مقالاتمقالات سیاسی

اولین قدم لازم آقای فورد برای مدیریت بهتر پاندمی: تغییر مشاوران

 

به نقل از گلوب اند میل، یکی از عوارض جانبی غیر معمول کووید-19 این بود که با آغاز پاندمی، داگ فورد، نخست وزیر انتاریو، ناگهان به دلسوزترین سیاستمدار کانادا تبدیل شد. 

اما شیوه آقای فورد چه بوده است؟ کتلین وین، نخست وزیر سابق انتاریو از حزب لیبرال، یکی از افراد مورد تحسین داگ فورد است. کریستیا فریلند، وزیر اقتصاد دولت لیبرال؟ دوست اوست. معلمان؟ زبان از توصیف کار بزرگ آنها قاصر است. چرا اجرای نظر مقام ارشد سلامت تورنتو را در خصوص تعطیل کردن رستوران ها به تاخیر انداختید؟ چون دکتر آیلین دوویلا بسیار باهوش، متعهد و در کل آدم فوق العاده خوبی است.

بله! خیلی خوب است که نخست وزیری داشته باشید که رابطه اش را با دولت فدرال مسالمت آمیز حفظ می کند و پیوسته انتقادات را با تعریف و تمجید پاسخ داده و کلمات مثبت و ترغیب کننده از سخنانش فوران می کند. به هر حال خوراندن عسل به مردم آسان تر از سرکه است.

اما این روش جالبی نیست. دولت فورد دارد گند می زند و باید هرچه زودتر روش خود را تغییر دهد. باید مشاوره هایی را که دریافت می کند، و البته توصیه هایی را که به مردم انتاریو ارائه می دهد، تغییر داده، و برای این منظور لازم است تیم خود را عوض کند.

در واقع کار دولت چیزی بیشتر از ابراز دلسوزی است. وظیفه دولت نظارت بر مکانیسم عظیم بروکراسی، اتخاذ تصمیمات درست و به موقع اجرا کردن آنها، و توضیح چرایی و چگونگی شفاف آن برای مردم است. هرچند دلسوزی و شفقت در اوج شکست خوشایند است اما جلوگیری از شکست بسیار خوشایندتر است.

 

 

بله، در مقایسه با کبک با دومین آمار ابتلا در میان کشورهای پیشرفته، وضع انتاریو خیلی بهتر است. اما با این حال آمار ابتلا و مرگ و میر روز به روز در انتاریو رو به افزایش است و واکنش دولت فورد نیز جز توصیه هایی گیج کننده و ناکارآمد نیست. 

اغلب اوقات به نظر می رسد دولت نسبت به آنچه در حال رخ دادن است و آنچه باید انجام دهد ناآگاه است. برای مثال درباره دورهمی های خانوادگی روز شکرگزاری، وزرای دولت، مقامات استانی و خود نخست وزیر هیچ یک دستورالعمل روشنی ارائه نکردند.

به علاوه، سیستم انجام تست و ردیابی استان ماه گذشته از کار افتاد. مردم چندین روز منتظر گرفتن جواب تست می ماندند، آزمایشگاه ها با حجم انباشته شده تست های آزمایش نشده مواجه شدند، و ردیابی به قدری به کندی انجام می گرفت که در عمل، کارکرد خود را از دست داده بود. در نهایت مقامات برای کوتاه کردن صف انجام تست مجبور شدند افراد را محدود کرده و تعیین وقت قبلی را اجباری کنند. حالا همان صف های بلند به پشت خطوط تلفن و اینترنت منتقل شده است. ظاهرش بهتر شده اما نفس مشکل تغییری نکرده است.

آقای فورد همیشه می گوید به توصیه های اتاق فکر مخفی و مرموزش و همچنین افسر ارشد سلامت استان، دکتر دیوید ویلیامز، که به طرز عجیبی منفعل و بی واکنش است، عمل می کند. در واقع آقای نخست وزیر در همه کنفرانس های خبری و مطبوعاتی خود را به گونه ای در خط مقدم نشان می دهد که گویی تمام تصمیمات مربوط به بهداشت و سلامت مردم استان را او اتخاذ می کند. ظاهرا فکر می کند رهبری استان یعنی به جز مقام نخست وزیری، وزیر و افسر سلامت هم باید خودش باشد. در چنین شرایطی قطعا آقای فورد نمی تواند خودش را اخراج کند اما حداقل می تواند تیمش را بازسازی کند.

پیش از هر چیز آقای فورد باید همان کاری را انجام بدهد که جان هورگان، نخست وزیر بریتیش کلمبیا انجام داد. هورگان به ندرت در کنفرانس های خبری مربوط به پاندمی ظاهر می شود. او عرصه را به وزیر بهداشت و افسر سلامت شایسته استان، دکتر بانی هنری، واگذار کرده است. نتیجه این رویکرد هم خود گویا است. آقای هورگان به احتمال قوی اواخر این ماه بار دیگر به مقام نخست وزیری استان انتخاب می شود.

و اگر نتیجه در بریتیش کلمبیا خوب نبود؟ آقای هورگان به سادگی می توانست افرادی را که کارها را به دست آنها سپرده عوض کند. و این درس دومی است که فورد باید بیاموزد. تغییر رهبران عرصه سلامت انتاریو و پیش از همه دکتر دیوید ویلیامز. دکتر ویلیامز هیچ درکی از عمق فاجعه ندارد و قطعا باید برود. شاید او به نخست وزیر و نخست وزیر به او اعتماد و وفاداری کامل دارند، اما این وابستگی دو طرفه شرایطی را ایجاد کرده که به اصطلاح می گویند کوری عصا کش کور دگر شود، و در نتیجه استان انتاریو را هر روز به پرتگاه پاندمی نزدیک تر می کند.

نخست وزیر انتاریو به کسی نیاز دارد که او را درست و شفاف راهنمایی کند. کسی که مسئولیت را به عهده بگیرد و اگر نخست وزیر حرف هایش را نپذیرفت، به خاطر اعتبار خودش هم که شده، استعفا بدهد. معمولا رسم بر این است که نخست وزیر وزرا را انتخاب می کند، کارها را به آنها می سپارد، و خود فقط نظارت می کند. اگر وزیری در کار خود موفق عمل نکرد، او را عوض می کند و از متخصصین دیگری برای همراهی کابینه کمک می گیرد. این دقیقا همان رویه ای است که آقای فورد باید هر چه زودتر در پیش بگیرد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست