صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / انتظار سالی پررونق برای بازار مسکن کلانشهر تورنتو در 2018

انتظار سالی پررونق برای بازار مسکن کلانشهر تورنتو در 2018

سباستین لاوویی اقتصاددان ارشد بخش اوراق بهادار بانک لورنچن/ Laurentian Bank می گوید، طرح موسوم به مسکن منصفانه که در ماه آوریل سال جاری از سوی دولت استان انتاریو حالت اجرایی پیدا کرد، سبب سردی بازار مسکن شد. اما این روند موقت است، و در سال پیش رو تغییر خواهد نمود. کمااینکه خاطرنشان می کند: در خلال ماه هایی که بهای مسکن افزایش پیدا نمود، شرایط هم بسیار داغ بود. زیرا این تنها خریداران خارجی نبودند، که می خواستند وارد بازار مسکن شوند. بلکه خود کانادایی ها نیز، چنین قصدی داشتند. این در حالی بود، که میزان عرضه در حدی پایین قرار داشت. چراکه مالکان دلیلی نمی دیدند که وقتی بهای ملک و املاک سالی 20 تا 25 درصد افزایش می یابد، مایملک خود را برای فروش عرضه کنند. به همین سبب شمار زیادی خریدار بالقوه با این هدف مترصد سرد شدن بازار و کاهش بهای مسکن بودند، تا بتوانند خرید ایده آل خود را انجام دهند. اما چنین چیزی در حدی که آنها انتظارش را داشتند، پیش نیامد. در نتیجه این خریداران بالقوه از اواخر تابستان و اوایل پاییز دوباره به بازار مسکن بازگشتند. روندی که من انتظار دارم، در سال 2018 همچنان ادامه داشته باشد. چراکه هنوز میزان تقاضا خیلی زیاد است.

یکی از دلایل این انتظار سباستین لاوویی وضعیت مناسب اشتغال می باشد، که به طور سنتی سبب رونق بازار مسکن می شود. وضعیتی که در سال پیش رو خوب و مستحکم خواهد بود. به همین سبب برغم قوانین نوین وام مسکن و احتمال افزایش بهره این وام- که به نظر سباستین لاوویی منتفی است- بازار مسکن در سال 2018 پررونق خواهد بود. چراکه وضعیت مناسب اشتغال همواره عمده ترین سبب این رونق بوده است. او استدلال می کند: وقتی به شمار معاملات انجام شده نگاهی بیندازیم، مشاهده می کنیم ماهانه 10 هزار داد و ستد صورت می گرفته است. میزانی که برای کلانشهر تورنتو رکوردی بالا به شمار می رود. اما این میزان بعدا به ماهی 6 هزار کاهش یافت. ولی این کاهش به برهه رکود مالی پیوند دارد. بنابراین از این پس شمار معاملات ماهی 8 هزار خواهد بود. کمااینکه در ماه اکتبر به 6 هزار و 800 رسید.

البته هنوز اندکی زمان لازم است، که اوضاع به حالت پیشین باز گردد. کمااینکه سباستین لاوویی می افزاید: بدیهیست که این احتمال را بدهیم، که به سبب به اجرا درآمدن قوانین نوین وام مسکن به حالت پیشین باز نگردیم. اما وقتی در این مورد فکر می کنیم، می بینیم ادغام مهاجران در بازار کار انتاریو بیش از هر استان دیگر کشور است. این روند به مرور بر مساله وام مسکن تاثیر خواهد داشت. البته امکان دارد که مهاجران در آغاز نتوانند، ورود مناسبی به بازار داشته باشند. اما به مرور میزان اعتبار مالی کافی پیدا خواهند کرد، و به سراغ جایگاه مناسب خویش خواهند رفت.

دبی کاسیک بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره شرکت معاملات املاک اینتوئیشن نیز می گوید، فصل دوم سال آینده زمان افزیش رونق بازار مسکن خواهد بود. او در استدلال این گفته خویش می افزاید: رشد مستمر و به ویژه در بازار واحدهای مجتمع های مسکونی خانوادگی، وجود خواهد داشت. این باور ما بر مبنای کمبود عرضه، و عوامل دیگر مانند مهاجرت، و استطاعت مالی کنونی خریداران بالقوه قرار دارد… ما داریم طرح های هر چه بیشتری برای واحدهای مجتمع های مسکونی دو اتاق خوابه، اما با متراژ کمتر، ارائه می دهیم. چراکه چنین واحدهایی مقرون به صرفه هستند، و با استطاعت مالی کنونی خریداران بالقوه همخوانی دارند. در عین حال گرچه متراژ اینگونه واحدها کمتر است، اما شمار اتاق خواب های آنها بیشتر می باشد. همچنین فضاهای توخالی/ den که در آنها تعبیه می شوند، قابل تبدیل به اتاق خواب هستند. در عین حال می توان از فضاهای چندمصرفه/ flex space آنها برای گذاشتن مبل های تختخواب شو استفاده کرد. به همین سبب سال آینده گزینه های بیشتر و دارای قابلیت انعطاف بالاتر، جزئی از طرح های ساخت و ساز در کلانشهر تورنتو خواهند بود.

بنابراین با توجه به جمیع جهات می توان نتیجه گرفت، که انتظار می رود 2018 برای بازار مسکن کلانشهر تورنتو سال پررونقی باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *