صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / انتظار کاهش زیاد بهای مسکن در کانادا در 2018

انتظار کاهش زیاد بهای مسکن در کانادا در 2018

behzad-azizi

براساس نظرسنجی خبرگزاری رویتر از تحلیلگران مربوطه، انتظار می رود به سبب قوانین سفت و سخت تر وام مسکن و احتمال افزایش بهره این وام در کانادا، در سال 2018 رونق بازار مسکن کاهش پیدا کند. بازاری که به سبب شرایط آسان وام گرفتن، تقویت شده است. همچنین گرچه روند افزایش بهای مسکن در تورنتو و ونکوور نیز کندتر خواهد گردید، اما برغم تلاش های دولت برای مهار بازارهای داغ مسکن این دو شهر، بهای ملک و املاک در آنها از قیمت متوسط کشور بیشتر باقی خواهد ماند.

 

از هنگام رکود جهانگیر سال های 2007 تا 2009 به این سو بازار مسکن کانادا قوی بوده و از رشد اقتصادی پشتیبانی کرده است. اما در عین حال موجب شده میزان قرض خانوارها در مقایسه با درآمدشان به اندازه ای افزایش یابد که به رکوردی بی سابقه برسد. به همین سبب با توجه به اجرای قوانین سفت و سخت تر وام مسکن در سال 2018 و احتمال افزایش بهره این وام از سوی بانک مرکزی کانادا، در حال حاضر اقتصاددان ها اوضاع را زیرنظر دارند، تا ببیند مشتریان مقروض چگونه با وضعیت نوین کنار می آیند.

 

براساس نظرسنجی مورد اشاره در عین حال انتظار می رود در پی بالا رفتن 8.5 درصدی متوسط بهای مسکن در کشور در سال 2017، در سال 2018 این افزایش تنها 1.9 درصد باشد. همچنین تورم این افزایش بها اندکی بالا برود و در سال 2019 به 2.6 درصد برسد.

 

از دیگر سو بنا بر باور تحلیلگران مورد اشاره به اجرا درآمدن قوانین مذکور، احتمالا بیشترین تأثیر را بر گران ترین بازارهای کشور خواهد داشت. کمااینکه مایکل دولگا اقتصاددان ارشد بانک دومینیون تورنتو/ تی دی (TD Bank) می گوید: تأثیرات تغییر قوانین چشمگیر خواهند بود. اما عمدتا در بازارهای مسکن تورنتو و ونکوور خود را نشان خواهند داد که بهای ملک و املاک در آنها بالا است.

 

بااینهمه امکان دارد شمار زیاد واحدهای اعتباری در بریتیش کلمبیا، سبب تضعیف قوانین مورد اشاره در این استان شود. چراکه این قوانین شامل چنین واحدهایی نخواهند بود. درمقابل پیش بینی می شود در سال 2018 بهای ملک و املاک در تورنتو 2 درصد کاهش یابد و تا سال پس از آن 3 درصد شود. این اعداد و ارقام با ازدیاد قیمت بیش از 30 درصدی در اوایل سال 2017 تفاوت زیادی دارند. اما اعلام مقررات نوین از ماه آوریل از سوی دولت استان انتاریو از جمله بستن مالیات بیشتر برای خریداران خارجی سبب شدند، داغی بازار ملک و املاک تورنتو رو به سردی برود. جالب اینکه در مقابل انتظار می رود در ونکوور که مسئولان مربوطه به نوبه خود چنین مالیاتی را برقرار کرده اند، در سال 2018 بهای ملک و املاک افزایش 6 درصدی بیابد. ولی در سال پس از آن به 4.6 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. به باور سباستین لاوویی اقتصاددان ارشد بانک لورنتین بازگشت قیمت ها به حالت پیشین در ونکوور از هنگام برقراری مالیات مورد اشاره به این سو نشانگر آن است، که ضرورت دارد برای مهار افزایش قیمت ها در استان بریتیش کلمبیا گام های بیشتری برداشته شود.

 

از دیگر سو در حالی که اکثریت تحلیلگران شرکت کننده در نظرسنجی مورد اشاره می گویند قوانین نوین وام مسکن بر فعالیت بازارهای مربوطه تأثیر چشمگیری خواهند داشت، اما بیشترشان افزایش بهره این وام ها را بزرگترین خطر تلقی می کنند.

 

بانک مرکزی کانادا سالانه دو بار دست به چنین افزایشی می زند. اما خط مشی سازان گفته اند از نزدیک مشتریان و اقتصاد را زیر نظر دارند، تا ببیند چگونه بهای بیشتر را جذب می کنند. زیرا انتظار می رود، این بانک در سال 2018 به افزایش بهره مورد اشاره ادامه دهد.

 

از دیگر سو در فصل سوم سال 2017 نسبت میزان بدهی خانوارها به درآمدشان، سر به رکورد 171.1 درصد زد. بنابراین برخی از اقتصاددان ها و هواداران پر و پا قرص مصرف کنندگان نگران آنند، که رفتن زیر بار مخارج بالاتر برای کانادایی ها سخت باشد. کمااینکه مایکل دولگا خاطرنشان می کند: افزایش بهره وام مسکن در کنار میزان بدهی رکورد شکن، هم برای سیستم مالی و هم برای کل اقتصاد مخاطره ای جدی به شمار می رود.

 

 

همچنین برغم اینکه انتظار می رود بهای ملک و املاک کاهش پیدا کند، اما به نظر می رسد شمار بی سابقه همه نوع واحد مسکونی نو همچنان زیاد باشد. کمااینکه پیش بینی ها حاکی از آنند که در سه ماهه چهارم سال 2018 شمار آنها سر به 200 هزار واحد و یا بیشتر بزند. بنابراین در ماه های پیش رو ساخت و سازهای نوین همچنان به رشد اقتصادی کمک می کنند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *