مقالاتمقالات اجتماعی

اندرو شیر: برنامه حمایتی دولت مردم را نسبت به بازگشت به کار بی انگیزه می کند

 

به نقل از The Star

حمایت مالی دولت از کسانی که شغل خود را از دست داده اند می تواند مانند یک مسکن اقتصادی عمل کرده و خطر بی انگیزه کردن افراد را نسبت به بازگشت به سر کارشان ایجاد کند. این نظر اندرو شیر، رهبر محافظه کاران، است. شیر می گوید: با بازگشایی تدریجی مشاغل و شیفت هایی که نیاز به نیروی انسانی دارد، کارکنان این مشاغل یا باید از بازگشت به سر کارشان امتناع ورزند، و یا کمک مالی دولت را از دست بدهند. 

او افزود: در حالی که امروز اقتصاد کشور نیاز به نیروی محرک دارد، جاستین ترودو به آن مسکن تزریق کرده و کشور را در خطر مواجهه با کمبود نیروی کار قرار داده است. 

بر اساس برنامه حمایتی دولت، افرادی که درآمد خود را به دلیل شیوع ویروس از دست داده اند تا سقف 16 هفته، هر هفته 500 دلار دریافت می کنند. اما در صورتی که شخص ماهانه بیش از 1000 دلار درآمد کسب کند این کمک قطع می شود. تا 28 آوریل، 7 میلیون و 300 هزار کانادایی برای دریافت کمک مالی دولت اقدام کردند و دولت برای پاسخگویی به آن بیش از 25 میلیارد دلار هزینه کرد. اندرو شیر معتقد است اکنون کارکنان باید بین بازگشت به کار و در نتیجه از دست دادن کمک مالی دولت، و خلاصی از بی ثباتی دوران بازگشایی تدریجی تا زمانی که کمک های مالی دولت ادامه دارد یکی را انتخاب کنند. حدس زدن اینکه احتمالا بیشتر مردم کدام گزینه را انتخاب می کنند کار سختی نیست. 

 

 

شیر از دولت خواست تا برنامه حمایتی خود را طوری بازنگری کند که با کاهش تدریجی کمک مالی دولت نسبت به درآمد (به جای قطع کردن کامل کمک ها)، شرایطی را ایجاد کند که بازگشت به کار به نفع مردم باشد نه بیکاری. نخست وزیر جاستین ترودو ضمن اینکه این پیشنهاد را رد نکرد گفت برای این بازنگری آن هنوز خیلی زود است. ترودو در سخنان روزانه خود به خبرنگاران گفت: مشتاقانه منتظر رویارویی با این چالش هستم که چه طور می توانیم تدریجا حمایت‌ها را کم، و به مردم در بازگشت شان  به کار کمک کنیم. اما هنوز به آن مرحله نرسیده ایم. وی افزود: با این که کم کم به بازگشایی اقتصادی کشور فکر می کنیم هنوز دغدغه اصلی ما اطمینان یافتن از این است که مردم حمایت های لازم را دریافت می‌ کنند. 

دکتر ترزا تم، افسر ارشد سلامت کانادا، روز دوشنبه گفت: کشور آهسته آهسته به بازگشایی اجتماعی و اقتصادی نزدیک می‌ شود. دکتر تم اضافه کرد: در بعضی مناطق اپیدمی به طور کامل تحت کنترل در آمده است و زمان مناسبی برای بازگشایی اقتصادی البته با رعایت احتیاط است. سایر نقاط کشور نیز به زودی به این مرحله خواهند رسید. تم همچنین تاکید کرد با توجه به 60 هزار مورد ابتلا و 3766 مورد مرگ بر اثر شیوع ویروس، کانادایی ها باید به زندگی با کووید-19 و رعایت دستورهای بهداشتی عادت کنند. 

در این میان ترودو تصریح کرد با توجه به عدم قطعیت شرایط و صرف ده ها میلیارد دلار برای کمک به مردم ارائه لایحه بودجه غیر ممکن است. نخست وزیر گفت: بودجه یعنی بیان آنچه مردم باید در سال آینده انتظارش را داشته باشند، بر حسب وضعیت اقتصادی کشور و اقدامات دولت. هرچند این مساله در زمان عادی به طور دقیق قابل پیش بینی است، اما در حال حاضر در شرایطی قرار داریم که از همه طرف با بی ثباتی و عدم قطعیت روبه‌ رو هستیم. 

داگ فورد نخست وزیر دولت انتاریو نیز با همین مشکل مواجه است و ترجیح داده فعلا به انتشار سال مالی به روز رسانی شده اکتفا کرده و تنظیم بودجه را به ماه نوامبر موکول کند. 

ترودو همچنین تصریح کرد دولت او درباره مخارج بسیار شفاف عمل کرده است و رایزنی‌ ها درباره اینکه دولت چه زمانی خواهد توانست برنامه بودجه، یا صرفا وضعیت اقتصادی به روزرسانی شده کشور را ارائه دهد همچنان ادامه دارد. اما اندرو شیر مدعی است حزب او تمایل دارد هرچه زودتر گزارش وضعیت مالی دولت را دریافت کند. او گفت: فکر می‌ کنم پیش از تشکیل مجدد جلسات پارلمان در تابستان ارائه بودجه یا برنامه نحوه مدیریت اقتصاد در ماه‌ های آینده الزامی است. 

دولت اعلام کرده است حداقل 145 میلیارد دلار برای حمایت مستقیم و 85 میلیارد دلار دیگر برای به تعویق انداختن مالیات ها در نظر گرفته است. در همین حال، کمیته بودجه مجلس تخمین زده است دولت فدرال برای سال 2020- 2021 با 252 میلیارد دلار کسری بودجه مواجه باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!