اخباراخبار کانادا

اول واکسن، بعد انتخابات؛ آقای ترودو

 

کانادا- مکس فاوست، با انتشار مقاله در National Observer به موضوع پاندمی و عملکرد دولت فدرال پرداخته است و می نویسد: 

اگر در پنج سال گذشته یک تعریف از دولت لیبرال وجود داشته باشد، دادن قول های مکرر و عدم تحقق آنهاست. چه قول اصلاح سیستم انتخاباتی؛ قول آشتی با جوامع بومی و چه قول کسب کرسی در شورای امنیت سازمان ملل متحد. 

وقتی به برنامه متزلزل واکسیناسیون در کانادا می رسیم، نادیده گرفتن فاصله بین تعداد دوزهایی که دولت ادعا می کند خریداری شده و دوزهای تحویل شده، غیرممکن است. 

کانادایی ها مطمئناً متوجه این اختلاف شده اند. همانطور که نظرسنجی اخیر Abacus Research نشان داد ، 42 درصد از کانادایی ها عملکرد دولت فدرال در تامین واکسن مورد نیاز کانادایی ها را ضعیف یا وحشتناک  و تنها 25 درصد آن را عالی یا خوب ارزیابی می کنند. این اختلاف 34 درصدی فقط از یک ماه قبل ایجاد شده است. 

قول تایید و تحویل 4 واکسن موثر تا پایان فوریه، در حالی که تنها از احتمال وجود یک واکسن موثر صحبت می شد، بیش از حد خوشبینانه و امیدوار کننده بود.  

 

 

همانطور که مدیر عامل سابق GlaxoSmithKline کانادا، یعنی پاول لوکاس به Globe and Mail  گفت، عدم آمادگی  دولت برای یک معجزه ، آن را در معرض اتهاماتی قرار داده است که در واقع کانادایی ها را از دسترسی به یک واکسن محروم کرده است. آنها تصور کردند که واکسن تایید نمی شود و تا سه ماهه دوم به آن نیاز نخواهد بود. در واقع آنها فرض کردند که تا آوریل به واکسن نیاز نخواهند داشت. 

دولت همچنین در شرایطی قرار گرفت که مجبور شد به ظرفیت ادعا شده تولید واکسن توسط شرکای تجاری خود اعتماد کند. ظرفیتی که هنوز بطور کامل آزموده نشده بود. کانادا نتوانست مانع تصمیم فایزر مبنی بر توسعه کارخانه ای که قرار بود واکسن های سفارش شده کانادا را تولید کند، بشود. کانادا همچنین نتوانست آمریکا را به ارسال واکسن های ساخت آمریکا به کانادا متقاعد کند. ما زمانی بر کرم و لطف کشورهای دیگر حساب کردیم که رحمت گزینه مناسبی برای هیچ کشوری نیست.   

سرمایه گذاری دولت فدرال در تولید داخلی واکسن مثبت و در عین حال بسیار دیر است. واکسن کانادایی زودتر از پاییز آماده نخواهد شد. با اینکه تولید داخلی واکسن ما را برای همه گیری های آینده آماده تر می کند، اما نمی تواند جان هزاران کانادایی که قربانی کووید-19 می شوند را نجات بدهد. 

با این تفاصیل، دولت برای بیرون آمدن از چاهی که خود کنده است، چه باید بکند؟ اولا، باید هر گونه صحبت در مورد انتخابات بالقوه بهاره را متوقف کند و تمام توجه و انرژی خود را بر واکسیناسیون کانادایی ها متمرکز کند. فایزر و مدرنا هر دو قول داده اند که تاخیرات ماه فوریه را تا پایان ماه مارچ جبران می کنند. دولت فدرال باید به هر نحو از تحقق این وعده اطمینان حاصل کند.  

تایید دو واکسن جدید، یکی از AstraZeneca و دیگری از Johnson & Johnson، کمک قابل توجهی خواهد کرد – به ویژه واکسن J&J که فقط به یک دوز تزریق نیاز دارد و می تواند در دمای بالاتر ذخیره شود.  اگر کانادا  تا Victoria Day   هنوز در واکسیناسیون عمومی، از کشورهایی مانند آلمان و فرانسه عقب باشد، هزینه سیاسی بالایی باید پرداخت شود.

آنچه بیشتر کانادایی ها نمی خواهند، اولویت دادن به انتخابات به جای واکسیناسیون است. آنها خواهان توزیع و اجرای سریع واکسیناسیون عمومی می باشند. وقتی پاندمی به پایان رسید، همه توجهات باید بر آماده سازی برای مقابله با ویروس بعدی معطوف شود. پاندمی نشان داد که برای حل مشکلات باید بیش از پیش به یکدیگر اتکا کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست