مقالاتمقالات اجتماعی

اهمیت پرداختن به هزینه های دندانپزشکی در برنامه های انتخاباتی احزاب 

در کانادا بیماری های دهان و دندان تحت پوشش بیمه عمومی قرار ندارد و در حالی که تنها 6 درصد هزینه های آن از بودجه عمومی تامین می شود، مابقی را یا باید از طریق بیمه های خصوصی پرداخت و یا از جیب شخصی هزینه کرد. طبیعی است که چنین شرایطی به نابرابری سلامتی بین اقشار ضعیف و کم درآمد و قشر ثروتمند جامعه منجر می شود و این در حالی است که اقشار ضعیف جامعه معمولا بیشتر از مشکلات دهان و دندان رنج می برند و به رسیدگی و خدمات درمانی نیاز دارند.

به عقیده تحلیلگر وبسایت کانورسیشن، سیستم کلی درمان کانادا با همه مشکلاتی که می توان در آن برشمرد، به دلیل قرار داشتن تحت پوشش بیمه عمومی، دسترسی همه افراد جامعه به درمان را تسهیل کرده است. این در حالی است که دولت مشکلات دهان و دندان را از سایر مشکلات سلامت جدا کرده و درمان آن را به بودجه خانواده ها واگذاشته است. جالب اینجاست که پوسیدگی دندان که در کانادا درمان آن از سیستم کلی سلامت منفک شده است، طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، یکی از شایع ترین بیماری ها در سراسر جهان شمرده می شود. به علاوه، ناراحتی و درد، مشکل در غذا خوردن، و عدم اعتماد به نفس در هنگام حرف زدن و خندیدن، که همگی از عوارض بیماری های دهان و دندان است، در درازمدت بازدهی افراد را در کار و مدرسه مختل کرده و برای جامعه ایجاد هزینه می کند.

در حالی که 22 درصد از مردم کانادا دلیل عدم مراجعه خود به دندانپزشک را اجتناب از هزینه سنگین آن عنوان می کنند، آمار سیستم سلامت نشان می دهد حدود 30 درصد داروی بیهوشی که به کودکان بین 1 تا 5 سال داده می شود برای درمان مشکلات ناشی از پوسیدگی دندان است. مشکلاتی که به ویژه در بین کودکان بومیان، و فرزندان خانواده های کم درآمد و روستانشین بیشتر دیده می شود. در سال های اخیر نیز با افزایش مشاغل کم درآمد در کانادا، تعداد مراجعات به اورژانس و بیمارستان ها به دلیل مشکلات دهان و دندان بیشتر شده که با توجه به عدم تجهیزات کافی برای رسیدگی به این مشکلات در بیمارستان ها، بیماران با درمان های سرپایی و سطحی به خانه فرستاده می شوند.

باید به یاد داشت بدن انسان تابع سیاست های ما نیست و مشکلات دهان و دندان را از سلامت کل بدن متمایز نمی کند. برای مثال، مشکلات لثه با دیابت رابطه نزدیکی داشته و، فارغ از پوشش یا عدم پوشش بیمه، یکدیگر را تحت تاثیر قرار می دهند. 

با توجه به اینکه سازمان بهداشت جهانی نیز بر لزوم پوشش بیماری های دهان و دندان توسط بیمه های عمومی تاکید کرده است، انتخابات پیش رو در کانادا فرصت مناسبی برای احزاب است تا با مطرح کردن و اصلاح خلاء موجود در درمان این دسته از بیماری ها، رای های بیشتری را به سمت خود جلب کنند

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست