده که در جلسه‌ میان ماسک و این شرکت سعودی، حتی درباره‌ بنیادی‌ترین شرایط این انتقال سرمایه نیز، گفتگویی نشده است.

برخی گزارشات حاکی از آن بود که ماسک که 47 سال دارد، در آخرین دقایق، از صلح با SEC که بنا بر آن او باید سمت ریاست هیات مدیره را ترک می‌کرد و جریمه‌ای نیز پرداخت می‌کرد، صرف‌نظر کرده است. اما، چند منبع ناشناس، که ترجیح داده بودند نام شان پنهان بماند، به خبرگزاری رویترز گفته‌ بودند گرچه ماسک اکنون آماده رفتن به دادگاه است، اما همچنان فرصت برای صلح برای او وجود دارد.

تلویزیون CNBC گزارش کرده بود که ماسک، به ویژه شرط SEC برای ترک پست ریاست هیات مدیره را نپذیرفته، در حالی که خبرگزاری Fox Business Network گزارش کرد که به ماسک،  همچنین پیشنهاد شده که سمت مدیرعاملی تسلا را نیز، به طور موقت ترک کند.

خانم آیشا ماستانی یکی از مدیران <سازمان بازنشستگی آموزگاران کالیفرنیا>، که از سرمایه‌گذاران تسلا است، می‌گوید نگران این بوده که هیات مدیره‌ این شرکت، توانایی کافی برای نظارت بر ماسک و مدیریت شرکت ندارند. او گفته از هر گونه تغییرات در کادر رهبری این کمپانی اتومبیل سازی، استقبال خواهد کرد. خانم ماستانی می‌گوید: <به نظر من، این هیات مدیره، از افرادی تنگ‌نظر تشکیل شده که بر درگیری‌های داخلی خود هم، پیروز نشده‌اند. این هیات مدیره تصویر کاملی است از آنچه مدیریت بد یک کمپانی می‌تواند باشد>.

بر اساس گزارش‌های غیررسمی، ماسک برای جلسات دادگاهش، استیون بست را استخدام کرده بود، که چندی پیش وکیل مدافع مارک کوبان، میلیاردر سرشناس و مالک NBA بوده است.

مقامات شرکت اتومبیل سازی تسلا و  کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در مورد صحت  این جزئیات، از اظهارنظر خودداری کرده‌اند. یکی از افراد آگاه در مساله، به Bussiness Insider  گفته که صلح‌نامه‌ SEC، نیازی به تایید از وزارت دادگستری ندارد و قابل اجراست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان