اخباراخبار کانادا

انجام اولین عمل جراحی آنوریسم مغز توسط روبات در کانادا  

انتاریو- تیم متشکل از جراحان کانادایی بیمارستان وسترن انتاریو، اولین عمل جراحی آنوریسم مغز را توسط روبات انجام دادند. این سیستم به جراحان اجازه می دهد که در آینده نزدیک عمل مغز را از راه دور انجام دهند. آنوریسم، عروق مغزی ناشی از ضعف جدار شریان های مغزی است که به تدریج به علت بالا بودن فشار در داخل عروق سبب برجستگی و ایجاد حباب و خونریزی مغزی می شود. 

پزشکان، طی عمل دو ساعت و نیمه روبات را به نحوی هدایت کردند تا یک استنت و 14 کویل را در اعماق مغز یک زن 64 ساله قرار بدهد و آنوریسم را درمان کند. 

ویکتور پریرا، جراح مغز و اعصاب انستیتوی مغز Krembil گفت: سیستم روباتیک، اینگونه عمل ها را با دقت و کنترل بسیار زیاد انجام می دهد. این روش زمینه را برای عمل های از راه دور بخصوص در جوامعی که فاقد پرسنل و تیم جراحی می باشند، فراهم می کند. 

روبات ها قبل از این در آمریکا و برخی بیمارستان های کانادا برای عمل های مختلف، از تعویض مفصل زانو گرفته تا جراحی پروستات و قلب مورد استفاده قرار گرفته اند. اما زمان زیادی برای ابداع سیستم روباتیک که بتواند بر روی مغز عمل کند، صرف شده است. 

سیستم جدید که توسط شرکت Corindus (متعلق به Siemens Healthineers AG) ساخته شده است، می تواند با بلوک کردن جریان خون به نقاط ضعیف رگ های مغزی یا آنوریسم، از خونریزی جلوگیری کند. این سیستم همچنین می تواند انسدادهای ناشی از سکته مغزی را باز کند. دکتر کریگز گفت: برای حالت دوم، زمان بسیار مهم است. زیرا در هر دقیقه دو میلیون سلول مغزی در صورت نرسیدن خون حاوی اکسیژن به آنها، می میرد. بنابراین زمانی که بیمار سکته مغزی در تاندر بی – انتاریو به بیمارستانی در تورنتو می رسد، دیگر دیر شده است.

 

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

  • 9
  • 0