اخباراخبار کانادا
موضوعات داغ

انتشار اولین دستورالعمل اهدای عضو پس از مرگ با کمک پزشک

اتاوا- سازمان انتقال خون کانادا یا Canadian Blood Services، اولین دستورالعمل ملی و جامع برای اهدای عضو پس از مرگ با کمک پزشک را منتشر کرد.

در سال 2017، دقایقی قبل از مرگ باب بلکوود به کمک پزشک، جراح از وی به دلیل اهدای اعضایش به بیماران پس از مرگ تشکر کرد. بلکوود 63 ساله، وکیل سابق مبتلا به نوعی اختلال عصبی نادر و غیرقابل درمان، اولین فرد ساکن کبک بود که قبل از مرگ با کمک پزشک اعضای بدنش را اهداء کرد.

هدر راس، همسر بلک وود با یادآوری خاطره آن روز می گوید: جراح گفت که امیدوار است بتواند در آینده عمل های مشابه بیشتری را برای نجات جان بیماران نیازمند پیوند عضو انجام بدهد. راس که یک دقیقه بعد از درگذشت همسرش، اتاق عمل را ترک کرد تا عمل خارج کردن ارگان های اهدایی انجام شود، آن لحظه را باشکوه توصیف کرد. او امیدوار است که تعداد بیشتری از مبتلایان به بیماری های لاعلاج از چنین فرصتی برخوردار باشند.

در دستورالعمل جدیدی که دوشنبه گذشته در نشریه انجمن پزشکی کانادا (CMAJ) منتشر شد، شرایط لازم برای اهدای عضو توسط بیمارانی که از مرگ با کمک پزشک استفاده می کنند، شرح داده شده است. تا به این لحظه، تنها 30 بیمار، از جمله بلک وود، اعضای بدن خود را پس از مرگ به کمک پزشک اهدا کرده اند. در حالی که حداقل 6 هزار و 749 کانادایی از گزینه مرگ با کمک پزشک استفاده کرده اند. در سال 2017، حدود 242 بیمار در انتظار دریافت عضو پیوندی، جان خود را از دست دادند.

در سند جدید به برخی پرسش ها و ابهامات از جمله اینکه آیا اهداکننده می تواند فرد دریافت کننده عضو را انتخاب کند یا خیر، پاسخ داده شده است. پاسخ این سوال خیر می باشد. مورد مبهم دیگر، معافیت پزشک یا پرستار از شرکت در فرایند مرگ با کمک پزشک و اهدای عضو پس از مرگ بیمار، به دلیل اعتقادات مذهبی یا اخلاقی بود. جواب این سوال به شرطی که این ممانعت مانع عمل پیوند عضو نشود، مثبت اعلام شده است.

اکثر بیمارانی که پس از مرگ با کمک پزشک اعضای بدن خود را اهدا کرده اند، دچار آسیب های جدی نخاعی یا اختلالات عصبی غیرقابل درمان مانند ALS  بودند. یکی از مشکلاتی که بر سر راه بیماران مایل به اهدای عضو وجود دارد، این است که فردی که گزینه مرگ با کمک پزشک را انتخاب می کند، بایستی در اتاق عمل فوت کند، تا عمل برداشت عضو اهدایی بلافاصله انجام شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0