مقالاتمقالات سیاسی

انتخابات زودرس کانادا کدام حزب را به هدف خود خواهد رساند؟

 

باز هم یکی از انتخابات های عجیب و غریب دیگر در راه است. تاریخ نشان می دهد انتخابات های زودرس بر خلاف آنچه در ابتدا برای نخست وزیران به نظر می آید چندان هم ساده نبوده است. در سال 2000 ژان کرتین به قصد مخالفت با اکثریت حزب خود، پیش از موعد اقدام به برگزارای انتخابات کرد و در نتیجه این اقدام، تنها نخست وزیری شد که در میانه دوره جدید، به دست حزب خودش کنار گذاشته شد. سه نخست وزیر دیگر یعنی لستر پیرسون در سال 1965، بیل ویویس نخست وزیر انتاریو در سال 1977، و دیوید پترسون نخست وزیر انتاریو در سال 1990 مانند ترودو به امید به دست آوردن اکثریت مجلس انتخابات زودرس برگزار کردند، اما دو مورد اول همچنان با اقلیت مجلس روی کار آمدند و نفر سوم نیز بر خلاف محاسبات، در انتخابات شکست خورد. حال باید دید ترودو که با هدف گرفتن دسته چک سفید امضا برای مخارج میلیارد دلاری پسا پاندمی و به دست گرفتن قدرت مطلق، انتخابات را جلو انداخته است تا چه اندازه به هدف خود نزدیک خواهد شد.

اما در طرف دیگر این انتخابات ارین اوتول، رهبر محافظه کاران، ایستاده است که از وقتی به رهبری این حزب انتخاب شده، حرف ویژه ای برای گفتن نداشته است. به طوری که امروز که او یکی از رقبای اصلی در انتخابات است کمتر کسی شخصیت او را می شناسد یا چیزی درباره دغدغه ها و طرز فکر او می داند. چیزی که حزب محافظه کار امروز با خود به کمپین های انتخاباتی آورده همان وعده های لیبرال ها است با این ادعا که آنها بهتر می توانند انجامش دهند. ادعایی که اکثرا اشتباه بودن آن ثابت شده و تجربه نشان می دهد لیبرال ها، بهتر می توانند به شعارهای لیبرالی عمل کنند تا محافظه کاران. در واقع گرایش مردم به سمت محافظه کاران یا بر اساس یک وعده انتخاباتی متفاوت مانند تجارت آزاد با آمریکا شکل گرفته و یا بعد از 4 یا 5 دوره روی کار بودن لیبرال ها، مردم خود به خود احساس کرده اند کشور به تغییر نیاز دارد. این در حالی است که هنوز بیش از 6 سال از روی کار آمدن لیبرال ها، بعد از دولت محافظه کار هارپر نمی گذرد و با توجه به شخصیت نسبتا دوست داشتنی ترودو، فعلا به نظر نمی رسد کانادایی ها از او خسته شده باشند.

در حال حاضر نظرسنجی ها حاکی از پیشتازی لیبرال ها با 3 تا 5 امتیاز اختلاف است که اگر این وضعیت تا انتخابات باقی بماند با وجود اینکه لیبرال ها بار دیگر قدرت را به دست خواهند گرفت اما از به دست آوردن اکثریت مجلس باز خواهند ماند. البته تاریخ نشان داده است برخورداری همیشگی لیبرال ها از حمایت دو یا سه حزب مخالف معمولا مخالفت های محافظه کاران را بی اثر می کند. در مجلس فعلی، نیودموکرات ها، بلاک کبکوا، و در مواقع لزوم حزب سبز نقش حامی را برای لیبرال های اقلیت بازی می کنند.

البته تا اینجا محافظه کاران یک به هیچ جلو هستند. حزب لیبرال در هفته اول مبارزات انتخاباتی با اظهار نظرهای ضد و نقیض درباره اوضاع افغانستان، نتوانست قدرت همیشگی خود را در مبارزات انتخاباتی به نمایش بگذارد و فعلا صرفا روی موضوع اجباری کردن واکسیناسیون برای ارائه خدمات دولتی مانور می دهد. با این وضع، اگر تحول جدی در کمپین انتخاباتی لیبرال ها ایجاد نشود، به طور حتم بخشی از حمایت مردمی را از دست خواهند داد.

درست است که ترودو از وجاهت اجتماعی قابل قبولی برخوردار است. اما طی 6 سال گذشته، مسایلی مانند ناکامی کانادا در مقابله جدی با تغییرات آب و هوایی، کشف قبرهای بی نام و نشان کودکان بومی، سوء استفاده جنسی از زنان در ارتش، و به ویژه شیوه مدیریت دولت در برخورد با بحران پاندمی با لاک داون های طولانی، مرگ و میر بالا در خانه های سالمندان، تاخیر در تامین واکسن و شراکت بی سرانجام برای تولید واکسن با چین، باعث می شود از اینکه دولت محبوبیت خود را در چنان سطحی تصور کرده که اقدام به جلو انداختن انتخالبات کرده است، حیرت کنیم!.

 

 

انتخابات پیش رو رقابت تنگاتنگی بین دو حزب لیبرال و محافظه کار خواهد بود، ترودو از محبوبیت خوبی در بین مردم برخوردار است و ارین اوتول، کسی که تا کنون شخصیت خود را در هاله ای از ابهام نگه داشته، می تواند با بهره گیری از نقاط ضعف دولت لیبرال، و نطق های پرشور و بیان حرف دل مردم کانادا تصویری از یک کاندیدای قدرتمند به مردم ارائه دهد. با اینهمه آنچه در هیچ یک از دو جناح دیده نمی شود، برنامه ای جدی برای مطرح کردن کانادا در جهان و افزایش اعتبار ملیت کانادایی در سطح بین المللی است.

به هر حال، با توجه به سابقه انتخابات های زودرس، کاستی های دولت طی 6 سال گذشته، و رقابت تنگاتنگی که بین دو حزب اصلی در جریان است، ترودو نباید چندان هم از انتخاب مجدد خود یا حداقل به دست آوردن اکثریت مجلس مطمئن باشد. در شرایط کنونی هیچ احتمالی بعید نیست و باید انتظار هر اتفاق غیر منتظره ای را داشت

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست