Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / امکان سرد شدن بازار داغ مجتمع های مسکونی در تورنتو

امکان سرد شدن بازار داغ مجتمع های مسکونی در تورنتو

امکان دارد سردی حاکم شده بر بخش هایی از بازار ملک و املاک تورنتو، به زودی به قسمت همچنان داغ باقی مانده این بازار یعنی واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی نیز سرایت کند. سبب این سردی هم، همان قوانین سفت و سخت تر گرفتن وام مسکن و افزایش هزینه های اخذ این وام می باشد، که در خلال بیش از یک دهه ثابت مانده بودند. کمااینکه شواهدی دال بر این احتمال به چشم می خورند. مثلا گرچه بهای متوسط اینگونه واحدها در شهر ما از 560 هزار دلار نیز فراتر رفته، اما اینک واحدهای پروژه های تمام شده، دیرتر به فروش می رسند. بگونه ای که شرکت های ساخت و ساز در برخی از از مناطق برای فروش از مشوق ها استفاده می کنند. رابرت گیدوانی مشاور ارشد شرکت ملک و املاک از اسکوئر می گوید: در این پیوند مشوق های مالی مانند تخفیف برای پارکینگ، وجود دارند. زیرا به ویژه در حوزه فروش مجدد شاهد آن هستیم، که اینگونه واحدها پیشنهادات خرید کمتری را به خود جلب می کنند.

البته این امر در مورد همه واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی صدق نمی کند. بلکه محله همچنان حرف اول را می زند. کمااینکه مثلا واحدهای یک خوابه نزدیک خیابان بلور که ویژگی های خوبی مانند چشم انداز روی دریاچه دارند، تنها در 48 ساعت به بهای حدود 630 هزار دلار به فروش می رسند. ولی در برخی مناطق دیگر تورنتو، رشد و داغی پیشین فروکش کرده است.

اینک این پرسش مطرح می شود که آیا اینگونه واحدها نیز، به سرنوشت برخی از انواع خانه دچار می شوند؟ پاسخ این پرسش تا به اینجا منفی است. چراکه معاملات در حوزه واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی 30 درصد کل فروش ملک و املاک تورنتو در ماه مه را تشکیل می دادند. ولی به گفته رابرت گیدوانی اوضاع رو به تغییر دارد. کمااینکه در حال حاضر برخی از شرکت های ساخت و ساز برای پرداخت پول پیش، به خریداران بیش از برهه معمول شش ماهه مهلت می دهند.

دیگر عامل موثر این است، که همزمان میزان عرضه رو به افزایش دارد. کمااینکه اداره مسکن دولت مرکزی اعلام کرده، که کار ساخت 7 هزار و 691 واحد در چهارماهه نخست سال جاری آغاز شده است. میزانی که دست کم از سال 1990 به این سو، بالاترین در نوع خود می باشد. در بخش غیردولتی نیز پروژه هایی مانند برج 92 طبقه با طراحی فرنک گهری مهندس معمار/ آرشیتکت معروف قابل ذکرند، که بلندترین برج مسکونی کشور خواهد شد. در نتیجه روند موجود بگونه ای است که برای سرمایه گذاران، از جذابیت واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی می کاهد.

از دگر سو هزينه های مالکیت – اقساط وام مسکن، مالیات بر ملک و املاک، و شارژهای ماهانه- دارند از اجاره بها فراتر می روند. بگونه ای که اینک ماهانه به طور متوسط 424 دلار بیشتر هستند. بااینهمه بسیاری از سرمایه گذاران، واحدهای در دست ساخت می خرند، پنج سال صبر می کنند تا کار ساختن این واحدها تمام شود، و آنها را اجاره می دهند. بسیاری از آنان حتی طراز منفی مورد اشاره را می پذیرند. چراکه افزایش بهای ملک و املاک، در واقع به خوبی این طراز منفی را جبران می کند. اما امکان دارد، حفظ روند چنین افزایشی آسان نباشد. کمااینکه در گزارش ماه ژوئن بانک مرکزی کانادا از جمله آمد: اگر روند انتظارات معکوس شود و بهای واحدهای مورد اشاره کاهش یابد، امکان دارد سرمایه گذاران به سرعت داشته هایشان را بفروشند. در این صورت این بها نیز، بسیار بیشتر و سریع تر کم می شود.

البته به باور شان هیلدبرند از کارکنان ارشد شرکت اربن نیشن – متولی ارائه اطلاعات واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی- احتمال چنین کاهشی در آینده نزدیک کم است. اما به هر حال سرمایه گذاران باید انتظار داشته باشند، که برگشت سرمایه شان نسبت به گذشته کاهش پیدا کند. همچنین افزایش سریع هزینه های ساخت و ساز سبب شده، که شرکت های مربوطه برای دست زدن به پروژه های جدید با احتیاط بیشتری عمل کنند.

اریک لسکلس از کارکنان ارشد مدیریت دارایی های جهانی بانک سلطنتی کانادا/ رویال بانک نیز، کاهش تقاضا برای واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی را دلیلی برای خوشبینی کمتر به بازار مسکن می داند. کمااینکه به گفته وی احتمال کاهش بهای ملک و املاک 30 درصد است.

Behnam Marfou

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *