علم و دانش

امکان تبدیل کانابیدیول موجود در ماری جوانا به آنتی بیوتیک

در حالی که دانشمندان برای مقابله با  مقاومت آنتی بیوتیکی تلاش می کنند، گروهی از پژوهشگران با انتشار مقاله ای علمی مدعی شدند که ماده موجود در ماری جوانا می تواند روزی به آنتی بیوتیک تبدیل شود. 

مقاومت به آنتی بیوتیک یعنی میکروب‌ های بیماری‌ زا که برای مبارزه با آنان آنتی بیوتیک استفاده می ‌شوند، با جهش ژنی نسبت به این داروها مقاومت پیدا کرده و نمی توان با آن ها مبارزه کرد. از مهم ‌ترین عوامل این نوع مقاومت دارویی، مصرف خودسرانه یا بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها است. 

پژوهشگران استرالیایی می گویند که کانابیدیول، ماده غیر روانگردان موجود در ماری جوانا، انواع باکتری ها را در آزمایشگاه از بین برد. از جمله برخی از مقاوم ترین انواع در برابر آنتی بیوتیک. نکته مهم تر اینکه باکتری علیرغم قرار گرفتن در معرض این ماده به مدت 20 روز، در برابر آن مقاوم نشد. 

پژوهشگران آزمایشات خود را بر روی گروهی از باکتری ها به نام Gram-positive: staphylococcus aureus که سبب ایجاد شدن بیماری هایی مانند عفونت بیمارستانی یا MRSA می شود و همچنین streptococcus pneumonia که عامل ذات الریه می باشد و همچنین E. faecalis که می تواند برای افراد دارای سیستم ایمنی ناقص مرگبار باشد، انجام دادند. آنها همچنین کانابیدیول را روی موش های آزمایشگاهی برای درمان عفونت پوستی آزمایش نمودند. 

دکتر مارک بلاسکوویچ، از محققین ارشد Centre for Superbug solutions در گفتگو با خبرنگار نیوزویک تاکید کرد که هنوز نحوه عملکرد کانابیدیول مشخص نشده است. بلاسکوویچ افزود: تا به اینجا ما فقط نشان داده ایم که به شکل داروی موضعی موثر است. وی می گوید که چالش برانگیز ترین بخش، دریافت مجوزهای لازم برای کار با کانابیدیول در آزمایشگاه بود. به این دلیل که دولت کوئینزلند، کنترل صدور مجوز را در اختیار دارد. 

 

 

نتیجه تحقیقات پژوهشگران استرالیایی در کنفرانس سالانه انجمن میکروبیولوژی آمریکا، تشریح شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *