مقالاتمقالات سیاسی
موضوعات داغ

انتخابات فدرال؛ اقتصاد، مهاجرت، اسلحه، مالیات و گرانی، عامل شکست یا پیروزی یک حزب

انتخابات فدرال 21 اکتبر 2019 با شرکت نامزدهای احزاب لیبرال به رهبری جاستین ترودو، محافظه کار به رهبری اندرو شیر، نیودموکرات به رهبری جاگمیت سینگ، بلاک کبکوا به رهبری ایو-فرانسوا بلانشه، حزب سبز به رهبری الیزابت می و حزب مردم به رهبری ماکسیم برنیه برگزار می شود. طی چند ماه گذشته چندین انتخابات میاندوره ای برگزار شد. علیرغم برداشت عمومی مبنی بر کم اهمیت بودن انتخابات میاندوره ای، این فرایند چند رویداد تاریخی در پی داشت. از جمله ورود اولین رهبر غیر سفیدپوست یک حزب سیاسی به پارلمان. جاگمیت سینگ که آینده سیاسی اش در گروی پیروزی در انتخابات میاندوره ای بود بالاخره توانست بر کرسی مجلس بنشیند. اما آیا سینگ می تواند نیودموکرات ها را به حاکمیت و یا حتی جایگاه منتقد رسمی دولت برساند؟
انتخابات میاندوره ای به این دلیل مهم اند چون می توان با تجزیه و تحلیل نتیجه آنها موقعیت یک حزب در انتخابات سراسری را دریافت. مسلما رهبری که حزب اش در انتخابات میاندوره ای عملکرد خوبی داشته باشد می تواند به پیروزی در انتخابات سراسری امیدوارتر باشد. تنها الیزابت می و جاستین ترودو برای دومین بار در سمت رهبر حزب در انتخابات شرکت می کنند. امسال اولین حضور اندرو شیر و سینگ در مقام رهبر حزب می باشد. ترودو بر خلاف انتخابات قبلی نمی تواند در کشور راه بیفتد و قول های مکرر بدهد. زیرا هنوز بسیاری از قول قبلی اش محقق نشده اند. او در عین حال می تواند بر روی چند دست آورد لیبرال ها، از جمله قانونی شدن مرگ با کمک پزشک و عرضه و مصرف تفننی ماری جوانا متمرکز شود.

بر اساس گزارش 21 مارچ Globe and Mail، لیبرال ها و محافظه کاران خود را برای یک جنگ ایدئولوژیکی تمام عیار آماده می کنند. مورد اختلاف: تراز کردن بودجه یا افزایش هزینه های دولت. لیبرال ها در لایحه بودجه قول اختصاص میلیاردها دلار به اشتغالزایی و بهبود خدمات رسانی به سالمندان و همچنین کمک به خریداران بار اول مسکن را داده اند. دولت میانگین کسری بودجه طی 4 سال آینده را سالانه 18 میلیارد دلار برآورد کرده است، ولی در توجیه کسری بودجه عظیم، این هزینه ها را برای ایجاد تغییر مثبت در زندگی کانادایی ها ضروری می داند. از سوی دیگر محافظه کاران دولت را به هدر دادن پول و مقروض کردن نسل های آینده متهم می کنند.
در حالی که لیبرال ها تا قبل از رسوایی SNC Lavalin و متهم شدن ترودو به دخالت سیاسی در پرونده قضایی از موقعیت خوبی نزد رای دهندگان برخوردار بودند، اما طی یک ماه گذشته از محبوبیت آنها و شخص ترودو کاسته شده است. نتیجه آخرین نظرسنجی نشان می دهد که لیبرال ها از حمایت 31 درصد و محافظه کاران از حمایت 37 درصد رای دهندگان برخوردار می باشند. احزاب نیودموکرات و سبز به ترتیب از 14 تا 10 درصد حمایت برخوردار می باشند. میزان محبوبیت شخص اندرو شیر در مقایسه با جاستین ترودو افزایش یافته است. در پایان نظرسنجی که با شرکت 1 هزار و 513 کانادایی انجام شد، میزان محبوبیت ترودو 24 درصد و شیر 25 درصد می باشد. به نظر می رسد که شخص ترودو از رسوایی لاوالین بیشترین صدمه را دیده است.
نکات کلیدی که می توانند سرنوشت انتخابات را رقم بزنند:
یکی سیاست های محیط زیستی بحث برانگیز ترودو که با مخالفت دولت های چند استان روبرو شده است، تعیین مالیات کربن می باشد. به لطف شروع اعمال این مالیات از اول آوریل 2019، بهای بنزین حداقل 5 سنت در هر لیتر افزایش می یابد. این مساله می تواند افزایش بهای مواد غذایی را در پی داشته باشد و مخارج زندگی برای خانواده های کانادایی را سنگین تر نماید. مساله مالیات کربن و تاثیر آن بر زندگی کانادایی های معمولی آنچنان مهم است که می تواند بر نتیجه انتخابات اثر بگذارد. فراموش نکنیم که تعیین مالیات مشابه در فرانسه بود که معترضین جلیقه زرد را به خیابان ها آورد.
مهاجرت، امنیت مرزها، بهداشت و درمان، بیمه همگانی دارویی، قوانین مربوط به اسلحه، بازار مسکن و مالیات در کنار مبادلات تجاری، احداث خط لوله انتقال نفت در آلبرتا و بریتیش کلمبیا دیگر فاکتورهای مهم در تصمیم گیری می باشند. نتیجه نظرسنجی اخیر موسسه Angus Reid نشان می دهد کانادایی ها به شدت نگران افزایش هزینه زندگی در کشور می باشند. 4 نفر از هر 10 پاسخ دهنده به نظرسنجی بدتر شدن وضعیت اقتصادی طی سال آینده را پیش بینی کرده اند. تقریبا نیمی از پاسخ دهندگان نگران بی کار شدن یکی از اعضای خانواده به این دلیل بودند. با اینکه نرخ فقر و بیکاری در کانادا کاهش یافته، اما قول قبلی لیبرال ها مبنی بر رشد طبقه متوسط عملی نشده است. خانوارهای قشر متوسط کمترین افزایش درآمد را داشتند. در مقابل گرانی و کمبود مسکن مقرون به صرفه به یک مشکل جدی تبدیل شده است.
***
احزاب سیاسی کانادا در فرایند آماده سازی خود برای انتخابات، پیام های خود را بر روی گروه های خاصی از رای دهندگان متمرکز کرده و برای تثبیت یا بهبود موقعیت خود نزد رای دهندگان تلاش می کنند. حزبی در انتخابات پیروز می شود که سیاست هایش را در جهت بهبود اشتغال، برچیدن موانع کسب و کار، تامین مسکن و کاهش مالیات تدوین نماید. برای انتخاب آگاهانه با دقت برنامه های انتخاباتی احزاب سیاسی را بررسی و با یکدیگر مقایسه کنیم.
سرنوشت مان را خود در دست بگیریم!

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان