علم و دانش

انتقال پایتخت اندونزی از جاکارتا به دلیل فرو رفتن تدریجی شهر زیر آب

شهر جاکارتا از ابتدای تشکیل کشور اندونزی، حتی در دوران استعمار هلند، به عنوان پایتخت کشور تلقی می شد. اما این شهر 10 میلیون نفری که بر کرانه شمال دریای جاوه (بخشی از غرب اقیانونس آرام در بین جزایر جاوه و بورنئو) به چند دلیل از جمله اشکالات زیربنایی اساسی و همچنین تغییرات اقلیمی، به زودی عنوان پایتختی را از دست خواهد داد.

جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی، دوشنبه گذشته در پایان جلسه هیئت دولت برنامه آن برای انتقال پایتخت از جاکارتا را اعلام کرد. هرچند ایده انتقال پایتخت اولین بار از سوی اولینت رئیس جمهور اندونزی یعنی سوکارنو در سال 1945 و به دنبال استقلال کشور از هلند مطرح شد، اما زمان تحقق آن هم اکنون فرا رسیده است.

بخش هایی از جاکارتا هم اکنون نیز زیر سطح دریا قرار گرفته و طی 30 سال گذشته 13 فیت نشست کرده اند. بر اساس پیش بینی ها و با توجه به بالا آمدن سطح آب به میزان 20 اینچ و حتی 5 فیت در برخی مناطق، کل شهر تا سال 2050 زیر آب فرو خواهد رفت.

مسلما انتقال پایتخت آسان و کم هزینه نخواهد بود. برآوردهای اولیه حاکی از هزینه 33 میلیارد دلاری است. مشکل دیگر لزوم ساخت ساختمان های دولتی، سفارت خانه ها و مسکن و امکانات رفاهی برای کارکنان دولت می باشد. لازم به ذکر است که تا به این لحظه زمان دقیق انتقال پایتخت و همچنین نام پایتخت جدید فاش نشده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان