صفحه اصلی / مقالات / انتخاب منطقه مناسب برای راه اندازی کسب و کار

انتخاب منطقه مناسب برای راه اندازی کسب و کار

bahman-azimi-gif

وقتی کسی از کشور دیگری به کانادا کوچ می کند، تصمیم در مورد جایی که می خواهد در آن اقامت داشته باشد، مهم است. این اهمیت زمانی بیشتر می شود، که تصمیم داشته باشد به استخدام فرد، شرکت و یا اداره ای درنیاید. بلکه کار خودش را راه بیندازد. البته برای کسانی که از ابتدا به عنوان مهاجر کارآفرین در کانادا پذیرفته شده اند، این راه اندازی نه یک اختیار، که یک اجبار است. اما به هر شکل مهاجری یا تازه واردی که مایل و یا مجبور است که کار خودش را راه بیندازد، یا کسی که پس از چند سال کار برای دیگران به چنین نتیجه ای رسیده، انتخاب محله مناسب برای کسب و کار عاملی کلیدی برای موفقیت به شمار می رود. بنابراین در هنگام چنین تصمیمی باید در پی گردآوری اطلاعات ضروری باشد.

آنچه در پی می آید، می تواند در این راه کمک خوبی به افراد مورد اشاره بکند. در عین حال ذکر این نکته ضرورت دارد، که این نوشتار شامل طرح ها و گام های لازم مالی برای راه اندازی کسب و کار نمی شود.

اخذ مدارک مربوطه، و رعایت مقررات نقاط گوناگون کشور

در صورتی که کسی بخواهد کاری را راه بیندازد که مستلزم گرفتن گواهینامه/ مدرک باشد، تنها داشتن مجوز کافی نیست. مقررات در پیوند با گرفتن اینگونه مدارک، در استان های مختلف با هم فرق دارند. بنابراین بهترین گام برای آغاز یافتن این ملزومات، مراجعه به اداره موسوم به ارجاع به مدارک خارجی است، که تارنمایش http://www.credentials.gc.ca/ می باشد. الته هر شغلی ملزومات متفاوتی دارد. مثلا اگر کسی بخواهد رستوران باز کند، باید گواهی های لازم را از اداره بازرسی وزارت بهداشت و درمان دریافت نماید. کارکنانش هم بستگی به استان محل کسب، باید مدارکی دریافت کنند. مثلا در استان انتاریو گرفتن مدرک خدمات هوشمند/ SmartServe  (برنامه ای آموزشی برای گارسون ها در این استان جهت چگونگی ارائه خدمات به مشتریان در رستوران ها، و به ویژه اینکه بیش از اندازه مشروبات الکلی در اختیار این مشتریان قرار ندهند)، برای همه کارکنان سالن های غذاخوری ضرورت دارد.

توجه به جزئیات بیشتر و ضروری

پس از اینکه فرد استان یا اقلیم مورد نظر خود برای راه اندازی کارش را انتخاب کرد، باید به نکات زیر توجه کند:

الف: بازار بالقوه استخدام افراد واجد شرایط

میزان بیکاری در منطقه مورد نظر چقدر است؟ آیا می توان در آنجا کارکنان واجد شرایط و قابل اتکا پیدا کرد؟ برای پاسخ به این پرسش ها از جمله می توان از طریق اینترنت روزنامه های محلی آن منطقه را مطالعه کرد، تا دریافت به طور روزمره چه نوع آگهی های استخدامی در آنها منتشر می شوند. زیرا اگر فرد مشاهده کند که اینگونه آگهی ها برای استخدام اشخاص در کار مورد نظر خودش بگونه ای مستمر چاپ می شوند، این احتمال نیز زیاد است، که او هم نتواند افراد مورد نظر خودش را پیدا کند.

ب: منطقه تجاری

منطقه تجاری در استان/ اقلیم مورد نظر تا چه اندازه بزرگ است؟ آیا مشتریان بالقوه در همان منطقه زندگی می کنند؟ چند کسب و کار مشابه کار مورد نظر در آن منطقه وجود دارند؟ آیا منطقه آنقدر بزرگ هست، که همه این کسب و کارها بتوانند با موفقیت در آن دوام بیاورند؟ منابعی مانند اداره آمار کانادا، ویکی پدیا و تارنماهای شهرداری ها، می توانند در یافتن پاسخ این پرسش ها و کسب اطلاعات مربوطه کمک کنند.

ج: شبکه های پشتیبان

آیا در منطقه مورد نظر اتاق بازرگانی وجود دارد، که فرد بتواند به آن بپیوندد؟ آیا در این منطقه جهت راه اندازی و توسعه کسب و کار سازمان های پشتیبانی کننده دیگر مانند نهاد موسوم به آینده های جامعه در غرب کانادا (http://www.communityfutures.ca/) موجود هستند؟

د: مشوق های مالیاتی

آیا در منطقه مورد نظر مشوق مالیاتی وجود دارد؟ مثلا در بسیاری از نقاط کشور به دارندگان کسب و کارهایی که در جامعه محل کار خود سرمایه گذاری می کنند، در مورد مالیات مایملک تخفیف هایی داده می شود. شهرداری های شهرهای بزرگ و کوچک، بخشداری ها و.. .معمولا یک مامور توسعه اقتصادی (ئی دی ئو) دارند، که می توان در این مورد با او گفت و گو کرد. مثل همیشه برای به دست آوردن اطلاعات درست، در این مورد نیز اداره آمار کانادا (http://www.statcan.gc.ca/) بهترین مرجع و منبع است.

عامل تصمیم گیری: کیفیت زندگی

به احتمال زیاد هر کسی در ابتدای راه اندازی کسب و کار خود، آن را بر همه چیز مقدم می دارد، تا اینکه کارش به اندازه کافی توسعه یافته و ثبات پیدا کند. اما باید به کیفیت زندگی نیز، توجه داشت. آیا منطقه مورد نظر این اجازه را می دهد که صاحب کسب و کار گاهی از فکر در مورد کار خویش کنار بکشد، و در پی برخی از عادت ها و علایق شخصی خود برود؟ آیا وقتی به منطقه مورد نظر می رود، احساس خوبی پیدا می کند؟ آیا این منطقه بگونه ای به نظر می رسد، که خود و خانواده اش از بودن در آن احساس خرسندی کنند؟ زیرا هر گز نباید یک حقیقت مهم را دست کم گرفت. اینکه ضرورت دارد انسان از این مهم احراز اطمینان کند، که باید در منطقه زندگی و کار خود احساس راحتی نماید.  

سرانجام اینکه صاحبان کسب و کارها باید طرز فکری راهبردی داشته باشند. زیرا بهترین زمان برای آغاز هنگامی است، که درباره منطقه مورد نظر برای کار خود تصمیم گیری می کنند.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *