مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

اهدای عضو؛ اهدای زندگی؛ آیا کانادا بایستی قانون رضایت پیش فرض برای اهدای عضو را به اجرا بگذارد؟

4 فوریه 1997، لایحه تاریخی Bill C-202 در سنای کانادا به تصویب رسید تا یک هفته از سال به عنوان National Organ and Tissue Donation Awareness Week تعیین شود. هفته ملی اطلاع رسانی درباره اهدای عضو امسال از 21 تا 27 آوریل برگزار می شود. مقامات بهداشتی در طول هفته برای اطلاع رسانی در مورد کمبود عضو اهدایی و تشویق کانادایی ها به ثبت نام تلاش می کنند. نووااسکوشیا، ممکن است به اولین استان کانادا تبدیل شود که قانون رضایت پیش فرض یا Presumed Consent برای اهدای عضو را تصویب می کند. بر این اساس، تمامی افراد بزرگسال (19 سال به بالا) ساکن استان به طور پیش فرض به عنوان اهداکننده عضو تلقی شده، مگر این که خود از آن انصراف بدهند. افرادی که نمی خواهند اهداکننده باشند، بایستی با استفاده از گزینه Opt-out مراحل رسمی برای خروج از قانون را طی کنند.
اگرچه نظرسنجی ها حاکی از نظر مثبت قریب به اتفاق مردم در کشورهای توسعه یافته نسبت به اهدای عضو می باشد، اما واقعیت این است که افراد بسیار کمی اقدام به ثبت نام برای اهدای عضو می کنند. برای مثال 90 درصد کانادایی ها از آن حمایت کرده، ولی تنها 20 درصد برای ثبت نام اقدام کرده اند. نه تنها کانادا، بلکه بسیاری از کشورهای جهان با کمبود عضو اهدایی روبرو بوده و هزاران بیمار در انتظار دریافت عضو جان خود را از دست می دهند. در حال حاضر حدود 20 درصد از اهداکنندگان عضو، به دلایل مختلف موفق به انجام آن نمی شوند، از جمله تجدیدنظر بازماندگان متوفی.
در حالی که کشورهای اروپایی با بالاترین میزان اهدای عضو از جمله بلژیک، اسپانیا و پرتغال دارای قانون رضایت پیش فرض هستند. اما نووا اسکوشیا اولین استان آمریکای شمالی می باشد که آن را در نظر می گیرد. استیون مک نیل، رئیس دولت نووا اسکوشیا لایحه ای را به مجلس استان تقدیم کرده که در صورت تصویب از سال 2020 به اجرا گذاشته خواهد شد. این در حالیست که سایر استان های کانادا هم اکنون سیستم Opt-in را دنبال می کنند. به این معنی که شهروندان به طور اتوماتیک اهداکننده تلقی نشده و در صورت تمایل بایستی ثبت نام نمایند.
کارشناسان سازمان جهانی بهداشت علیرغم مرتبط دانستن سیستم Opt-out با افزایش تعداد اهداکنندگان عضو می گویند سیستم رضایت پیش فرض، تنها یکی از راهکارهای در دسترس برای تشویق مردم می باشد. اما نتیجه آن در همه کشورها موفقیت آمیز نبوده. برای مثال، شیلی پس از به اجرا گذاشتن این سیستم، شاهد کاهش نرخ اهدای عضو بود.
در انتاریو، تنها 1 نفر از هر 3 شهروند، اهداکننده عضو می باشد. هرچند یک اهداکننده می تواند جان 8 بیمار را نجات بدهد، اما صدها بیمار در انتظار دریافت عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند. در گذشته شرط واجد شرایط تشخیص داده شدن برای اهدای عضو، مرگ مغزی بیمار بود. امروزه عمده ترین عامل مرگ و میر در کانادا سکته قلبی است. علیرغم مختل شدن سیستم خون رسانی، بسیاری از ارگان های بدن، از جمله کبد، ریه ها، پانکراس و کلیه ها برای پیوند مناسب می مانند. زیرا دستگاه های پزشکی پیشرفته می توانند عضو اهدایی را در خارج از بدن به مدت طولانی تری زنده نگه دارند.
در حالی که تقریبا همه کانادایی ها واجد شرایط اهدای خون می باشند، تنها 1 نفر از هر 60 کانادایی سال گذشته برای انجام آن اقدام کرد.
دلایل عدم تمایل به اهدای عضو
مردم به دلایل مختلف تمایلی به انجام آن ندارند. در اینجا قصد داریم به طور اجمالی به برخی از این عوامل روانی و اجتماعی اشاره کنیم.
عدم اعتماد به پزشکان. استدلال این است که پزشکان در صورت اطلاع از اهداکننده بودن فرد، حداکثر تلاش برای نجات جان بیمار را به کار نخواهند بست.
ابهام در مورد مرگ مغزی و مرگ بیولوژیکی. مرگ مغزی یعنی آسیب دیدگی غیرقابل جبران مغزی که توانایی تنفس بدون کمک دستگاه را از فرد سلب می کند. برداشت عموم مردم از مرگ مغزی متفاوت است. ابهام بر سر تعریف مرگ باعث به جریان افتادن صدها پرونده حقوقی در دادگاه ها شده است. برای مثال بسیاری از افراد می گویند مادام که قلب فرد بیمار می تپد، نمی توان او را مرده تصور کرده و ارگان هایش را اهدا کرد.
باورهای مذهبی و فرهنگی. برخی از افراد مذهبی، برای مثال پیروان فرقه شاهدان یهوه به عنوان اهداکننده عضو ثبت نام نمی کنند. قوانین این فرقه در مورد اهدای خون صریح و روشن است، اما رهبران آن به شرطی اجازه اهدای عضو را می دهند که تمام خون عضو پیوندی بایستی قبل از قرار داده شدن در بدن بیمار دریافت کننده، خارج شده باشد. برخی از فرهنگ ها نیز اهدای عضو پس از مرگ را ممنوع می دانند.
عدم تمایل به فکر کردن و گفتگو درباره مرگ شان با عزیزان و بستگان. در واقع این افراد نمی خواهند از قبل درباره اتفاقات پس از مرگ شان برنامه ریزی کنند.
***
آیا زمان اجرای قانون رضایت پیش فرض برای اهدای عضو در سراسر کانادا فرا نرسیده است؟
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام به عنوان اهداکننده عضو می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید: https://organtissuedonation.ca/en

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *