مقالاتمقالات اجتماعی

اولین ارزیابی کانادا از اقیانوس منجمد شمالی حاکی از تغییرات شگرف است

به گزارش CBC، بر اساس اولین ارزیابی جامع اقیانوس منجمد شمالی، منطقه شمالی جهان در حال زیر و رو شدن است.

این ارزیابی که نتیجه کار ده ها دانشمند فدرال و ناظر بومی است، حاکی از تغییرات بی سابقه در جریان های اقیانوسی تا رفتار و نوع جانورانی است که در آن زندگی می کنند.

به گفته آندریا نیمی دانشمند برجسته دپارتمان ماهیان و اقیانوس ها، اقیانوس منجمد شمالی، جایی که تغییرات آب و هوایی تاثیرات عمیقی بر آن گذاشته است، احتمالا سریع تر از هر محیط آبی دیگری در سراسر جهان در حال تغییر است. وی اضافه کرد: با تغییر این اقیانوس، کل اکوسیستم نیز به تبع آن دستخوش تغییر و دگرگونی خواهد شد.

این تغییرات چنان سریع اتفاق افتاده است که دانشمندان حتی فرصت مطالعه و درک آن را پیدا نکرده اند.

60 درصد گونه هایی که در حوزه کانادا زندگی می کنند- مانند کرم هایی که در گل های آتشفشان های زیر آب زندگی، و از متان تغذیه می کنند- هنوز کشف نشده اند. نیمی می گوید: کسی نمی داند اقیانوس منجمد شمالی زیستگاه چه موجودات دیگری است. این اقیانوس عجایب زیادی را در خود جای داده و ما هنوز در ابتدای راه هستیم. اولین سنجش گونه های ماهی در دریای بوفورت همین اواخر یعنی در سال 2014 انجام شد. 

 

 

یخ دریاها در حال آب شدن و کوچک شدن است به طوری که جوامع بومی نمی توانند خود را به مناطق مناسب شکار برسانند. ساحل ها در حال تغییر و جابه جایی هستند و در هفته های اخیر ریزش یخ ها دوبرابر شده است. 

تعداد کوسه های قاتل زیاد شده و حضور آنها رفتار ماهی هایی که غذای اصلی بومیان را تشکیل می دادند، تحت تاثیر قرار داده است. در بسیاری مواقع بومیان فقط می توانند در تورهای صید خود ماهی سالمون بیابند. گونه های ماهی های ساحلی بسیار از ساحل فاصله گرفته اند، و افزایش دمای اقیانوس بسیاری از ماهی ها را سست و مستعد شکار شدن توسط خرس های قطبی کرده است. انسان ها نیز با حضور خود این زیستگاه را تحت تاثیر قرار می دهند. افزایش تردد کشتی ها در اقیانوس منجمد شمالی فضای اقیانوس را پر سر و صداتر کرده و صداهایی را که ماهی ها و سایر گونه های جانوری از طریق آن با هم ارتباط برقرار می کنند، می پوشاند.

با این همه، نتایج این گزارشات به دلیل فقدان اطلاعات کافی بلندمدت از این منطقه چندان قابل اتکا نیست. نیمی می گوید: وقتی نمی دانیم قبلا در این اقیانوس چه خبر بوده، تشخیص تغییرات آن کار چندان آسانی نیست. حتی اگر تغییرات را کشف کنیم، پیدا کردن منشا و عامل آنها کار دشواری است.

نیمی اضافه می کند: جوامع بومی دوست دارند بدانند در خانه شان چه می گذرد. آنها علاقه مند هستند نگاه جامعی نسبت به تغییراتی که در محیط زندگی شان رخ می دهد داشته باشند اما ما هنوز از تبیین مکانیسمی که پشت این تغییرات در جریان است عاجز هستیم.

تنها یک مساله قطعی است: ایده قدیمی سرزمین های منجمد شمالی، با برف های دائم و سرمای بی تغییر، برای همیشه از کره زمین رخت بربسته است.

مردم، این مناطق را یک سرزمین یخ زده در دوردست می دانند، اما واقعیت این است که اتفاقات زیادی در حال رخ دادن است

برچسب ها

Don`t copy text!