اخباراخبار کانادا

اولین عمل جراحی پیوند صورت در کانادا با موفقیت انجام شد

مونترال– اوایل تابستان در اتاقی کوچک و بدون پنجره در زیرزمین بیمارستانی در مونترال، جراحان، پرستاران و متخصصین بیهوشی روزهای متعددی را صرف تمرین بر روی دو جنازه کردند. دکتر دنیل بورسوک و گروهش گرد دو تخت جراحی جمع شده بودند. بر روی چراغ ها دو تکه کاغذ نصب شده بود. بر روی یکی نوشته شده بود <اهداء کننده> و بر دیگری <دریافت کننده>. تیم اتاق عمل ساعت ها تکنیک عمل جراحی را تمرین کرده و مراحل آن را حفظ کردند. زیرا قرار بود اولین عمل جراحی پیوند صورت در کانادا را انجام بدهند.

شانس موفقیت آنها ایده آل نبود و 50 درصد احتمال مرگ بیمار زیر عمل وجود داشت. اما مرد 65 ساله کبکی به نام موریس راضی بود. زیرا بینی و دهانش را در سانحه ای که در سال 2011 هنگام شکار کردن برایش رخ داد، کاملا از دست داده بود و آسیب جدی به اعصاب، عضلات و استخوان های صورت اش وارد شده بود. موریس گفت: <ترجیح می دهم بمیرم ولی اینطور زندگی نکنم.>

دکتر بورسوک وقتی از وضعیت موریس مطلع شد، مطمئن شد که می تواند به این مرد برای بازگشت به زندگی عادی کمک کند. دکتر تاکید کرد که موریس باید با تغییر اساسی در سبک زندگی اش خود را برای عمل جراحی حساس آماده کند. او نیز سیگار و مشروب را ترک کرد. مشکل بعدی یافتن <اهدا کننده> مناسب بود. وقتی بالاخره فرد مناسب پیدا شد، موریس به اتاق عمل منتقل شد.

 

 

16 ساعت طول کشید تا صورت موریس برای عمل آماده شود؛ 12 ساعت نیز برای برداشتن صورت <اهداء کننده> و 18 ساعت برای عمل پیوند، زمان صرف شد. پس از عمل جراحی، موریس بلافاصله خبر خوب را دریافت نکرد، زیرا چند روز در حالت کمای پزشکی در بخش مراقبت های ویژه نگهداری شد. وقتی بالاخره به هوش آورده شد، همه تدابیر برای جلوگیری از دیدن صورت جدیدش تا پایان دوران نقاهت به عمل آمد. حتی شیشه پنجره اتاق اش در بیمارستان پوشانده شد. وقتی بالاخره روز موعود فرا رسید، دکتر بورسوک و همکارانش آینه کوچکی را به دست موریس دادند تا نتیجه کار را ببیند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!