مقالاتمقالات اجتماعی

انتخاب بین کلاس های حضوری و آنلاین: دغدغه بزرگ این روزهای والدین

در حالی که چیزی به آغاز مدارس باقی نمانده است، آوریوندر سینگ، مادر ساکن برمپتون، می گوید فرزندانش را به کلاس های حضوری مدرسه خواهد فرستاد اما از این بابت بسیار نگران است و با اولین نشانه های شیوع ویروس، دیگر اجازه حضور فرزندانش در مدرسه را نخواهد داد. داده های اولیه نشان می دهد در سال تحصیلی جدید بسیاری از والدین، علیرغم نگرانی از شیوع سویه دلتا، به بازگشت فرزندان خود به مدرسه رضایت داده اند. 

به نوشته گلوب اند میل، در حالی که سال گذشته در منطقه پیل، که یکی از درگیرترین مناطق انتاریو از نظر شیوع بیماری محسوب می شد، تنها 51 درصد کودکان در سنین ابتدایی در کلاس های حضوری شرکت کردند، در سال جاری بیش از 80 درصد خانواده ها قصد دارند فرزندان شان را به مدرسه بفرستند. در منطقه تورنتو، بزرگ ترین حوزه آموزشی کانادا، نیز تمایل به حضور کودکان در مدرسه به جای آموزش آنلاین، از 70 درصد در سال گذشته به 80 درصد افزایش یافته است. هرچند چنین تمایلی در سایر مناطق نیز قابل مشاهده است، اما شواهد حاکی از آن است با آغاز فصلی جدید از پاندمی با شیوع ویروس دلتا، این تصمیم در بستری از نگرانی محض گرفته می شود. به ویژه اینکه در بعضی مناطق مانند پیل، خانواده ها مجبور خواهند بود حداقل تا نیمه سال تحصیلی به تصمیمی که اکنون اعلام می کنند پایبند بمانند. در این شرایط، بعضی برای مشورت گرفتن با والدین دیگر تماس می گیرند و بعضی دیگر از مشاوران کمک می طلبند تا ذره ای از نگرانی و سردرگمی خود را کم کنند.

گلوب اند میل می نویسد هرچند کودکان تا کنون از شکل پیشرفته کووید-19 تا حدودی در امان بودند، اما کسی نمی داند تاثیر سویه دلتا، که هم اکنون به سویه غالب در کانادا تبدیل شده است، بر این گروه سنی چه خواهد بود. متخصصان نیز معتقدند هنوز برای نظر دادن درباره شدت بیماری ناشی از سویه دلتا در کودکان خیلی زود است.

خانم سینگ می گوید شاید اگر انتاریو واکسیناسیون را برای کارکنان مدرسه و دانش آموزان بالای 12 سال اجباری کرده بود او حالا از بازگشت فرزندانش به مدرسه این قدر نگران نبود. در مجموع، یکی از گله های والدین عدم وجود قوانین ثابت و یکپارچه بین استانی یا حتی درون استانی است. برای مثال، در حالی که استان آلبرتا استفاده از ماسک در مدارس را توصیه کرده است، تشخیص ضرورت آن را به عهده خود مدارس گذاشته است. در ادمونتون نیز با وجود اینکه همه مدارس پابلیک استفاده از ماسک را اجباری اعلام کرده اند، مدارس کاتولیک آن را به دانش آموزان گرید 4 به بالا و آن هم فقط در محیط های شلوغ مانند راهروها محدود کرده اند. در دستورالعمل های های استان انتاریو نیز برگزاری کلاس های آواز در فضاهای بزرگ مانند سالن های ورزشی مجاز شمرده شده، اما منطقه تورنتو اعلام کرده است دانش آموزان فقط در صورت استفاده از ماسک حق آواز خواندن دارند.

دولت منیتوبا نیز استفاده از ماسک در مدارس را به طور کلی اختیاری کرده است. به گفته پروفسور بوکانان، که خود دو فرزند 4 و 8 ساله دارد که واجد شرایط دریافت واکسن نیستند، این دستورالعمل یعنی دولت اهمیتی برای وضعیت پاندمی در مدارس قائل نیست؛ پیامی که به شدت به نگرانی والدین دامن می زند. بوکانان معتقد است با این رویه، به احتمال زیاد بار دیگر تعطیلی ها و بازگشایی های مکرر را در مدارس، مانند سال گذشته، تجربه خواهیم کرد.

عایشه داد نیز مادر دو فرزند گرید 3 و 5 در تورنتو است. او سال گذشته فرزندانش را در خانه نگه داشت اما امسال با دیدن ذوق و شوق آنها برای بازگشت به مدرسه تصمیم گرفته است با حضور آنها در مدرسه موافقت کند. با این وجود، آمار ابتلا را به دقت زیر نظر دارد و می گوید در صورتی که آمار از مرز 1100 نفر عبور کند، دوباره به آموزش از راه دور روی خواهد آورد.

همچنین اکثر والدین از درخواست مدارس مبنی بر اعلام نظر قطعی درباره آنلاین یا حضوری بودن کلاس های فرزندان شان ناراضی اند. آنها معتقدند شرایط پاندمی و آمار ابتلا که تاثیر مستقیم بر انتخاب آنها دارد هر روز در حال تغییر است.

کتی آبراهام، رئیس بورد مدارس پابلیک انتاریو، می گوید امسال دولت استانی بودجه جداگانه ای برای برگزاری کلاس های آنلاین اختصاص نداده و مدارس باید با استفاده از مابع مالی خود برای تشکیل این کلاس ها برنامه ریزی کنند. او معتقد است با وجود اینکه از ماه جولای از والدین خواسته شده انتخاب نهایی خود را اعلام کنند، اما برنامه ریزی این حجم از کلاس ها در این مدت کار فوق العاده سخت و پرچالشی است. 

کریستا ایستابروکز، رئیس بورد مدارس ادمونتون، نیز می گوید: تا به حال سه بار تاریخ اعلام تصمیم نهایی را برای خانواده ها به تاخیر انداخته ایم، اما هر روز که اعلام نظر نهایی آنها به تعویق بیفتد به معنی طول کشیدن کار کارکنان مدارس تا نیمه های شب و در روزهای تعطیل برای برنامه ریزی کلاس ها است

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست