صفحه اصلی / زنان / اپرا وینفری؛ اسطوره بی مانند و الگوی میلیون ها زن در جهان!

اپرا وینفری؛ اسطوره بی مانند و الگوی میلیون ها زن در جهان!

اپرا وینفری، شخصیت استثنایی و بی مانند، در گفتگو با لورا براون، خبرنگار مجله InStyle تاکید کرد که حداقل فعلا قصد کسب مقام ریاست جمهوری آمریکا را ندارد.

 

اپرا با لباس سرتاسری روی مبلی در استودیوی عکاسی در لس آنجلس به گفتگو با من نشسته و در حال خوردن میگو، علت انتخاب این لباس را توجیه می کند. می گوید که به دلیل ادامه آتش سوزی در اطراف خانه اش در Montecito کالیفرنیا، مجبور شده مدتی را در هتل زندگی کند.

آخرین دیدارم با اپرا، سه هفته قبل از اهدای جایزه Cecil B. DeMille به او طی مراسم اهدای جوایز Golden Globe بود. همانطور که میلیون ها نفر شاهد بودند، اپرا پس از دریافت جایزه، سخنرانی پرشوری را ایراد کرد که به اندازه سخنرانی های کمپین های انتخاباتی تاثیرگذار و قدرتمند بود. وینفری در بخشی از سخنانش گفت: می خواهم همه دخترانی که در حال حاضر پای تلویزیون نشسته اند بدانند که افقی روشن در انتظارشان است. دوران جدید به لطف بسیاری از زنان فوق العاده و برخی مردان استثنایی، فرا خواهد رسید.

سخنان اپرا باعث شد بسیاری از او بخواهند که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 نامزد کند. حتی #Oprah2020  نیز به راه افتاد و سر و صدای زیادی ایجاد کرد. اظهارنظر استدمن گراهام (شریک زندگی اپرا) مبنی بر اینکه  <همه چیز به خواست مردم بستگی دارد. اگر مردم بخواهند، این کار را انجام خواهد داد> به گمانه زنی ها در مورد احتمال ورود اپرا به عرصه سیاست دامن زد.

به عنوان اولین سوال، از اپرا درباره احساسش در مورد فاجعه طبیعی آتش سوزی در کالیفرنیا می پرسم. فاجعه ای که متاسفانه به کشته شدن 20 نفر و خاکستر شدن صدها خانه انجامید.

  • چه احساسی دارید؟

اینکه خانه تان با شعله های آتش محاصره شده باشد، مسلما وحشتناک است. اما من از هر اتفاقی که در زندگی ام می افتد درس می گیرم. هرچند اعتراف می کنم که به چنین درسی نیاز نداشتم و ندارم. اینگونه اتفاقات باعث می شود به آنچه واقعا در زندگی برایتان ارزش دارد فکر کنید. مثلا اینکه در صورت دریافت دستور تخلیه اجباری و سریع، اولین چیزی که با خود برمی دارید چیست؟

 

  • شما چه چیزی را بر می داشتید؟

حیوانات خانگی ام را. اول از همه سگ هایم را نجات می دادم. بعد آثار هنری و اشیایی که برایم ارزشمند هستند. مانند کلکسیون کتاب های برنده جایزه ادبی Pulitzer. هنگامی که در سال 1985 مشغول فیلمبرداری The Color Purple بودم، آرزو می کردم که روزی خانه ای زیبا داشته باشم و هرآنچه برایم ارزش دارد را در آن گرد هم بیاورم. خوشحالم که توانستم آرزویم را محقق کنم.

  • برنامه تان برای سال آینده چیست؟

سال آینده نوبت A Wrinkle in Time!  است. بی صبرانه منتظر فرا رسیدن این لحظه بودم. عاشق پیامی هستم که این فیلم منعکس کننده آن است. این فیلم مجموعه ای از شخصیت هایی را در خود جای داده است که با تاریکی مبارزه می کنند.

 

  • چه حسن تصادفی که تیم سازندگان این فیلم، از آوا دو ورنه گرفته تا ریس ویترسپون و میندی کالینگ، از خانم ها تشکیل شده! آیا تصور می کردید که فیلم در زمانی روی پرده برود که شاهد بیشترین همبستگی بین زنان هستیم؟!

ما برای رسیدن به این لحظه، رنج زیادی را متحمل شده و بارها ناامید و مستاصل شده ایم. ما صدایمان را در گلو خفه کردیم. هاروی واینستین باعث شد این بغض بشکند. بالاخره همه مجبور شدند از خواب غفلت بیدار شوند. یادم هست اوایل کار وقتی درباره کودکان مفقود شده گزارش تهیه می کردم، به سختی می توانستم مادران را به تماشای برنامه تشویق کنم. زیرا آنها به هیچ وجه باور نمی کردند که این اتفاق ممکن است برای آنها نیز رخ بدهد. من در طول سال های فعالیت ام در تلویزیون گزارش های متعددی درباره آزار جنسی کودکان تهیه کردم. احساسی که بسیاری از بازیگران زن پس از فاش شدن رسوایی واینستین داشتند، بسیار شبیه احساسی بود که کودکان قربانی آزار و سوءاستفاده دارند. این کودکان نمی دانند که تجربه شان را با چه کسی در میان بگذارند. زیرا احساس شرم می کنند. گمان می کنند تنها هستند و این اتفاق فقط برای آنها افتاده است. آنها خود را ناتوان و ضعیف احساس می کنند. کافی است قربانیان دیگر قدم پیش بگذارند و سکوت شان را بشکنند. آن وقت است که شجاعت و جسارت پیدا می کنند.

 

  • به نظر شما گام بعدی چیست؟

مهم ترین حسن این جنبش این است که سطح آگاهی مردم بیشتر شده است. زیرا فرد مشهوری مانند ریس ویترسپون می تواند در کنار یک کارگر مزرعه در آیووا یا کارگر کارخانه در آلاباما، ماجرایی که بر او گذشته را بازگو کند. مردم دریافته اند که تنها نیستند. دیگر مجبور نیستیم اتفاقی که پیرامون مان می افتد را نادیده بگیریم. به جایی رسیده ایم که می توانیم بین خود، یعنی در جمع بازیگران، کارگردان ها و تهیه کننده ها موضوع را به بحث گذاشته و محیطی فراهم کنیم که همه در آن احساس امنیت داشته باشند. من کاملا به آینده امیدوار هستم! ضمن اینکه اطمینان دارم این جنبش ادامه خواهد داشت. زنان به تنگ آمده اند و می خواهند صدایشان را به گوش دیگران برسانند.

  • شما همواره به نوعی نماینده و صدای این زنان بودید. بنابراین نظرتان راجع به کمپین #Oprah2020 چیست؟

من همیشه به آنچه می توانم و نمی توانم انجام بدهم اطمینان داشته و دارم. چند روز پیش یک فنجان بامزه که روی آن این عبارات چاپ شده بود را دیدم. شما برای راه انداختن کمپین انتخاباتی به همین چیزها نیاز دارید، فنجان قهوه، تی شرت و پوستر. اما باید بگویم که به این کار علاقه ندارم. DNA آن را ندارم. من برای مصاحبه و گفتگو با مردم ساخته شده ام. برای کنکاش در وجود انسان ها و تجربیات شان.

 

  • کشورمان در دوران پر تنشی بسر می برد. چطور با این جو متلاطم کنار می آیید؟

صبح به محض بیدار شدن از خواب، تلویزیون را روشن نمی کنم. سعی می کنم در آرامش افکارم را مرتب کنم. در مورد آنچه مایل به شنیدنش هستم، سختگیر و حساس هستم. روی تلفن ام اپلیکیشنی دارم که همه اخبار مهم را در دسترس قرار می دهد. سراغ <5 خبر مهم که باید امروز بدانید> می روم و پس از مرور تیترها، خبری که برایم جالب است را انتخاب می کنم. سعی می کنم تسلیم وسوسه توییت فرستادن نشوم. خیلی ها انتظار دارند که به همه چیز و همه خبرها واکنش نشان بدهم. اما به نظر من با محدود بودن حجم پیام به 140 حرف، نمی توان منظور را به صورت تاثیرگذار بیان کرد.

 

  • چه چیزی شما را بیشتر به آینده خوشبین می کند؟

صادقانه بگویم. دخترهایی که در آفریقای جنوبی به مدرسه فرستاده ام! آنها می خواهند زندگی بهتری داشته باشند. آنها مرا بیشتر از هر چیز و هر کس به آینده امیدوار می کنند. اما آنچه مرا در داخل کشور به آینده خوشبین می کند، بالا رفتن سطح آگاهی سیاسی مردم است. اینکه آنها بالاخره دریافته اند که مشارکت سیاسی و نقطه نظرشان اهمیت دارد.

 

اپرا وینفری، تا فرا رسیدن زمان آغاز کمپین های انتخاباتی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده، برای تغییر عقیده دادن فرصت دارد. آیا می توانید او را در کسوت رئیس جمهور مجسم کنید؟

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *