اخباراخبار جهان

اهدای نوبل پزشکی به دانشمندان ژاپنی و آمریکایی برای تحقیقات سرطان

سوئد- دو دانشمند به نام جیمز پی آلیسون (ایمنی شناس آمریکایی) و تاسوکو هونجو (ایمنی شناس ژاپنی) مشترکا جایزه نوبل پزشکی سال 2018 را دریافت کردند. جایزه نوبل پزشکی امسال به دلیل کشف یک روش جدید درمان سرطان از طریق مهار پسرفت سیستم ایمنی بدن به این دو دانشمند اعطا شده است.

جیمز پی. آلیسون (James P Allison) دانشمند حوزه ایمنی ‌شناسی اهل ایالات متحده آمریکا است. وی رئیس دپارتمان ایمنی ‌شناسی و مدیر اجرایی بخش ایمونوتراپی مرکز سرطان ام. دی. اندرسون دانشگاه تگزاس است. او همچنین رئیس <موسسه پژوهش سرطان <(CRI) در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و عضو شورای مشورتی آن است.

این دو دانشمند پروتئین هایی را بررسی کرده اند که مانع حمله موثر بدن و سلول های اصلی ایمنی آن (به نام T-cells) به تومورهای سرطانی می شوند.

تاسوکو هونجو که از سال 1984 استاد دانشگاه کیوتو می باشد، یک پروتئین بر روی سلول های ایمنی را کشف کرد که به عنوان ترمز عمل می کند. به تایید آکادمی نوبل روش درمانی که بر اساس کشف هونجو ابداع شد، منجر به بهبودی درازمدت بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک (سرطان غیرقابل درمان) شده است.

بد نیست بدانید که جیمی کارتر، رئیس جمهور سابق آمریکا که بیماری سرطان به مغزش گسترش یافته بود، به صورت موفقیت آمیز با یکی از داروهای ساخته شده بر اساس یافته های هونجو، درمان شد.

آلیسون نیز به طور جداگانه پروتئین دیگری که به عنوان ترمز سیستم ایمنی بدن عمل می کند را بررسی کرده و به پتانسیل آزاد شدن این ترمز و حمله سیستم به تومور سرطانی پی برد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان