اخباراخبار جهان

اپلیکیشن های اروپایی ردگیری ویروس، ناقض حریم خصوصی

اروپا – آسوشیتد پرس: در حالی که دولت ها برای ساخت اپلیکیشن موبایل برای کنترل پاندمی تلاش می کنند، نگرانی ها بابت نقض حریم خصوصی کاربران بیشتر شده است. بحث و جدل های پیرامون استفاده از این اپلیکیشن ها بخصوص در اروپا که یکی از آلوده ترین مناطق جهان به کروناویروس است، بالا گرفته است.

استفاده از فن آوری نظارت، یاد و خاطره تلخ کنترل و نظارت رژیم های دیکتاتوری را زنده می کند. این در حالیست که اتحادیه اروپا طی چند سال گذشته برای محافظت از حریم دیجیتالی شهروندان تلاش کرده و قوانین سختگیرانه برای شرکت های فن آوری و وب سایت ها وضع نموده است.

مقامات کشورهای اروپایی که برای برچیدن محدودیت ها و مقررات سختگیرانه تحت فشار قرار گرفته اند، می خواهند از عدم شیوع موج دوم COVID-19 پس از پایان قرنطینه اطمینان حاصل کنند. یکی از راهکارها، ردگیری افرادی است که بیماران با آنها در تماس می باشند. هدف این کار اطلاع رسانی به این افراد درباره سرایت احتمالی ویروس و توصیه به قرنطینه خانگی اعلام شده است. روش های سنتی، از جمله گفتگو و مصاحبه با بیماران زمان بر است و بالطبع استفاده از فن آوری های پیشرفته، از جمله تلفن های هوشمند می تواند ردگیری و کنترل را تسهیل نماید.

ابزارهای دیجیتال که دولت های آسیایی با موفقیت از آنها برای کنترل ویروس بهره بردند، در اروپا قابل استفاده نخواهند بود. زیرا اروپایی ها به حقوق خود آشنا بوده و به حفظ حریم خصوصی شان اهمیت می دهند. برای مثال مقامات کره جنوبی از اپلیکیشنی استفاده کردند که در صورت خارج شدن کاربر از منزل، مقامات را مطلع می کرد. مقامات هنگ کنگ نیز مبتلایان را به بستن مچ بند مجهز به ردیاب وادار کردند. اما همانطور که گفته شد اینگونه تجهیزات در اروپا قابل استفاده نخواهند بود.
راهکار مورد نظر اروپایی ها، اپلیکیشنی برای ردگیری تماس های کاربران با یکدیگر از طریق سیگنال های تلفن همراه می باشد. اما مقامات تاکید می کنند که استفاده از آن می بایست داوطلبانه باشد.

لازم به ذکر است که حدود 600 دانشمند از ده ها کشور جهان، با انتشار نامه ای سرگشاده، نگرانی خود بابت نقض شدن حریم خصوصی و تحت کنترل قرار گرفتن اعضای جامعه را ابراز کرده اند.

 

 

چند شرکت اروپایی هم اکنون برای ساخت اپلیکیشن با یکدیگر رقابت می کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!