علم و دانش

انسان تا چند سال می تواند عمر کند؟ 

امید به زندگی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و در واقع طی دو دهه گذشته دو برابر شده است. دلیل این افزایش نتیجه کاهش مرگ و میر نوزادان اعلام شد. اما از سال های 1950 به این سو، عامل اصلی کاهش مرگ و میر در سالمندی است. برای مثال در سوئد، امید به زندگی طی 150 سال گذشته در حال افزایش بوده است. این روند در اروپای غربی، آمریکای شمالی و ژاپن نیز مشاهده و به افزایش قابل توجه جمعیت سالمندان 100 تا 110 ساله منجر شده است. 

اولین مورد ثبت شده گرت آدریانس-بومگارد بود که در سال 1899 در سن 110 سال و 4 ماه چشم از جهان فرو بست. رکورد بومگارد بارها شکسته شده است. اولین زنی که بیش از 110 سال عمر کرد، مارگارت آن نو بود که در سال 1903 در سن 110 سال و 10 ماه درگذشت. او 23 سال رکورددار پیرترین زن جهان بود. دلینا فیلکینز که در سال 1928 در سن 113 سال و 7 ماه درگذشت، به مدت 52 سال این رکورد را حفظ کرد. رکورددار فعلی زنی فرانسوی به نام جین کالمنت بود که 4 آگوست 1997 در سن 122 سال و 5 ماه چشم از جهان فرو بست. 

پژوهشگران دانمارکی و سوئدی اخیرا امید به زندگی نزد شهروندان دو کشور را با یکدیگر مقایسه و مورد بررسی قرار دادند. افزایش امید به زندگی در دانمارک طی چند سال اخیر در حالی افزایش یافته که روند آن در سوئد کند شده است. یکی از عوامل وجود دو سیستم کاملا متفاوت درمانی در دو کشور است. نتیجه مطالعات اخیر، حاکی از بهبود وضعیت سلامتی سالمندان دانمارکی است. بسیاری از سالمندان این کشور می توانند به تنهایی و به صورت مستقل زندگی کنند. اما وضعیت سالمندان سوئدی چندان امیدوارکننده نیست. بودجه ای که دولت سوئد برای بهداشت عمومی صرف می کند، به دلیل بحران اقتصادی اوایل سال های 1990 کاهش یافت. این مساله بر خدمات درمانی سالمندان تاثیر منفی گذاشت و برای مثال سبب کاهش تعداد تخت خالی در خانه های سالمندان شد. 

نتیجه تحقیقات مقایسه ای نشان می دهد که می توان با بهبود خدمات درمانی، امید به زندگی را افزایش داد. اگر این امر محقق شود، روند افزایش طول عمر انسان ادامه خواهد داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0