صفحه اصلی / مقالات / امکان بهره بردن از مربی باتجربه برای نویسندگان بالقوه

امکان بهره بردن از مربی باتجربه برای نویسندگان بالقوه

تورنتو در تمام دنیا نسبت به جمعیت خود بیشتر میزان شهروندانی را دارد، که در جایی دیگر چشم به جهان گشوده اند. بنابراین برخی از تلاش دست اندرکاران آن نیز همواره این بوده که کاری کنند، زیبایی این رنگین کمان هر چه بیشتر جلوه داشته باشد، و به چشم بیاید. یکی از آخرین تلاش ها از این دست امکان بهره بردن از مربی برای نویسندگان بالقوه است، که شانسی بزرگ برای اینگونه صاحب قلم ها به شمار می رود. این ابتکار که برنامه مربیگری درازمدت/ Long-Form Mentorship program نام دارد، از سوی انجمن نیکوکاری گفت و گوهای جوامع دور از وطن/ Diaspora Dialogues Charitable Society  صورت می گیرد. هدف از آن این است که برای اینگونه نویسندگان موقعیتی فراهم آورد، تا بتوانند از این برنامه در جهت بهتر شدن و احیانا معرفی و انتشار اثر خود استفاده کنند.

شرط پذیرفته شدن در این برنامه و بهره بردن از این موقعیت خوب و مناسب این است، که نویسندگان مورد اشاره رمان، کتابی از داستان های کوتاه، و یا کتاب شعری در دست اتمام داشته، یا اینکه بخش عمده آن را به پایان رسانده باشند. در چنین صورتی مربی که خود نویسنده ای جاافتاده است، به آنها یاری می دهد، که اثر خود را حرفه ای تر و تمام کنند.

شرط دیگر این است که این نویسندگان ساکن منطقه کلانشهر تورنتو باشند. همچنین باید در آثارشان به این کلانشهر اشاره کنند. البته لزومی ندارد، که تورنتو درون مایه اصلی آثارشان را تشکیل بدهد. اما این انجمن معمولا تاکید می کند، که آثار مورد پشتیبانی اش نشانگر تنوع و رنگارنگی این شهر بوده، و با طراوت، چالاکی، و سرشار از زندگی بودن آن، همخوانی داشته باشند.

البته بهره بردن از یک چنین مربی ای، تنها مزیت در نظر گرفته شده نیست. بلکه نویسندگان آثار (قابل توجه) از این موقعیت برخوردار خواهند شد، که کتاب شان برگزیده شود، و شانس چاپ پیدا کند. چراکه انجمن مورد اشاره از روابط خود استفاده خواهد کرد، تا صاحب قلم های دارای آثار خوب را با ناشران بالقوه پیوند دهد. کمااینکه در تارنمای آن نیز از جمله آمده: در این شهر که در تمام دنیا نسبت به جمعیت خود بیشترین میزان شهروندانی را دارد که در جایی دیگر چشم به جهان گشوده اند، ما از هنر و ایده ها برای کند و کاو در مسایلی بهره می بریم، که انسانیت ما را به هم پبوند می دهند. برای ما گفت و گوهای جوامع دور از وطن ابزارهایی جهت پل زدن بین فرهنگ هاست.

علاقمندان به شرکت در برنامه مورد اشاره تا سی و یکم اکتبر فرصت دارند، زندگینامه کوتاه و شرحی مختصر اما مفید از اثر خود را به آدرس الکترونیکی/ ای-میل زیر ارسال کنند:

zalika@diasporadialogues.com

همچنین جهت به دست آوردن آگاهی های بیشتر و اطلاع از شرایط دقیق تر ارسال درخواست، می توان به تارنمای زیر مراجعه نمود:

https://diasporadialogues.com/mentoring-program

یکی از شرکت کنندگان پیشین انجمن در تارنمای مورد اشاره درباره تجربه خود نوشته است: داشتن پشتیبانی، موقعیت های مناسب، امکان در معرض دید قرار گرفتن، و قدردانی از سوی جوامع دور از وطن، به من احساس تعلق داد. همچنین این احساس را در درونم به وجود آورد، که جایی هست که بتوانم از طریق آن صدایم را به گوش دیگران برسانم.

شرح کوتاهی در مورد انجمن نیکوکاری گفت و گوهای جوامع دور از وطن

همانگونه که آمد این انجمن از خلق و ارائه رمان، شعر، و مجموعه ای از داستان های کوتاه که بازتاب پیچیدگی تورنتو باشند و از دید هشیار ساکنان جوامع گوناگون این کلانشهر بیان شوند، پشتیبانی می کند. تاکید اصلی هم بر رشد و گسترش فکری خالقان هنرمند این آثار، و همچنین مخاطبان آنها است.

انجمن مورد اشاره از هنگام آغاز فعالیت های خود در سال 2005 به این سو، در آثار بیش از 700 نویسنده و هنرمند از فرهنگ های گوناگون/ یا اقوام نخستین، تازه کار یا جاافتاده، و بعضا رقص و اجرای نمایشنامه، دست اندرکار بوده است. همچنین رخدادهایی شامل سمینارها و کار شبکه ای رایگان برگزار کرده، که هدف از آنها رشد حرفه ای این نویسندگان و هنرمندان بوده است.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *