علم و دانش

امکان پیش بینی پاندمی های آینده کروناویروس با استفاده از فاضلاب 

گروهی از پژوهشگران  اسرائیلی می گویند که امکان پیش بینی پاندمی های آینده کروناویروس از روی فاضلاب وجود دارد. تیم پژوهشی، در مرحله ابتدایی مطالعات خود روش پیدا کردن ماده ژنتیکی یا ژنوم کروناویروس عامل بیماری COVID-19 در فاضلاب را یافتند. آنها همچنین نشان دادند که میزان کروناویروس موجود در فاضلاب نشانگر شدت پاندمی در منطقه ایست که فاضلاب از آن آمده است. 

پژوهشگران، تحقیقات خود را با نمونه برداری فاضلاب از مراکز تصفیه در 4 منطقه مختلف اسرائیل و همچنین فاضلاب تصفیه نشده از چند منطقه در تل آویو، انجام دادند. آنها نمونه ها را برای یافتن کروناویروس و همچنین تعداد مبتلایان در هر منطقه را مورد بررسی قرار دادند. در نمونه های گرفته شده از شهر Bnei Brak (در شرق تل آویو)، میزان ژنوم موجود در فاضلاب با شمار افراد مبتلا در منطقه همخوانی داشت. اما نمونه جمع آوری شده از شهرهای Beer Sheva و Haifa عاری از ویروس بود. لازم به ذکر است که شمار مبتلایان در این دو شهر بسیار کم می باشد. 

دانشمندان تاکید کردند که تحقیقات در مراحل اولیه بوده و ادامه خواهد داشت. 

با بررسی فاضلاب هر شهر می توان تعداد مبتلایان را تخمین زد. همچنین می توان شیوع را به سرعت و آسانی و بدون نمایان شدن علائم ابتلا نزد مردم، تشخیص داد. 

تا 6 ماه مه، 16 هزار مورد ابتلا به COVID-19 در اسرائیل تایید شده است. شمار مبتلایان در جهان بیش از 3.7 میلیون نفر و قربانیان 263 هزار و 843 نفر اعلام شده است. آمریکا هم اکنون با بیش از 1.2 میلیون نفر مبتلا، در صدر کشورهای جهان قرار دارد.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!